Atopowe zapalenie skóry OBJAWY, SPOSOBY LECZENIA Mówi dr Elżbieta Grubska-Suchanek

(JOG)
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry
Z dr nauk medycznych Elżbietą Grubską-Suchanek, specjalistą dermatologiem i alergologiem z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?
To najczęstsza choroba skóry wieku dziecięcego. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej do piątego roku życia. Z wiekiem choroba ma tendencję do ustępowania, ale w niektórych przypadkach może przetrwać do wieku dorosłego.

Atopowe zapalenie skóry objawia się zmianami zapalnymi skóry, w postaci rumienia, grudek, pęcherzyków. Zmianom skórnym towarzyszy bardzo dokuczliwy świąd, który sprawia, że dziecko jest rozdrażnione, ma kłopoty z zasypianiem. To znacznie pogarsza jakość życia całej rodziny. Choroba jest uwarunkowana genetycznie, pewną rolę w jej powstawaniu odgrywa nasz układ immunologiczny, ale największe znaczenie ma defekt budowy skóry, która jest wybitnie sucha i wrażliwa.

Jak często ta choroba występuje?
W ostatnich latach częstość występowania AZS wyraźnie wzrosła. Niektóre statystyki podają pojawianie się tej dermatozy u 10-15, a nawet 20 proc. populacji. 60 proc. przypadków AZS rozpoczyna się w pierwszym roku życia, a 90 proc. do 5. roku życia. Często współistnieje z innymi schorzeniami atopowymi, takimi jak astma atopowa czy alergiczny nieżyt nosa.

Niewątpliwą rolę w powstawaniu AZS odgrywają czynniki genetyczne. Za tłem dziedzicznym choroby przemawia wywiad rodzinny - jeśli u jednego z rodziców występują choroby z kręgu atopii, ryzyko pojawienia się AZS u dziecka wynosi 30 proc., gdy oboje rodzice - to już 70 proc. Równie istotne znaczenie w rozwoju i przebiegu AZS mają czynniki środowiskowe, do których należą: warunki klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, alergeny powietrznopochodne, alergeny pokarmowe, czynniki psychiczne oraz sytuacje stresowe.

Czy to, co dziecko je, wpływa na stan jego skóry?
Alergia pokarmowa odgrywa ważną rolę w powstawaniu AZS, szczególnie u małych dzieci. Alergenami, które najczęściej powodują zaostrzenia zmian skórnych, są: mleko i jego przetwory, jaja kurze, ryby, owoce cytrusowe, soja, pszenica i orzeszki ziemne. Niemniej nie należy jednoznacznie kojarzyć tej choroby z uczuleniem na pokarmy, gdyż w wielu przypadkach dieta nie ma żadnego wpływu na stan skóry. U większości chorych, u których stwierdza się nadwrażliwość pokarmową we wczesnym dzieciństwie, dochodzi z wiekiem do powstania tolerancji w zakresie alergenów pokarmowych, natomiast może rozwinąć się alergia powietrznopochodna, głównie na roztocze kurzu domowego, pyłek roślin oraz alergeny pochodzenia zwierzęcego.

Jak rozpoznaje się atopowe zapalenie skóry?
Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie charakterystycznych zmian skórnych - mają one cechy wyprysku z obecnością grudek wysiękowych, które w trakcie rozwoju choroby ulegają różnej ewolucji, zależnie od nasilenia stanu zapalnego. Objawem charakterystycznym dla każdej postaci schorzenia, niezależnie od wieku, jest bardzo dokuczliwy świąd, co znalazło swój wyraz w nazwie świerzbiączka, którym określano chorobę przed wprowadzeniem terminu atopowe zapalenie skóry. Skóra pacjentów ulega łatwo zakażeniom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, co zmienia obraz kliniczny oraz reakcję na leczenie.

Kontrola, leczenie i profilaktyka

Skórę trzeba regularnie kontrolować, nawet gdy objawy ustąpią.
Leczenie AZS powinno być dobrane indywidualnie, gdyż każdy przypadek jest inny i wymaga opracowania nieco odmiennej strategii terapeutycznej, zależnie od rozległości zajętej skóry, obrazu zmian chorobowych, wieku chorego, współistnienia wtórnych infekcji oraz stopnia nasilenia świądu. Lekarz powinien uświadomić pacjentowi potrzebę przystosowania się do przewlekłej i nawrotowej choroby, wymagającej stałej kontroli i obserwacji, również w okresach remisji.

Ciągle podstawą terapii przeciwzapalnej w AZS pozostaje miejscowe stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych (gks). Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów - ze znacznie większą siłą działania i większym profilem bezpieczeństwa niż te stosowane dawniej. Z uwagi na panującą w społeczeństwie „sterydofobię” czasem trzeba przekonywać rodziców, że ich dziecko wymaga stosowania tych preparatów. To bezpieczne leki - w rozsądnych rękach. Z drugiej strony, stosowanie preparatów sterydowych zbyt długo na twarz czy na duże obszary skóry u małych dzieci wiąże się z ryzykiem rozwoju wielu działań niepożądanych.
Terapia naprzemienna
W celu zapobiegania wystąpieniu objawów ubocznych polecana jest tzw. terapia naprzemienna, która polega na stosowaniu kortykoste-roidów na przemian z kremami lub maściami obojętnymi (emolienta-mi). Szczególnie ostrożnie należy stosować kortykosteroidy miejscowe u małych dzieci.

Alternatywą dla miejscowych glikokortykosteroidów są leki o działaniu immunomodulującym (inhibitory kalcineuryny). Preparaty tej grupy powinny być szczególnie zalecane do stosowania u dzieci oraz na obszary skóry takie jak twarz i fałdy skóry, gdzie miejscowe leczenie steroidami związane jest ze zwiększonym ryzykiem rozwoju efektów ubocznych.

U każdego chorego, bez względu na stopień ciężkości choroby, można stosować ogólnie leki przeciw-histaminowe oraz w miarę potrzeby leki o działaniu przeciwświądo-wym ułatwiające zasypianie.

Niezbędnym elementem profilaktyki i leczenia u wszystkich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry jest regularna pielęgnacja skóry, zarówno w okresie objawowym, jak również w stanie remisji. Systematyczne nawilżanie i natłuszczanie poprawia wygląd skóry, łagodzi świąd oraz pozwala na ograniczenie stosowania leków przeciwzapalnych. Wszelkie zaniedbania w zakresie pielęgnacji są w stanie zniweczyć cały trud włożony w leczenie AZS.

*Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach woj. śląskiego PROGRAM + ATRAKCJE
*Wielki pożar w Katowicach na zdjęciach i filmach wideo. Toksyczny dym nad miastem
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Atopowe zapalenie skóry OBJAWY, SPOSOBY LECZENIA Mówi dr Elżbieta Grubska-Suchanek - Dziennik Zachodni

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Countesse

Dostałam pakiet do https://www.foodwise.pl/ na urodziny w październiku i od tego czasu trzymałam się diety. Staram się leczyć jak najbardziej naturalnie, bez chemii, więc sam pomysł leczenia AZS dietą bardzo mi się spodobał. Dostałam jadłospis i zalecenia po tym, jak wypełniłam wywiad medyczny. Efekty - niebo a ziemia. Nie mam już wykwitów ani aż takich wyprysków i jestem bardzo zadowolona. Cera jest czysta, a ja wreszcie nie chowam się pod warstwą makijażu!

a
ania
ja od pewnego czasu stosuję własnie emolienty exomegi control. jest duża poprawa , okresy remisji się wydłużyły a skóra jest w zupełnie innej kondycji
m
monika
@Rita używam też tego zestawu, widzę na prawdę dużą poprawę , jak występuje zaostrzenie choroby, to łatwiej się wyleczyć, nie trzeba już brac takiej ilości antybiotyków. tylko wląsnie ważne , żeby stosować regularnie i tak jak mówisz nie uzywać mydeł
j
julita
Dopiero kilka dni minęło od jego zakupu muszę powiedzieć, że skóra mojego dziecka wygląda zdrowo. Moj syn nie ma azs, miał podejrzenie ale na cale szczęście lekarz powiedział, że to nie to. Za to wymaga mądrej pielęgnacji i odpowiedniego odżywienia skóry.
D
Dobrawa
My też mamy Eloderm do kąpieli i do smarowania ciała. Moim zdaniem dziecko ma po nim ładniejszą skórę i jest ona gładka. Co prawda stan skóry mojego dziecka nie był tak zły, jaki widziałam u innych dzieci ale mimo wszystko chciałam działać na samym początku i nie dopuszczać do gorszej postaci.
R
Rita
Prawda jest taka że skóre z AZS trzeba solidnie natłuszczać. Ja używam zestawu exomega control żel + balsam. Trzeba stosować je regularnie, 1 raz dziennie i pozbyć się z domu wszelkich mydeł i czas remisji wydłuża się wtedy bardzo znacząco
G
Gość
Ja kupiłam z ciekawości, stwierdziłam, że warto wprowadzić coś nowego. Czasami człowiek głupio się upiera na coś, a obok ma produkt, który rozwiązuje wszystkie kłopoty, związane z wrażliwą skórą.
G
Gość
Mój synek jest jeszcze malutki, dlatego chciałam kupić coś sprawdzonego, co odpowiednio natłuści i nawilży jego skórę. Koleżanka, która ma trójkę dzieci doradziła mi Eloderm. Kąpiele są krótkie ale zapewniają dziecku wiele radości. Widzę jaki jest szczęśliwy, kiedy go wykąpię i nakremuję.
d
dorka23
też walcze z problem atopowej skóry, straszne utrapienie, co prawda odkąd jestem na specjalnej diecie i stosuje kosmetyki Atopis (bo te działają u mnie najskuteczniej) widze poprawę ale chciałabym sie pozbyć tego raz na zawsze
G
Gość
W Holamdii receptura apteczna przeżywa renesans. Dermatolodzy zauważyli nieporównywalne działanie kremu i zalety,gdy farmaceuta przygotuje do codziennej pielgnacji krem do skóry suchej , AZS ,atopowej , trądzikowej. Rodziny licznie też do codziennej normalnej skóry wykazują największą satysfakcję właśnie z tych wykonanych w recepturze aptecznej ze względu na ich walory zdrowotne.Farmaceuta nie używa składników, które są obecne w emolientach gotowych, jak i kremach takich jak konserwanty, barwniki, czy przeciwutleniacze, produkty ropy naftowej, parafina a które wywołują uczulenie lub nadwrażliwość i alergie.
G
Gość
Jakich substancji w kosmetykach powinnyśmy się wystrzegać? Jakie szkodliwe składniki mogą zawierać popularne kosmetyki? Czy umiemy czytać etykiety na produktach kosmetycznych?
Jestem pod wrażeniem :
zawsze czytam etykiety produktów - kurcze nie wiedzieć co wkładać do buzi lub wcierać w skórę ? Niewyobrażalne aby takie emolienty ze szkodliwymi składnikami wcierać . Skóra takiej istotki czy dorosłego błaga o prawdziwie skuteczny krem i pewnie, że tylko zamawiam w recepturze apteki ekologiczny krem. Mam spokój , bo fajny i skuteczny. Nie muszę 100 kupować, aby na koncu i tak wyrzucić bo jeszcze gorzej . Wielka ulga na zamówienie w recepturze aptecznej do pielęgnacji bez której nie da się obejść i jak warto .
G
Gość
Myśle ze bardzo wazny jest sklad kosmetyku a w szczegolności dla dzieciecych skórek.Nam pomaga tylko z receptury aptecznej i sami zamawiamy w aptece co umila życie , łatwy w zakupie przez zamówienie, a jaki skuteczny, dlatego tylko tego trzymamy się : bez wkręcanych parabenów, parafiny, komserwantow ,utrwalaczy, co pogarszają tak tragiczną kondycję dziecka na zdjęciu.
G
Gość
Polyacrylamide
to substancja o działaniu kancerogennym. Najczęściej odkłada się ona w organizmie i nie jest z niego systematycznie usuwana. A więc UWAGA!! na ten składnik w kosmetykach.
G
Gość
Te składniki w latopiku są okropne u mnie dorosłego a co mówić dla maluszków, bardzo przykro , że aż do takiego stanu jak na zdjęciu dziecko cierpi.
Laureth-9. Caprylic
Capric Triglyceride
Isostearyl Isostearate
Cetearyl Alcohol
Sodium acrylates copolymer
Sodium Polyacrylate

Tocopheryl Acetate
G
Gość
Niestety emolienty gotowe czekające na półkach na konsumenta maja konserwanty i nie nadają sie na AZS. jak i dla osób bez AZS co świadomie troszczą się o zdrowie
U dzieci z AZS nie stosujemy żadnych mydeł i żadnych emulsji czy
żeli chociaż , gdy producenci wypisali, że jest hypoalergiczne czy te z napisem dermokosmetyk ,to nic nie ma wspólnego z dermatologią i z potrzebami dla dziecięcej i u dorosłych z AZS. Co więcej, badania kliniczne mówią, że zasadowy odczyn mydła, emulsji czy żeli przyczynia się również do wzrostu ryzyka wystąpienia jeszcze większych podrażnień skóry po kąpieli. Ponadto często obserwuje się jej silne odwodnienie bezpośrednio po zastosowaniu mydła, emulsji i żeli dramatyczne wysuszanie.Mycie czyli oczyszczanie skóry nie znaczy , że ma się pienić.
Mycie jest to oczyszczanie powierzchni skóry z zanieczyszczeń z jednoczesnym pomaganiem w budowaniu warstwy ochronnej skóry. Zamawiam zrobiony krem ekologiczny z receptury aptecznej bez konserwantów i to jest klucz . Colloidal Oatmeal do mycia przygotowane w recepturze aptecznej to jest to . Bardzo skuteczna pielęgnacja i tania a najważniejsze ,że najzdrowsza. Skóra ludzka chłonie tak szkodliwe substancje z kosmetyków do krwiobiegu, Wybierajmy najzdrowsze metody skoro jest możliwe. Problem szeroki i warto się dzielić
w zakresie pielęgnacji AZS.
Wróć na i.pl Portal i.pl