Biden komentuje śmierć pracowników humanitarnych w Gazie. Stawia ultimatum premierowi Netanjahu

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Joe Biden skomentował atak na konwój humanitarny w Gazie, w którym zginął polski pracownik
Joe Biden skomentował atak na konwój humanitarny w Gazie, w którym zginął polski pracownik PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Prezydent Joe Biden jasno zakomunikował premierowi Benjaminowi Netanjahu, że Izrael musi chronić cywilów w Gazie. Dodał, że izraelskie ataki na pracowników organizacji humanitarnych są „nie do przyjęcia”. Sekretarz stanu Antony Blinken zaznaczył, że jeśli Izrael nie zmieni podejścia, USA zmienią podejście do Izraela.

Spis treści

Biden traci cierpliwość wobec Izraela

Prezydent Joe Biden jasno zakomunikował izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że Izrael musi podjąć konkretne kroki, by chronić cywilów, i od podjęcia tych działań zależy polityka Waszyngtonu w Strefie Gazy.

"Prezydent Biden jasno powiedział, że Izrael musi ogłosić i wdrożyć szereg konkretnych (...) i wymiernych kroków, aby zająć się problemem szkód dla ludności cywilnej, cierpienia humanitarnego i bezpieczeństwa pracowników organizacji humanitarnych. Wyjaśnił, że polityka USA wobec Gazy zostanie określona w oparciu o naszą ocenę natychmiastowych działań Izraela" - napisał Biały Dom w komunikacie dotyczącym rozmowy telefonicznej obu liderów, pierwszej od zabicia przez Izrael w nalocie zespołu wolontariuszy organizacji World Central Kitchen.

Prezydent USA stawia ultimatum premierowi Netanjahu

Podczas niespełna półgodzinnej rozmowy Biden podkreślił, że konieczne jest doprowadzenie do natychmiastowego zawieszenia broni, by ustabilizować i poprawić sytuację cywilów.

Wezwał też Netanjahu, by umożliwił swoim negocjatorom bezzwłoczne zawarcie porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Przywódcy rozmawiali też o groźbach Iranu po przypisywanym Izraelowi nalocie na irański konsulat w Damaszku. Biden zadeklarował wsparcie dla Izraela w obliczu tych gróźb - podano.

W czwartkowej rozmowie przywódców po raz pierwszy pojawiła się czytelna i publiczna sugestia ze strony władz USA, że ich polityka względem Izraela może się zmienić i że jest uzależniona od działań podejmowanych przez władze w Tel Awiwie.

Atak na konwój WCK oburzył polityków

Do uwarunkowania wsparcia dla Izraela wzywa prezydenta coraz więcej Demokratów w Kongresie. Jeszcze jaśniej sytuację przedstawił sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

"Jeśli nie zobaczymy zmian, które chcemy zobaczyć, zmiany nastąpią w naszej polityce" - oznajmił. Dodał, że atak na pracowników WCK nie był pierwszym, ale "musi być ostatnim" takim incydentem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Pytany, o jakich potencjalnych zmianach mowa, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił jasnej odpowiedzi. Przyznał jednak, że USA są sfrustrowane polityką Izraela.

"Prezydent jasno wyłożył premierowi, że w przypadku braku zmian w kwestii ochrony cywilów, braku ruchu w kierunku zawieszenia broni i dostarczenia większej ilości pomocy, przemyśli własne wybory dotyczące polityki względem Strefy Gazy" - powiedział Kirby.

Zaznaczył jednocześnie, że zobowiązanie USA do wsparcia obrony Izraela "pozostaje żelazne".

Jak dodał, USA spodziewają się, że Izrael ogłosi odpowiednie zmiany "w nadchodzących godzinach i tygodniach".

Izrael podjął natychmiastowe kroki

W następstwie napiętej rozmowy premiera Izraela Benjamina Netanjahu z prezydentem USA Joe Bidenem, izraelski gabinet bezpieczeństwa postanowił podjąć natychmiastowe kroki w celu poprawy sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy - podał portal Times of Israel, powołując się na kancelarię premiera Izraela.

Według komunikatu Izrael tymczasowo otworzy port Aszdod dla dostaw pomocy humanitarnej i po raz pierwszy od 7 października otworzy przejście graniczne Erez w północnej Strefie Gazy.

Tel Awiw zwiększy także wielkość pomocy z Jordanii, transportowanej przez przejście Kerem Szalom.

"Wzrost pomocy zapobiegnie kryzysowi humanitarnemu i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontynuacji walk i osiągnięcia celów wojny" – twierdzi kancelaria izraelskiego premiera.

Źródło: PAP, BBC

Źródło:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl