W trwającym 20 minut długo oczekiwanym wywiadzie z dziennikarzem stacji Georgem Stephanopoulosem Biden wielokrotnie przekonywał, że jego słaby występ w debacie przeciwko Donaldowi Trumpowi był jedynie "złym epizodem" spowodowanym "mocnym przeziębieniem" i wycieńczeniem. Podkreślał, że nadal jest najlepszym kandydatem, który może pokonać Trumpa.
"Ustąpiłbym, gdyby Bóg zszedł i powiedział, że nie wygram z Trumpem"
"Jestem przekonany o dwóch rzeczach: że mam najlepsze kwalifikacje, by go pokonać i wiem, jak załatwiać sprawy" - oznajmił. Odrzucił też sugestie o tym, że pozostając w wyścigu, przedkłada swoje ego nad dobro kraju, twierdząc, że gdyby odszedł teraz, eksperci uznaliby jego prezydenturę za całkiem dobrą i nie kandydowałby, gdyby nie był pewny, że podoła dalszym wyzwaniom.
"Kandyduję ponownie, bo myślę, że wiem, co musi zostać zrobione, by zaprowadzić ten kraj na kompletnie nowy poziom" - powiedział Joe Biden. "Kto by potrafił trzymać NATO razem tak, jak ja? Kto będzie w pozycji, by utrzymać region Pacyfiku, gdzie przynajmniej teraz szachujemy Chiny?" - pytał retorycznie urzędujący prezydent.
Pytany, czy wycofa się z wyścigu prezydenckiego, jeśli zda sobie sprawę, że nie ma szans na wygraną w wyborach, Biden odpowiedział po chwili namysłu: "Cóż, jeśli Bóg Wszechmogący zszedłby i mi to powiedział, to wtedy mógłbym to zrobić". Kiedy Stephanopoulos zapytał, jak będzie się czuć, jeśli przegra, a wszystkie jego mroczne prognozy dotyczące drugiej kadencji Donalda Trumpa się spełnią, Biden odparł: "Tak długo, jak dam z siebie wszystko i zrobię tak dobrą robotę, jak tylko mogę - o to tu wszystko chodzi".
Biden wielokrotnie przekonywał, że sondaże pokazujące jego rekordowo niskie poparcie i znaczną przewagę Donalda Trumpa nie odzwierciedlają rzeczywistości, i że wszyscy eksperci od badań mówią mu, iż wynik wciąż jest praktycznie remisowy.
"Ja jestem facetem, który powstrzymał Putina"
Biden bagatelizował też skalę obaw wyrażanych przez polityków Demokratów na temat jego zdrowia i szans pokonania Trumpa, twierdząc, że podobnie było w 2020 r. Przekonywał też, że wszyscy liderzy partii, z którymi rozmawiał chcą, by nadal kandydował. Pytany, co zrobi, jeśli ci liderzy poproszą go o ustąpienie, odparł, że nie będzie odpowiadał na to pytanie, bo do tego nie dojdzie.
Odnosząc sie do doniesień mediów o tym, że jego kondycja i stan zdrowia w ostatnich miesiącach szybko się pogarszają, Biden przekonywał, że jest zdrowy i może pełnić funkcję przez kolejne cztery lata. "Ja jestem facetem, który zebrał do kupy NATO. Nikt nie sądził, że mogłem je rozszerzyć. Ja jestem facetem, który powstrzymał Putina. Nikt nie sądził, że to mogło się zdarzyć. Ja jestem facetem, który zebrał inicjatywę Południowego Pacyfiku (sic)" - mówił.
Prezydent Biden zapewniał, że jego coroczne badanie lekarskie nie wykazało poważnych problemów zdrowotnych i że towarzyszący mu sztab medyczny powiedziałby, gdyby coś było nie tak. Jednocześnie wykluczył poddanie się dodatkowym niezależnym badaniom zdrowotnym i neurologicznym, bo - jak twierdzi - przechodzi takie testy każdego dnia, podejmując ważne decyzje i sprawując swoją funkcję.
Media: wywiad Bidena nie rozproszył obaw
„Ten wywiad(…) w żadnym stopniu nie rozproszył obaw o przegraną Bidena” - podkreślił komentator „WP” Dana Milbank. Według niego prezydent „trwał w zaprzeczeniu odnośnie do wagi problemu”.
„Upór Bidena, by nie cofać się nawet o cal, stał w sprzeczności z jego wystąpieniem: znów zdarzyło mu się słuchać pytań z otwartymi ustami i kilka razy w chaotycznych odpowiedziach zdawał się gubić wątek. Co niewiarygodne, powiedział, że nie obejrzał debaty (z Trumpem), która grozi zatopieniem jego kandydatury” – zauważył Milbank.
Jak zaznaczył, zdecydowanie Bidena jest godne podziwu, a fakt, że cała narracja mediów dotyczy teraz jego zdolności do sprawowania urzędu, jest bardzo niesprawiedliwy. „Ale narracja mediów i podsycające ją słabe wyniki sondażowe są teraz nową realnością, którą trzeba obalić zamiast jej zaprzeczać czy ją krytykować” - ocenił.
Również komentator „NYT" Peter Baker napisał, że wywiad prezydenta dla ABC był „ćwiczeniem nie tylko z ograniczania strat, ale też zaklinania rzeczywistości”.
Źródło:
