"Blask Da Vinci". Niezwykłe zjawisko już wkrótce do obejrzenia na nocnym niebie

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Tak wygląda "blask Da Vinci"
Tak wygląda "blask Da Vinci" fot. NASA
W tym tygodniu na nocnym niebie możliwe do zaobserwowania będzie zjawisko zwane "blaskiem Da Vinci". Czym jest to zjawisko i jak najlepiej obserwować niebo?

Zjawisko to znane jest jako „blask Da Vinci” i nosi imię artysty i wynalazcy Leonarda Da Vinci. Oprócz swoich artystycznych wysiłków, twórca epoki renesansu postanowił rozwiązać tajemnicę tego, co kiedyś było znane jako „Earthshine”.

Da Vinci odkrył zjawisko

Popielata poświata znana w krajach zachodnich jako "Earthshine" (w przypadku innych planet - planetshine) powstaje, gdy światło docierające ze Słońca odbija się od Ziemi i pada na nieoświetloną część Księżyca. To wyjątkowy okres, gdy z powierzchni Ziemi możemy zobaczyć na ciemnej stronie Księżyca szczegóły jego powierzchni i kraterów. Pierwszym człowiekiem, który wyjaśnił ten fenomen w zapisanej historii był właśnie Leonardo da Vinci. Rysunek, który wykonał, ukazując to zjawisko, został znaleziony w jego notatnikach i upamiętniony w „Codex Leicester”, zbiorze pism naukowych Da Vinci.

Jak wyjaśnia portal dobrapogoda24.pl, na jasność popielatego blasku wpływa albedo Księżyca. "Jest to pomiar ilości światła słonecznego, jakie może odbijać obiekt niebieski. Mierzymy go w skali od 0 do 1. Oznacza to, że obiekt, który ma albedo 0, nie odbija światła słonecznego i jest idealnie ciemny. Ciało niebieskie z albedo 1 odbija wszystkie promienie słoneczne, które do niego docierają. Księżyc ma średnie albedo 0,12, natomiast średnie albedo Ziemi wynosi 0,3. Z tego powodu Księżyc odbija około 12% światła słonecznego docierającego do jego powierzchni, a Ziemia odbija około 30% całego światła słonecznego, które uderza w jego powierzchnię" - tłumaczy portal.

Jak zobaczyć blask Da Vinci?

Światło odbite z Ziemi docierające na nieoświetloną część Księżyca jest najbardziej widoczne, od 1 do 5 dni przed i po nowiu. Najlepsza pora dnia występuje po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Z badań klimatycznych wynika, że Earthshine jest najbardziej intensywny w kwietniu i maju.

Według Live Science najlepsze dni na zobaczenie go w nadchodzącym tygodniu to niedziela (21 maja), poniedziałek (22 maja) i wtorek (23 maja). Wystarczy spojrzeć w niebo godzinę po zachodzie słońca.

Dostrzeżenie blasku nie wymaga specjalnego sprzętu. W rzeczywistości najlepiej widać go nieuzbrojonym okiem. Mały teleskop lub lornetka mogą pomóc, ale nie są konieczne.

Źródła: Live Science, Dobra Pogoda24, Aktualności.news

od 16 lat
Polecjaka Google News - Portal i.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl