Święta żołnierzy za granicą
Polskie siły zbrojne uczestniczą obecnie w 10 misjach zagranicznych, w różnych rejonach świata. Wojskowi, którzy biorą udział w tych zadaniach spędzą nadchodzące Boże Narodzenie poza domem, z daleka od bliskich.
– Żołnierze pełniący służbę w ramach VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego IRINI tegoroczne święta Bożego Narodzenia spędzą z dala od rodzin, realizując zadania mandatowe poza granicami Ojczyzny – powiedział portalowi i.pl kpt. Andrzej Nowakowski z PKW IRINI.
Polscy wojskowi chcą zadbać o to, by Boże Narodzenie jak najbardziej przypominało te święta, które znają z domu.
– Nie zabraknie jednak namiastki tradycji świątecznych, przełamania się opłatkiem, tradycyjnych polskich potraw i dźwięków polskich kolęd. W świątecznej atmosferze, żołnierze i pracownicy spotkają się przy wieczerzy wigilijnej – zapowiada kpt. Nowakowski.
Będzie również tradycyjna pasterka, odprawiona przez kapelana.
– Tradycyjnie o północy po wieczerzy, w lotniskowej kaplicy Matki Bożej Loretańskiej ksiądz kapelan odprawi pasterkę, aby żołnierze i pracownicy, mogli we wspólnej modlitwie oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi – dodaje oficer.
PKW IRINI jest częścią misji Unii Europejskiej EUNAVFOR MED IRINI, nadzorującej ONZ-owskie embargo na broń nałożone na Libię. Zajmuje on się również obserwacją transportu ropy naftowej z i do tego kraju oraz walką z przemytem ludzi.
Polski kontyngent składa się z 80 żołnierzy i pracowników, mających do dyspozycji samolot patrolowo-rozpoznawczy M-28B1R. Stacjonuje on w bazie Sigonella na Sycylii.
Święta Bożego Narodzenia na morzu
Z dala od domu Boże Narodzenie spędzają także marynarze służący na okrętach Marynarki Wojennej.
– Święta z dala od domu i rodziny są wpisane w służbę wojskową w morskim rodzaju Sił Zbrojnych RP. Stanowią kolejny dzień naszej służby, w którym trzeba wykonywać postawione zadania – mówi i.pl kmdr ppor. Anna Sech, rzeczniczka prasowa 3. Flotylli Okrętów.
Marynarze, którzy służą na okrętach i jednostkach brzegowych spotykają się z dowódcą 3 FO, kontradmirałem Mirosławem Jurkowlańcem na tradycyjnym opłatku.
– Ponadto załogi okrętów zazwyczaj w tygodniu poprzedzającym okres świąteczny spotykają się na wspólnym spotkaniu wigilijnym – mówi rzeczniczka 3. Flotylli.
Jak dodała, „jest takie powiedzenie w wojsku, że żeby ktoś mógł cieszyć się świętami, ktoś inny musi czuwać nad bezpieczeństwem naszego kraju.”
Boże Narodzenie na granicy
Rozpoczęta w 2021 roku białoruska operacja wysyłania migrantów na granice z Polską, Litwą oraz Łotwą wymusiła na władzach wzmocnienie sił na granicach. Na pogranicze polsko-białoruskie trafiło bardzo wielu dodatkowych funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji czy wojska. To także oznacza, że wielu z nich spędzi Boże Narodzenie poza domem, pilnując polskiej granicy.
– Dla Straży Granicznej jest to to normalny dzień służby, niezależnie czy jest to święto czy niedziela – mówi i.pl mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik prasowa Podlaskiego Oddziału SG.
Jak przyznała, w przypadku Podlasia sytuacja jest nieco łatwiejsza, gdyż służą tam zarówno katolicy, jak i prawosławni, którzy obchodzą Boże Narodzenie dwa tygodnie później, więc łatwiej jest dopasować służbę.
– Kapelani, zarówno katoliccy, jak i prawosławni jeżdżą po placówkach, gdzie odbywają się spotkania w tygodniu poprzedzającym święta – wyjaśniła rzeczniczka.
Mjr Zdanowicz przyznała również, że odkąd rozpoczął się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, funkcjonariusze SG zmagają się z większą liczbą zadań.
– Zadania są znacznie trudniejsze, doszło wiele obowiązków, ale cały czas dostosowujemy się do nowej sytuacji, realizujemy nasze zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest większa liczba osób, dysponujemy lepszym sprzętem. Na pewno nie jesteśmy w tym samym miejscu, gdzie byliśmy przedtem – powiedziała i.pl.

dś