Brak witamin daje nam o sobie znać od stóp aż po sam czubek głowy

Violetta Jurczyk-Stanisławska
Właściwie to nic Ci za bardzo nie dolega. Nic takiego, co może budzić niepokój i każe poradzić się lekarza. Pękają Ci kąciki ust? Zdarza się, ale to mija. Masz po całym dniu bieganiny zmęczone stopy? To oczywiste, skoro nogi nosiły Cię przez kilkanaście godzin bez wypoczynku. Często boli Cię głowa? No, cóż - praca, dom, stres... Bierzesz tabletkę przeciwbólową i mija. Masz skurcze w łydkach? To pewnie od wysokich obcasów albo przyciasnych męskich, modnych butów. Czujesz zmęczenie i niemal co drugi dzień ledwo zwlekasz się z łóżka? To przejdzie... A jeśli nie?

Czujesz sygnały? Nie siedź bezczynnie, tylko działaj!
Jeśli stan zmęczenia nie przechodzi, a z pozoru drobne dolegliwości powracają, to znaczy, że brakuje Ci witamin. Nie wszystkich, ale jakichś z pewnością tak. O tym, jakich konkretnie, świadczą sygnały wysyłane przez organizm. Doktor Susan Blum, autorka książki pt. "The Immune System Recovery Plan" (o systemie odpornościowym oraz jego wpływie na nasze funkcjonowanie) uważa, że w dzisiejszych czasach nie jest trudno doprowadzić do stanu, w którym w naszym organizmie brakuje witamin. Szczególny wpływ na taki stan zdrowia ma mało zbilansowana dieta bogata w fast foody i produkty przetworzone. "Może nie doprowadzisz do rozwoju choroby, ale może skończyć się na zaburzeniach funkcjonowania, ponieważ witaminy pobudzają do występowania reakcji biochemicznych w organizmie. Potrzebujemy ich, aby funkcjonować właściwie" - pisze w swojej książce dr Susan Blum. I podaje też przykłady sygnałów świadczących o braku witamin z określonej grupy. Mówi także o tym, jak uzupełnić witaminowe braki domowymi sposobami i ostrzega, że jeśli to nie pomoże, pozostaje tylko wizyta u lekarza. Bo niedobór witamin to nie jest błahostka, którą można zlekceważyć i pomyśleć: "od tego się przecież nie umiera". Na jakie sygnały ze strony organizmu powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę i natychmiast działać?

Alarm nr 1: mrowienie oraz drętwienie rąk i nóg
To niedobór witamin z grupy B, w szczególności kwasu foliowego, witaminy B6 i B12. Drętwienie kończyn może być bezpośrednio związane z nerwami obwodowymi, które mają zakończenia w skórze. Stąd też drętwienie i mrowienie, które dodatkowo mogą być powiązane z uczuciem lęku, stanem depresji, zmęczenia, niedokrwistością oraz zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Jak uzupełnić brak tych witamin? To proste - do diety trzeba włączyć koniecznie szpinak, buraki, fasolę, jaja, owoce morza i szparagi.

Alarm nr 2: skurcze mięśni
Obejmują najczęściej palce, łydki, plecy i stopy. Świadczą o niedoborze magnezu, a także potasuoraz wapnia. Przy braku tych składników warto wzbogacić dietę o suplementy. Co jeść w większych ilościach? Głównie orzechy, jabłka, grejpfruty, banany, szpinak, kapustę, wiśnie oraz brokuły. Jeżeli mamy częste skurcze, to podczas ataku ulgę powinien przynieść zimny okład, położony bezpośrednio na bolący mięsień.

Alarm nr 3: drganie powiek
Oznacza, że organizmowi brakuje magnezu i potasu - warto uzupełnić dietę o te składniki. Należy jednak pamiętać, że jeśli problemy z oczami nie mijają, a dodatkowo towarzyszy im ból - może oznaczać to zapalenie spojówek i wówczas konieczna jest konsultacja okulistyczna.
Alarm nr 4: łuszczenie się skóry, czerwona wysypka na twarzy, suche włosy
To znak, że nie masz w organizmie biotyny, znanej jako witamina B7. Bo w czasie, kiedy organizm magazynuje rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K, nie jest w stanie przechować większości witamin z grupy B, które rozpuszczają się w wodzie. Osoby dbające na siłowni o budowę swojej muskulatury, powinny pamiętać, że jedzenie surowych jaj, a szczególnie białka z tzw. awidyną, jest absolutnie niewskazane, ponieważ hamuje ona zdolność organizmu do wchłaniania biotyny. Warto więc sięgnąć po gotowane jajka, bo wysoka temperatura usuwa awidynę. Należy jeść awokado, łososia, kalafiora, banany, maliny i grzyby. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na stan włosów. Kiedy organizm niedomaga, jedną z pierwszych informacji, jakie nam wysyła, jest pogorszenie kondycji włosów. Zwykle wystarcza zmiana diety i uzupełnienie jej o właściwe ilości cynku, żelaza oraz selenu. Ale... Zła kondycja włosów może być też sygnałem anemii. Jeśli włosy "masowo" nam wypadają - bezwzględnie trzeba skonsultować się z lekarzem - taki objaw towarzyszy bowiem m.in. łysieniu plackowatemu.

Alarm nr 5: czerwone lub białe krostki na policzkach, udach oraz na pośladkach
To niedobór kwasów tłuszczowych oraz witaminy A i D. Bardzo często takie objawy mają kobiety, które - odchudzając się - rezygnują z wszelkiego rodzaju tłuszczów, także tych zdrowych. Przede wszystkim należy zadbać o włączenie do codziennego menu tłustych ryb, takich jak łosoś czy sardynki, orzechów i nasion. Odpowiedni poziom witaminy A zapewnią zielone warzywa, słodkie ziemniaki i czerwona papryka. Przy niedoborze witaminy D warto stosować suplementy diety, szczególnie w miesiącach, w których mało jest promieni słonecznych. Zaleca się wręcz przyjmowanie witaminy D w kapsułkach aż do końca maja, a jeśli początek lata jest wilgotny i deszczowy, to nawet jeszcze przez cały czerwiec. Na skórę dobre są dostępne w aptekach kremy z zawartością witaminy D.

Alarm nr 6: popękane kąciki ust i suche wargi
Odpowiada za to niedobór żelaza oraz cynku, a także witamin z grupy B (niacyny i ryboflawiny). "Zajady" występują często u wegetarian oraz osób długo przebywających na diecie pozbawionej wartościowych składników odżywczych. Aby zlikwidować te nieestetyczne i bolące ranki, trzeba jeść więcej drobiu, łososia, tuńczyka, jaj, owoców morza, roślin strączkowych i botwiny. Warto też pamiętać, że wchłanianie żelaza wspiera witamina C. Jedzmy zatem więcej papryki, kalafiora i kapusty.

Alarm nr 7: zmęczenie
Może być wynikiem niedoboru żelaza, albo... witaminy C. Znajdziemy ją w wielu produktach spożywczych. Jest ważna, bo pomaga nam w wytwarzaniu karnityny, która odpowiada za transport tłuszczy do komórek mięśniowych, aby zwiększyć ilość energii.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Brak witamin daje nam o sobie znać od stóp aż po sam czubek głowy - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl