Czym jest burza magnetyczna?
Owszem istnieją burze magnetyczne, które mogą wywołać szkody. O takim zjawisku możemy mówić, kiedy powstają gwałtowne zmiany pola magnetycznego naszej planety, czyli magnetosfery. Tego typu zaburzenia są skutkiem koronalnego wyrzutu masy ze Słońca na skutek trwających tam rozbłysków. Zmieniają się wówczas parametry fizyczne wiatru słonecznego. W wyniku tego z tzw. obłoków cząstek naładowanych zmierzających w kierunku Ziemi, które zahaczają o magnetosferę, zachodzą zauważalne zmiany także w jonosferze. Zdaniem wielu naukowców rozbłyski słoneczne i związane z nimi koronalne wyrzuty masy mogące wywołać wielką burzę słoneczną są zagrożeniem znacznie większym niż ocieplenie klimatu.
Burza magnetyczna źródłem chaosu
Silna burza magnetyczna rzeczywiście może być przyczyną chaosu komunikacyjnego. Ponadto może przyczyniać się do uszkodzenia urządzeń elektrycznych lub wszelakich zakłóceń radiowych, GPS, komputerowych itp. Taką też zapowiadano właśnie na dzień 31 lipca lub 1 sierpnia.
Burza słoneczna 1 sierpnia 2019. "Naukowcy NASA ostrzegają"
"Naukowcy z NASA ostrzegają, że zjawisko może być bardzo groźne dla naszej planety. Wszystko za sprawą zmian w polu magnetycznym Ziemi, dzięki którym jesteśmy chronieni przed śmiertelnym promieniowaniem (...)". Do tego jeszcze wszelaki chaos, mający na celu wywołać panikę itd., itd.
Tania sensacja
Postanowiliśmy zatem sprawdzić u źródła i okazało się, że ani NASA, ani jej naukowcy żadnego takiego ostrzeżenia nie wydali. Bo takowe zjawisko opisywane na taką skalę, jako coś chaotycznego i niszczycielskiego w ogóle nie miało mieć miejsca. Powstała fałszywa informacja, którą kolejne media bezmyślnie zaczęły powielać.
"No to jak to jest naprawdę z tą burzą?
Nijak! Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia skąd w ogóle wziął się ten cały hype na burzę słoneczną w mediach. Jedynym wyjaśnieniem może być sezon ogórkowy, ale biorąc pod uwagę ilość wydarzeń w świecie polityki w ostatnich dniach, aż dziw bierze, że ktoś potrzebuje jeszcze jakiś chwytliwych tematów. Dodatkowo zadziałał efekt owczego stada. Dziennikarze trochę bezmyślnie kopiowali jeden od drugiego sensacyjne artykuły, nie konsultując tego z żadnymi ekspertami. Efekt? Tania sensacja" - wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki na fanpage'u "Z głową w gwiazdach".
Burza magnetyczna, która uderzy w Ziemię? To fake news
Nie będzie zatem bombardowania Ziemi przez wiatry słoneczne przypominające zorzę polarną, konsekwencji, jakie niesie za sobą zjawisko burzy magnetycznej, zaburzeń technologii satelitarnych i innych tego typu czy też podwyższenia napięcia w liniach energetycznych, co może skutkować przeciążeniem sieci, bo to wszystko jest nadmuchanym do absurdalnych granic możliwości fake newsem.
Zobacz również: NASA wystrzeliła sondę, która "dotknie Słońca". Znajdzie się historycznie blisko gwiazdy oraz pobije rekord prędkości
Źródło:US CBS
POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:
50 lat temu człowiek stanął na Księżycu

Mars, jak nigdy na wyciągnięcie ręki. Kiedy kolonizacja?

"Bezkolizyjny czas Ziemi się kończy". Wokół krążą asteroidy, komety, które trudno wykryć. "Jest ryzyko, że coś w Ziemię uderzy"

NASA: Tak wygląda asteroida, która zagraża Ziemi

Odebrano sygnał radiowy z kosmosu. To "FRB 180814.J0422+73". Przebył 1,5 mld lat świetlnych

Niesamowite monety w 50. rocznicę lądowania na Księżycu

Poczta Polska wydaje znaczek z okazji 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu

