- Niemcy uznały całą Polskę jako obszar ryzyka zakażenia koronawirusem.
- Od soboty osoby wjeżdżające do Niemiec będą musiały się poddać obowiązkowej kwarantannie.
- Od obowiązku kwarantanny są jednak wyjątki. Jakie?
22 października o godz. 12.00, na stronie Instytutu Roberta Kocha pojawiły się najnowsze informacje dotyczące tzw. obszarów ryzyka. Na zaktualizowanej liście znalazło się wiele nowych państw, w tym m.in. Polska. Co to oznacza?
Polska na liście obszarów zagrożonych w Niemczech
Jak wynika z ostatnich regulacji, osoby przybywające do Niemiec, które w dowolnym momencie w ciągu ostatnich 14 dni poprzedzających przyjazd do Brandenburgii przebywały na obszarze zwiększonego ryzyka, są zobowiązane bezpośrednio po przyjeździe udać się bezpośrednio do miejsca zamieszkania lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i poddać się 14-dniowej kwarantannie (licząc od dnia przyjazdu).
Oznacza to, że od 24 października od godz. 00.00. przekraczając granicę polsko-niemiecką jesteśmy zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny na terenie Niemiec.
Obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób:
- którzy wjeżdżają do Brandenburgii wyłącznie w celach tranzytowych; muszą bezpośrednio opuścić obszar Brandenburgii; dozwolony jest konieczny tranzyt przez obszar Brandenburgii,
- którzy przewożą ludzi, towary, pocztę lub towary przez granice drogami, koleją, statkami lub samolotami w celach zawodowych,
- swoją działalność gwarancyjną
- utrzymują stosunków dyplomatyczno-konsularne, funkcje parlamentu, rządu i administracji rządów federalnych, stanowych i lokalnych lub funkcjonowanie instytucji Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych (w razie potrzeby imperatyw musi zostać sprawdzony przez pracodawcę lub pracodawcę i poświadczony na piśmie),
Pracownicy transgraniczni
Obowiązek przechodzenia 14-dniowej kwarantanny nie dotyczy osób, którzy przyjeżdżają do Brandenburgii w celach zawodowych codziennie lub na okres do pięciu dni. Dodatkowo kwarantanna nie dotyczy osób, które wjeżdżają do Brandenburgii w celach edukacyjnych i szkoleniowych.
Aby nie przechodzić kwarantanny, osoby udające się do Brandenburgii z wyżej wymienionych województw mogą również niezwłocznie po wjeździe przedłożyć właściwemu organowi zaświadczenie lekarskie w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że nie są zakażeni SARS-CoV-2. Zaświadczenie lekarskie musi być oparte na biologicznym badaniu molekularnym na obecność zakażone wirusem SARS-CoV-2, które jest przeprowadzane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym kraju opublikowanym przez Instytut Roberta Kocha.
Podstawa prawna: TUTAJ
WIDEO: SŁUBICE. Otwarcie granicy w Słubicach - 13.06.2020
Kwarantanna w Berlinie
Inaczej sytuacja przedstawia się w Berlinie. Tu pracownicy transgraniczni nie są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Zatem pracownicy z obszarów ryzyka, którzy pracują w stolicy Niemiec, również powinni udać się na 14 dni izolacji.
Tu z kwarantanny zwolnieni są tylko:
- osoby, które wjeżdżają do Republiki Federalnej Niemiec lub do kraju związkowego Berlina w celach tranzytowych,
- które ze względów zawodowych przewożą przez granicę drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną inne osoby, towary i dobra
- osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie wraz z aktualnymi wynikami badań laboratoryjnych w języku niemieckim lub angielskim, potwierdzające, że nie są zakażone koronawirusem
Podstawa prawna: TUTAJ
Powyższe rozporządzenia obowiązują na dzień 22.10.2020 r. Warto jednak podkreślić, że wszystko może się zmienić w związku ze zmianami w regulacjach prawnych, które będziemy obserwować na bieżąco.
Obszary ryzyka w Niemczech
Obszary ryzyka to takie, na których współczynnik zakażeń koronawirusem wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny. Obszary podwyższonego ryzyka są aktualizowane na bieżąco na stronie Instytutu Roberta Kocha .
- Zakażonych 4 886 154+ 33 480
- Zmarło 105 194+ 33
- Szczepienia 51 564 403+ 19 509
- 1. śląskie:+5 502
- 2. mazowieckie:+4 978
- 3. dolnośląskie:+3 363
- 4. pomorskie:+3 226
- 5. małopolskie:+2 540...więcej
WIDEO: Osoby hospitalizowane w raporcie koronawirusowym - o co w tym chodzi?
