Chcieli obalić niemiecki rząd. "Obywatele Rzeszy" przed sądem

Andrzej Grochal
Opracowanie:
W Stuttgarcie ruszył proces "Obywateli Rzeszy"
W Stuttgarcie ruszył proces "Obywateli Rzeszy" Fot. 123RF/liudmilachernetska
W Stuttgarcie rozpoczął się pierwszy z trzech procesów tzw. Obywateli Rzeszy, grupy domniemanych spiskowców skupionych wokół Henryka XIII księcia Reuss, którzy mieli planować obalenie niemieckiego rządu.

Chcieli obalić niemiecki rząd

"Chodzi o terroryzm i zdradę stanu, środowisko 'Obywateli Rzeszy', mity spiskowe i usiłowanie zabójstwa. Są to poważne zarzuty - ale dziewięciu oskarżonych było w dobrym nastroju i zachowywało dużą pewność siebie na początku procesu. Uśmiechali się na ławie oskarżonych, szeptali do siebie i machali do publiczności. Podczas odczytywania aktu oskarżenia potrząsali głowami, jakby nie mogli traktować zarzutów poważnie" - pisze portal tygodnika "Spiegel".

Podejrzanym zarzuca się, że planowali obalenie rządu federalnego. W Stuttgarcie chodzi przede wszystkim o militarne ramię ugrupowania, które miało użyć siły zbrojnej do przejęcia władzy.

Obywatele Rzeszy

"Obywatele Rzeszy" oskarżani są o przynależność do organizacji terrorystycznej i planowanie zamachu stanu.

Jeden z oskarżonych jest również sądzony za usiłowanie zabójstwa. Jest to mężczyzna, który miał kilkakrotnie strzelać do policjantów podczas przeszukania jego domu w Reutlingen w marcu 2023 r., raniąc przy tym funkcjonariuszy.

Grupa skupiona wokół Henryka XIII księcia Reuss stała się znana po zakrojonym na szeroką skalę nalocie antyterrorystycznym w kilku niemieckich krajach związkowych i za granicą w grudniu 2022 roku. Reuss miał pełnić funkcję szefa (Oberhaupt) nowej formy państwa. Zgodnie z planami była posłanka AfD do Bundestagu i była berlińska sędzia Birgit Malsack-Winkemann miała być odpowiedzialna za departament sprawiedliwości. Wśród oskarżonych są również byli żołnierze.

Trzy procesy

Wszyscy oskarżeni są związani ze środowiskiem "Obywateli Rzeszy", w którym dominuje pogląd, że historyczna Rzesza Niemiecka, założona w 1871 r. z cesarzem na czele, istnieje do dziś, przypomina "Spiegel".

Sprawa została podzielona na trzy postępowania ze względów praktycznych i ze względu na liczbę podejrzanych. We Frankfurcie nad Menem domniemani prowodyrzy, w tym Reuss, będą sądzeni od 21 maja. W Monachium pozostali domniemani członkowie staną przed sądem od 18 czerwca, pisze portal.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
To sa niemieckie metody, paru rencistow przed sad postawic a problemow z migracja nie widziec, jak demonstracje islamistow zeby utworzyc kalifat. To sa metody niemieckie, ktore w

Polsce juz mozna bylo przy dzialaniach Policji widziec. Prowokatorzy uzywaja sily albo pirotechniki zeby np. demonstracje zakonczyc. Proniemiecki rzad to i niemieckie metody.
g
gosc
Swego czasu u nas KOD również chciał obalić rząd, była tak zwana "ulica i zagranica"
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl