Chiny zarabiają w Afryce coraz mniej. Gwałtownie spada opłacalność projektów

Grzegorz Kuczyński
Chiny utrzymują ożywione kontakty polityczne z Afryką. Pod koniec lutego wizytę w Pekinie złożył prezydent Sierra Leone
Chiny utrzymują ożywione kontakty polityczne z Afryką. Pod koniec lutego wizytę w Pekinie złożył prezydent Sierra Leone Twitter/Presidency_SL
W miarę jak kredytodawcy stają się coraz bardziej rygorystyczni w swoich oczekiwaniach, a liczba projektów maleje, zyski Chin z prac inżynieryjnych i budowlanych w Afryce spadają. Od 2025 roku aż o ponad 30 proc. – pisze „South China Morning Post”.

Prawie dekadę temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, a chińskie firmy generowały ponad jedną trzecią swoich całkowitych zagranicznych przychodów z działalności w Afryce. Dziś już tak nie jest.

Afryka traci znaczenie dla Chin

Według China-Africa Research Initiative (CARI) z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, kontrakty projektowe i budowlane w Afryce przyniosły chińskim firmom łączny roczny przychód w wysokości 37,84 mld USD w 2022 r., co oznacza spadek o 31% w porównaniu z 2015 r. W szczytowym okresie pożyczek dla Afryki, który miał miejsce w 2010 r., przychody wyniosły 54,78 mld USD.

Według CARI udział Afryki w całkowitych przychodach chińskich firm spadł do 19,4 procent w 2022 roku, prawie o połowę w porównaniu do szczytowego poziomu 38,9 procent w 2010 roku.

Wysycha strumień finansowania

Szacuje się, że na kontynencie afrykańskim działa obecnie ponad 10 tys. publicznych i prywatnych chińskich firm, nie licząc małych przedsiębiorstw. Większość z nich przybyła na Czarny Ląd po wezwaniu byłego prezydenta Jiang Zemina na przełomie wieków do "wyjścia" poza Chiny w poszukiwaniu nowych rynków i surowców.

W latach 2000-2022 Chiny zobowiązały się do przekazania krajom afrykańskim łącznie 170,1 mld dolarów na budowę megaprojektów, w tym portów, elektrowni wodnych, dróg i linii kolejowych.

Jednak obawy o zdolność niektórych krajów do spłaty pożyczek, nasilone przez pandemię koronawirusa, doprowadziły do spadku chińskich pożyczek dla Afryki. Finansiści stali się bardziej ostrożni w ocenie. Na przykład w latach 2012-2018 chińscy kredytodawcy pożyczali Afryce ponad 10 miliardów dolarów rocznie, ale do 2021 roku kwota ta spadła do 1,2 miliarda dolarów, a nawet spadła poniżej miliarda w 2022 roku.

źr. South China Morning Post, ghall.com.ua

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl