Chrzanów, Lublin. Janek Kozub jest już po badaniach w szpitalu w Lublinie. Minuty dzielą go od podania leku, który powstrzyma SMA [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Janek Kozub z Chrzanowa, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1, czeka na oddziale Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, na przyjęcie najdroższego leku świata, który powstrzymuje rozwój SMA.
Janek Kozub z Chrzanowa, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1, czeka na oddziale Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, na przyjęcie najdroższego leku świata, który powstrzymuje rozwój SMA. Arch. prywatne
Wczoraj rano (9 września 2021 r.) półroczny Janek Kozub z Chrzanowa, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1, został przyjęty na oddział Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Tu ma dostać warty blisko 9,5 mln zł najdroższy lek świata, który powstrzymuje rozwój SMA. Podanie leku może nastąpić w każdej chwili. Wiadomo tylko, że to dziś. Trzymamy kciuki.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Janek Kozub czeka na podanie leku, który powstrzyma SMA

Armia Janka spisała się na medal. Zaledwie w 79 dni udało się zebrać 9,42 mln zł czyli 100 proc. sumy niezbędnej na leczenie Janka Kozuba z Chrzanowa, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1. Lekiem dającym najlepsze efekty w walce z rdzeniowym zanikiem mięśni jest Zolgensma, nazywany najdroższym lekiem świata.

Janek Kozub przed terapią genową, we wtorek 31 sierpnia, razem z rodzicami ruszył na badania do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. To właśnie w nim, 29 kwietnia 2020 r., po raz pierwszy w Polsce, podano Kacperkowi Borucie, niespełna 2-letniemu chłopczykowi choremu na SMA, lek terapii genowej Zolgensma. Chłopiec czuje się dobrze.

By przyjąć lek, Janek musi być zdrowy i mieć wyniki badań w normie.

- Wtorkowe, a później czwartkowe badania wypadły dobrze i Janek został zakwalifikowany do terapii genowej - powiedział nam dziś rano Krystian Kozub, taka Janka. - Żona z Jankiem czekają na oddziale na podanie leku. Nie ma wyznaczonej konkretnej godziny, może to nastąpić w każdym momencie - dodaje.

Jednorazowe zaaplikowanie dożylnie leku Zolgensma potrwa ok. 45 minut.

Trzymamy kciuki.

FLESZ - Ogromna dziura pokoleniowa w polskiej chirurgii

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl