Wśród nich jest 1946 osób dorosłych (powyżej 15 lat) i 1172 dzieci. Najbardziej grypa dotknęła mieszkańców powiatu brzeskiego. Tam zachorowały w ostatnim tygodniu 1163 osoby, w tym pół tysiąca dzieci do lat 14. Dużo zachorowań jest także w powiecie strzeleckim - 700. Najmniej chorują mieszkańcy Opola (44) i powiatu kluczborskiego (3). Tu nie odnotowano zachorowań wśród dzieci.
Grypa atakuje w całej Polsce
W całej Polsce w pierwszym tygodniu lutego zarejestrowano ponad 236 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Każdego dnia zapadało na nią blisko 90 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Choroba najbardziej atakuje w Pomorskiem, Wielkopolsce i na Mazowszu. Odnotowano też 15 zgonów z powodu grypy. 7 osób umarło na Śląsku.
Grypa jest chorobą sezonową. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. To wciąż dobry moment, żeby się zaszczepić. Niestety, w Polsce szczepi się zaledwie 3,4 proc. mieszkańców. Najniższy wskaźnik jest wśród dzieci od 6 miesiąca do 4. roku życia - nie przekracza jednego procenta. Tymczasem jednym z najczęściej występujących powikłań u małych dzieci jest częściowa lub całkowita utrata słuchu. Inne powikłania to zapalenie mięśnia sercowego i porażenia neurologiczne.
Kto powinien się zaszczepić?
Lekarze zwracają uwagę, że zaszczepić powinny się kobiety, które planują ciążę. Mogą to zrobić nawet te, które już oczekują dziecka. Jak podkreśla prof. Lida Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy, „od dawna są dowody na to, że szczepionki nie zakażają płodu”.
Powinni się też szczepić seniorzy oraz grupy zawodowe, które mają częsty kontakt z ludźmi. Wszyscy powinni często dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos w czasie kaszlu i kichania, unikać dużych skupisk ludzi.
Jaki jest najgorszy rak? Te nowotwory zabijają nas najczęści...
Źródło: Co dzieci powinny jeść, a czego unikać zimą, kiedy wszędzie mogą dopaść je wirus grypy?
Wideo: Dzień Dobry TVN/x-news