Czołgi K-2PL. Podpisano umowę o utworzeniu konsorcjum
Do podpisania umowy doszło na poligonie w Bemowie Piskim, w obecności ministra obrony narodowej, wicepremiera Mariusza Błaszczaka.
– Dzisiejsza umowa stanowi ważny moment we wzajemnej współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej i naszego południowokoreańskiego partnera, którym w przypadku czołgów jest Hyundai Rotem. Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Teraz w ramach dialogu z Zamawiającym, czyli Agencją Uzbrojenia, ustalimy szczegóły dotyczące zamówienia – podkreślił prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.
Zakup sprzętu z Korei Południowej
Czołgi K-2PL mają być spolonizowaną wersją wozów zakupionych z Korei Południowej. Ich nabycie przez polskie siły zbrojne ogłoszono w lipcu 2022 roku, razem z armatohaubicami K-9 oraz samolotami bojowymi FA-50.
Jak podkreśla w komunikacie PGZ, podpisanie umowy na temat konsorcjum nie dotyczy tylko czołgów K-2PL, ale również pojazdów towarzyszących.
„Bazując na potencjale ośrodków badawczo-rozwojowych i wyspecjalizowanej kadrze inżynierskiej i konstruktorskiej Polska Grupa Zbrojeniowa jest gotowa, by opracować wersje specjalistyczne pojazdów towarzyszących dla czołgów K-2PL. Proponowane przez polską stronę konsorcjum unikalne rozwiązania mogą być interesujące również dla strony koreańskiej. W ramach kolejnych umów wykonawczych planuje się dostarczenie do jednostek wojskowych spolonizowanych czołgów wraz z wozami towarzyszącymi opartymi o platformę wykorzystywaną w czołgu K-2PL. Zarówno czołgi jak i pojazdy towarzyszące na podwoziu gąsienicowym będą produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych (w Poznaniu – red.)” – informuje spółka.
Pierwsze czołgi K-2 oraz armatohaubice K-9 zakupione z Korei trafiły już do Polski.

dś