- W ocenie organu Zespół Tańca Ludowego "Harnam" im. Jadwigi Hryniewieckiej może wypełniać dyspozycje o zakazie propagowania ustroju totalitarnego - czytamy w piśmie skierowanym do prezydent Hanny Zdanowskiej. Prezydent Łodzi ma w ciągu 7 dni wskazać pełną i aktualną nazwę zespołu. Ma przekazać dokumenty, które potwierdzają tę nazwę. Musi przekazać także uzasadnienie dla nadania tej nazwy oraz wskazać, czy zespół jest jednostką miejską.
Zamiar dekomunizacji nazwy zespołu oburzył Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi.
- PiSowski Wojewoda chce zdekomunizować najstarszy Zespół Tańca Ludowego w Polsce „HARNAM” mający swoją siedzibę w Łodzi i będący elementem tradycji miasta‼️ Ręce precz od kultury‼️ Niech PiS dekomunizuje swoje szeregi z Piotrowiczów, Kryże, Krasulskich a nie niszczy dorobek budowany od dziesięcioleci - napisał Marcin Gołaszewski na Facebooku. Przewodniczący zwołał konferencję prasową dotyczącą decyzji wojewody. Odbędzie się ona dziś (19 lutego) o godz. 13.
Zespół Tańca Ludowego „Harnam” powstał w 1947 roku. Występy zespołu obejrzało ponad 8 mln widzów. Przez lata około 30 tys. osób występowało w "Harnamie".
Przypomnijmy, że dwa lata temu wojewoda zdekomunizował ulicę Harnama. Nowa nazwa to ulica Hermana Konstadta. Była to jedna z 26 ulic, których nazwa została zmieniona przez wojewodę. Zbigniew Rau zmienił też nazwę placu Zwycięstwa na pl. Lecha Kaczyńskiego. Rada Miejska w Łodzi zaskarżyła tę decyzję, a Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję wojewody i przywrócił nazwę pl. Zwycięstwa.
Szymon Harnam, aw rzeczwyistości Szaja Charnam o pseudonimie Szajek żył w latach 1908-1929. Był działaczem Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Propagował ideologię komunistyczną wśród młodzieży. Został śmiertelnie postrzelony w trakcie wiecu komunistycznego, zorganizowanego w rocznicę wybuchu rewolucji bolszewickiej.
Zobacz też:HARNAM - obchody 70-lecia zespołu