Wicepremier pogratulował młodym ludziom decyzji o związaniu swej przyszłości z Wojskiem Polskim.
Gwarancja bezpieczeństwa
– Część z was będzie kontynuować szkolenie specjalistyczne, które zakończy się zawodową służbą wojskową. Część z was - jak wiem - wybiera się na cywilne studia, przed wami stoi otworem służba w Wojskach Obrony Terytorialnej – mówił Mariusz Błaszczak.
– Jesteście także - już teraz jako żołnierze - rezerwistami, a więc jesteście świadomi tego, jakie obowiązki spoczywają na żołnierzach. – Jesteście przeszkoleni, potraficie posługiwać się bronią, wiecie, co zrobić i jak się należy zachować, gdyby ojczyzna wezwała, gdyby była taka potrzeba - dodał wicepremier i podkreślił, że rząd robi wszystko, by takiej potrzeby nie było.
Mariusz Błaszczak przypomniał, że Wojsko Polskie zwiększa liczebność i wyposażenie w nowoczesną broń.
– To, że Wojsko Polskie jest liczniejsze, to, że jest wyposażone w nowoczesną broń, że na co dzień ćwiczy z wojskami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkimi z wojskami amerykańskimi, które stacjonują w Polsce, to jest gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny – dodał.
Wicepremier i szef MON wskazał, że ochotnicy do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej odbywają szkolenie podstawowe, po którym składają przysięgę wojskową, stając się żołnierzami w stopniu szeregowego. Drugim etapem jest trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków służbowych w jednostce wojskowej. Po służbie zasadniczej można m.in. ubiegać się o zostanie żołnierzem służby zawodowej, z pierwszeństwem w naborze.
– Podczas tego szkolenia specjalistycznego żołnierze mogą nabyć umiejętności w postaci prawa jazdy, uprawnień do kierowania przeróżnymi maszynami, patentów czy to skoczka spadochronowego, czy to nurka, w więc pełna gama możliwości – mówił.
Mariusz Błaszczak zaznaczył, że ochotnik podczas służby otrzymuje uposażenie w wysokości 4560 zł, a osoby do 26 roku życia zwolnione są z podatku.
– Ale najważniejsze jest to, że właśnie dzięki waszej służbie Polska jest bezpieczna – podkreślił wicepremier, dziękując rodzicom żołnierzy składających przysięgę za patriotyczne wychowanie.
Pikniki wojskowe z okazji Święta Wojska Polskiego
Wicepremier i szef MON zapraszał na odbywające się w ponad 50 miejscowościach pikniki wojskowe z okazji obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Wskazał, że również podczas nich będzie można podjąć decyzję o przystąpieniu do Wojska Polskiego.
Przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w Olsztynie około 80 absolwentów klas wojskowych z całej Polski. Szkolili się oni w dwóch jednostkach wchodzących w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej - 9. Batalionie Dowodzenia w Olsztynie i 16. Pułku Logistycznym w Elblągu.
Jako absolwenci klas mundurowych nie musieli przechodzić standardowego, czyli trwającego 28 dni szkolenia, a skrócone 12-dniowe. W tym czasie doskonalili swoje umiejętności na strzelnicy i w terenie, ćwicząc m.in. zasady i techniki strzelania, obsługę i budowę broni czy ewakuację rannego z pola walki.
mm
Zobacz też: Mariusz Błaszczak o rozwoju Wojska Polskiego

Źródło: