Dr Dawid Serafin, ginekolog: "Przyszłe mamy muszą szczególnie na siebie uważać". Zobaczcie rozmowę wideo z lekarzem o koronawirusie

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Doktor Dawid Serafin, specjalista z zakresu ginekologii, położnictwa i ginekologii estetycznej
Doktor Dawid Serafin, specjalista z zakresu ginekologii, położnictwa i ginekologii estetycznej Materiały prasowe
Dr Dawid Serafin jest ginekologiem i położnikiem z Gliwic. Rozmawiamy z nim o tym, czy kobiety w ciąży są w szczególnej grupie ryzyka jeśli chodzi o możliwość zakażenia koronawirusem, jak powinna postępować w czasie pandemii, jakich badań nie można opuścić. Zobacz rozmowę wideo z Dawidem Serafinem.

Doktor Dawid Serafin jest specjalistą z zakresu ginekologii (w tym estetycznej) i położnictwa. Mieszka i pracuje w Gliwicach, gdzie prowadzi swoją przychodnię Serafin Clinic. Jest mężem dr Magdaleny Serafin, radiolożki i ojcem dwóch córek 2-letniej Alicji i 5-letniej Natalii.

Kilka prostych, może nawet naiwnych, pytań

Doktor Serafin w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" odpowiedział na kilka podstawowych, może nawet trochę naiwnych, pytań dotyczących kobiet w ciąży, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.

Zobacz koniecznie

Pan doktor, który zaledwie w dniu rozmowy wrócił do własnej przychodni, bo przez ostatnie 2 tygodnie dobrowolnie poddawał się kwarantannie po powrocie z konferencji medycznej w USA (ale przez ten czas dawał porady przez telefon i internet), odpowiedział na pytania:

  • Czy kobiety w ciąży mogą zarazić się koronawirusem?
  • Czy kobieta w ciąży powinna sama poddać się dobrowolnej kwarantannie?
  • Jakie badania w ciąży można przełożyć, a jakich nie?
  • Czy trzeba pójść do przychodni na badania prenatalne?
  • Co zrobić, żeby mniej się stresować tą sytuacją?
  • Czy w czasach epidemii można poprosić lekarza prowadzącego o podanie jego numeru telefonu komórkowego?
  • Czy chora na COVID-19 kobieta może urodzić zdrowe dziecko?
  • Czy zdrowe dziecko będzie oddzielone od chorej matki po porodzie, i na jak długo?
  • Czy po porodzie, w połogu, kobieta może liczyć na tzw. wizyty patronażowe położnej w swoim domu?

Dziennik Zachodni: Czy kobiety w ciąży mogą zarazić się koronawirusem?
Dawid Serafin: Tak, mogą zarazić się koronawirusem. Kobiety w ciąży powinny być bardzo ostrożne w jakichkolwiek kontaktach. Jak wiemy z fizjologii, co wynika z faktu bycia w ciąży, odporność nieco spada, dlatego kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcję koronawirusem.

DZ: Czy kobieta w ciąży powinna sama poddać się dobrowolnej kwarantannie?
D.S:Jeżeli jest taka możliwość to proponuję pozostać w domu. Zająć się czynnościami domowymi i przygotować się już do bycia mamą. Odłożyć spacery i spotkania ze znajomymi na późniejszy czas.

DZ: Jakie badania w ciąży można przełożyć, a jakich nie?
D.S:Kobieta w ciąży cały czas podlega kontroli lekarskiej. Są badania z krwi, które trzeba koniecznie wykonać np. ocena hormonów tarczycy czy też ocena morfologii w przypadku spadających wartości morfotycznych i podejrzeniu anemii. Na pewno każde z badań, szczególnie w tym czasie, warto jest skonsultować z lekarzem prowadzącym i upewnić się czy takie badanie musimy bezwzględnie teraz zrobić lub czy możemy je odłożyć w czasie na za tydzień, dwa a może trzy tygodnie.

DZ: Czy trzeba pójść do przychodni na badania prenatalne?
D.S.: Badania prenatalne to takie badania, które bezwzględnie trzeba wykonać. Tutaj jest potrzeba przestrzegania, mimo wszystko, pewnych sztywnych przedziałów wieku ciąży, w trakcie których trzeba wykonać to badanie. W pierwszym trymestrze jest to między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem, drugie badanie wykonuje się między 18 a 23 tygodniem, a trzecie między 29 a 33 tygodniem ciąży.

DZ: Jak kobiety w ciąży mogą zniwelować stres? Czy można poprosić swojego lekarza prowadzącego o numer telefonu, aby być z nim w lepszym kontakcie?
D.S: Myślę, że warto poprosić i jest to wskazane. W tym szczególnym momencie dla kobiety ta świadomość ciągłej opieki i nadzoru lekarskiego jest niezwykle istotna dla wewnętrznego spokoju i uspokojenia w tym trudnym dla nas czasie. Ja oczywiście udostępniam swój numer telefonu, umożliwiam również teleporady oraz konsultacje e-mailowe. Wystarczy napisać czasem tylko jedno zdanie, co pozwala uspokoić taką naszą przyszłą mamę na tydzień, dwa a nawet całkowicie.

DZ: Jak postępować w przypadku kiedy kobieta w ciąży czuje bóle i wie, że zaczęła się akcja porodowa?
D.S: Tak naprawdę postępowanie nie różni się niczym w stosunku do stanu sprzed pandemii. Szpitale w Polsce dbają o to, aby przede wszystkim podzielić pacjentów, którzy są zdrowymi pacjentami i nie mają ryzyka infekcji koronawirusem. Natomiast pacjenci, którzy mieli kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub sami mają infekcję kierowane są do specjalnych szpitali, zorganizowanych na taką konieczność. Dlatego uspokajam wszystkie przyszłe mamy, że zupełnie spokojnie można udać się do szpitala, w którym planujemy rodzić. Oczywiście po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, z przestrzeganiem wszelkich zaleceń sanitarnych i sanitarno-epidemiologicznych. Myślę, że każdy szpital w bezpieczny sposób przeprowadzi mamy przez ten cudowny moment narodzin.

DZ: Niestety jest zakaz odwiedzin oraz porodów rodzinnych. Dlaczego takie zakazy są wprowadzone?
D.S: To są zakazy, które zostały odgórnie narzucone. Zaleceniem głównego inspektora sanitarnego jest zminimalizowanie jakichkolwiek kontaktów. W chwili obecnej nie mamy niestety możliwości wyboru między łatwą, a trudną decyzją. Tak naprawdę mamy możliwość wyboru między trudną i trudną decyzją, bo jesteśmy wszyscy w takim trudnym dla nas momencie. Konieczność ograniczenia tak szybko szerzącej się pandemii wymaga drastycznych środków, takich jak ograniczenie wizyt w szpitalach. Na szczęście wszystkie mamy to rozumieją, ponieważ każdy z nas chce być zdrowy i czuje, że w ten sposób jesteśmy w stanie nas wszystkich zabezpieczyć.

DZ: Czy chora na COVID-19 kobieta może urodzić zdrowe dziecko?
D.S: Tak. Są również zalecenia dla kobiet w ciąży, które są zainfekowane i u których rozwinęła się choroba COVID-19. Wykonuje się serię testów i jeżeli dana osoba ma potwierdzoną chorobę COVID-19, aby zabezpieczyć noworodka izoluje się go na 14 oraz zabezpiecza się laktację poprzez odciąganie pokarmu. Po 14 dniach przeprowadza się ponownie testy u mamy oraz noworodka i jeśli są one ujemne to rodzice mogą ponownie być razem ze swoim dzieckiem. Nie jest powiedziane jednak, że mama, która choruje na COVID-19 zarazi takiego maluszka.

DZ: A jak takie malutkie dzieci chorują? Słyszymy, że dzieci do 9. roku życia mają znikome objawy korownawirusa, a noworodki?
D.S: Na chwilę obecną cały świat medyczny zastanawia się nad tym w jaki sposób poszczególne grupy wiekowe chorują na COVID-19. Mamy tak niewiele danych i tak mało, na szczęście, przypadków, aby móc się w jakiś sposób merytorycznie wypowiedzieć. Liczę na to, że właśnie takie maluchy się nie zarażą, a jeżeli będą miały kontakt z osobą zarażoną to będzie to choroba o cechach bezobjawowych. Natomiast czekamy nadal na oceny oraz prawdziwe dane, które świat nam pokaże za kilka dni.

DZ: Czy po porodzie, w połogu, kobieta może liczyć na tzw. wizyty patronażowe położnej w swoim domu?
D.S: Codziennie pojawiają się nowe zalecenia. Przede wszystkim personel medyczny jest doskonale przygotowany do ewentualnych koniecznych wizyt patronażowych, jeśli taka musi się odbyć. Pielęgniarka czy położna, która wykonuje taką wizytę ma świadomość konieczności pełnej dezynfekcji dłoni, zasłaniania ust oraz zmniejszania ryzyka jakiegokolwiek kontaktu z tym maluszkiem np. poprzez noszenie rękawiczek. Myślę, że jeżeli jest taka konieczność bezwzględna to te wizyty się odbywają, natomiast ponieważ mamy okres czasu, w których możemy taką wizytę wykonać, to są one możliwie jak najbardziej odraczane.

Kim jest doktor Dawid Serafin

Dr Dawid Serafin to specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii plastycznej. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Dr Dawid Serafin karierę zawodową rozpoczął w Klinice Chirurgii St Berhard Hospital w Kamp-Lintfort w Niemczech. Przez rok kształcił się i nabierał doświadczenia w zakresie chirurgii plastycznej.

Doświadczenie w zakresie patologii ciąży zdobywał pracując na klinice Patologii Ciąży w Rudzie Śląskiej. W trakcie swojej kariery zawodowej uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i zagranicznych m. in. w Bostonie, San Francisco, Monachium czy Lizbonie z zakresu leczenia niepłodności, ginekologii jak również ginekologii estetycznej.

Nie przegap

Międzynarodowy wykładowca światowych kongresów poświęconych ginekologii plastycznej i uroginekologii. Jest międzynarodowym szkoleniowcem w tych dziedzinach. Jako lekarz kliniki Angelius-Provita w Katowicach zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem par niepłodnych.

Zobacz koniecznie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl