Dwie osoby skazane w sprawie afery zbożowej, zarzuty dla 19 podejrzanych

Łukasz Solski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie odkrywa kolejne fakty w sprawie nieprawidłowości związanych z ukraińskim zbożem. W ramach śledztwa postawiono zarzuty aż 19 osobom, a dwie z nich już zostały skazane.

Spis treści

Afera z ukraińskim zbożem rozpracowywana od półtora roku

Od półtora roku Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi postępowanie dotyczące nieprawidłowości związanych z importem zboża z Ukrainy do Polski w latach 2022-2023. Głównym przedmiotem śledztwa są nadużycia dotyczące jakości sprowadzanych produktów rolnych.

- Zakresem postępowania przygotowawczego w tej sprawie objętych jest 70 wątków dotyczących podmiotów, które importowały produkty rolno-spożywcze, jak pszenica, rzepak, kukurydza, soja i inne przeznaczone na cele techniczne - wyjaśnia prokurator Dorota Sokołowska-Mach w oficjalnym komunikacie.

Prokuratura bada przypadki, w których importerzy mogli wprowadzać w błąd służby celne, przedstawiając nieprawdziwe informacje na temat przeznaczenia i jakości towarów.

Dwie osoby skazane w sprawie afery zbożowej, zarzuty dla 19 podejrzanych
123RF

Manipulacja dokumentacją celną

Jednym z głównych zarzutów stawianych podejrzanym jest wprowadzanie organów celnych w błąd poprzez przedstawianie nieprawdziwych dokumentów, w tym faktur VAT. Oskarżenia dotyczą m.in. deklarowania, że sprowadzone z Ukrainy zboża – takie jak pszenica, rzepak czy kukurydza – były przeznaczone na cele techniczne, mimo że w rzeczywistości trafiały na rynek spożywczy.

- Poszczególne wątki śledztwa w przeważającej części dotyczą przestępstw skarbowych polegających na wprowadzeniu w błąd przedstawicieli organów uprawnionych do kontroli celnej - przekazuje prokuratura.

Śledczy wyraźnie zaznaczają, że celem tych działań było ukrycie prawdziwego charakteru importowanego towaru, co miało wpływ na bezpieczeństwo obrotu towarami na rynku rolniczym.

Zarzuty dla 19 osób i wyroki dla dwóch skazanych

W toku śledztwa, 19 osobom postawiono zarzuty związane z popełnieniem przestępstw karnych i karnych skarbowych. Cztery osoby mają nałożone ograniczenia w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego oraz poręczeń majątkowych. Ponadto, wobec czterech z podejrzanych prokuratorzy zastosowali środki zabezpieczające ich majątki na poczet przyszłych kar.

W przypadku dwóch osób, sądy rejonowe w Lublinie i Janowie Lubelskim wydały już wyroki. Osoby te zostały ukarane grzywnami w wysokości odpowiednio 4 tys. zł i 6 tys. zł, oraz zobowiązane do pokrycia kosztów postępowania sądowego.

Postępowania wobec innych podejrzanych

Czwarta osoba, wobec której zakończono postępowanie, będzie musiała stanąć przed Sądem Rejonowym w Przemyślu. Prokuratura już przesłała akt oskarżenia w tej sprawie.

W związku z dobro śledztwa, prokuratura nie ujawnia dodatkowych informacji na temat dalszych postępów w tej sprawie ani szczegółów dotyczących pozostałych podejrzanych.

Zakończenie śledztwa

Sprawa ukraińskiego zboża wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Choć część postępowań zakończono, to prokuratura nadal bada kolejne wątki związane z przestępstwami celnymi i skarbowymi. Wyroki wydane w tej sprawie mogą okazać się tylko początkiem szerszej akcji wymierzania sprawiedliwości.

od 16 latprzemocnarkotyki

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl