Dzień Kobiet 2024 w Polsce. Sprawdź, jak świętowano w przeszłości i czy święto jest znane na świecie

Damian Kelman
Damian Kelman
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 7 lat
Biżuteria, kwiaty, bombonierki i inne drobne upominki są nieodłącznym elementem 8 marca. Tego dnia w Polsce świętujemy Dzień Kobiet, a przed kwiaciarniami ustawiają się kolejki mężczyzn w celu zakupu tulipanów, goździków i róż dla najbliższych swoim sercom pań. Czy kobietom zawsze kupowało się kwiaty? Skąd wzięło się święto? Przedstawiamy, jak Dzień Kobiet wyglądał w przeszłości,oraz czy święto jest znane na świecie.

Dzień Kobiet 2024. Skąd się wzięło święto?

Międzynarodowy Dzień Kobiet z założenia jest dniem upamiętniającym sufrażystki walczące o równe prawa kobiet, równe traktowanie ich w pracy oraz o takie samo wynagrodzenie, jakie za te same wykonywane zadania otrzymywali mężczyźni. Za początek tego święta uznaje się rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały wtedy strajk, domagając się skrócenia godzin pracy. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy jest Dzień Kobiet w Polsce?

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. Data została ustanowiona na 8 marca, co miało mieć związek ze strajkami kobiet w Rosji, które odbyły się kolejno w 1913 i 1917 roku mimo zakazu władz. Data ta jest również utożsamiana z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne.

Czasem świetności Dnia Kobiet w Polsce był okres PRL-u, kiedy w zakładach pracy czy szkołach był on obchodzony obowiązkowo.

Jak Dzień Kobiet obchodzono w PRL-u?

W czasach PRL-u Dzień Kobiet urósł do rangi uroczystości państwowej, a jego obchodzenie było obowiązkowe. W zakładach pracy panowie obdarowywali panie goździkami, tulipanami lub innymi drobnymi upominkami. Nietypowym rozwiązaniem było wręczanie paniom towarów deficytowych - gdy sklepowe półki świeciły pustkami, a wiele rzeczy dostępnych było w ograniczonej ilości, gest ten był wyrazem prawdziwej sympatii.

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj, aby kobiecie bliskiej naszemu sercu na Dzień Kobiet wręczyć ręczniki czy ścierki kuchenne, co w czasach PRL-u postrzegane było jako gest niezwykle hojny. Innymi podarkami wręczanymi paniom z okazji Dnia Kobiet były rajstopy, mydełka lub kawa, a nieco bogatsi mogli pozwolić sobie na zakup biletu do teatru lub do kina.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Komunistyczna propaganda wykorzystywała jednak Dzień Kobiet, aby pokazywać uśmiechnięte panie przy fabrycznych maszynach, w okienkach pocztowych czy te kierujące ruchem drogowym. Chcieli stworzyć wrażenie, że partia wyznacza kobietom nowe role, jednocześnie doceniając ich wkład w budowanie socjalistycznej rodziny.

Czy Dzień Kobiet jest znany na świecie?

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest znany w wielu państwach na całym świecie. W większości krajów data tego święta również została ustanowiona na 8 marca. Razem z Polską Dzień Kobiet świętują m.in. w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii Północnej, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.

W każdym kraju panują jednak inne zwyczaje, co wiąże się również z różnorodnymi podarunkami dla kobiet. We Włoszech panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej, a w Portugalii i Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań".

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl