Jakie problemy mają najczęściej Polacy ze wzrokiem?
Wciąż są to: starcze zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, jaskra oraz zaćma. W Polsce wykonywanych jest ok. 300 tys. operacji na zaćmę. Udało nam się skrócić czas oczekiwania na zabieg z 12 miesięcy do ok. pół roku. Wielkim sukcesem jest program lekowy wysiękowej postaci AMD dzięki któremu leczymy 20 tys. osób.
Czy Polacy dbają o wzrok?
Ocenia się, że niestety co trzeci Polak nigdy w życiu nie był u okulisty. My lekarze apelujemy, żeby przynajmniej po 40. roku życia wybrać się do okulisty na badanie przesiewowe w kierunku zagrożeń wzroku. Dzięki temu można wyłapać początkowe stadium choroby i wdrożyć skuteczne terapie, bo często leczenie chorób oczu to jest wyścig z czasem.
Jak w XXI wieku należy dbać o wzrok?
Stan wzroku to jest wypadkowa zdrowia całego organizmu. Stąd ważna jest zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny. Ale ważne jest też ograniczanie korzystania z tabletów, smartfonów, bo wyświetlacze emitują dawkę niebieskiego światła, które jest szkodliwe. Należy też robić sobie przerwy podczas pracy przed komputerem: trzy godziny pracy i jedna godzina wypoczynku.
W ten weekend po raz pierwszy Polsce odbędzie się Kongres ESASO Retina Academy.
Do Warszawy zjedzie kilkuset okulistów z 30 państw świata. Mam zaszczyt być koordynatorem tego wydarzenia z ramienia Polski. Głównym tematem będą nowoczesne metody w leczeniu chorób siatkówki oka.
Z kolei w Lublinie odbędzie się wkrótce specjalny kurs.
Od 22 października organizujemy w nowym Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie tygodniowy kurs witrektomii dla 30 lekarzy z Polski i krajów ościennych. Odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne z mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego.