Dzisiaj rozpoczynają się mistrzostwa świata w Eugene. Cztery medalowe szanse polskich lekkoatletów

redakcja
Złota polska sztafeta mieszana na igrzyskach w Tokio. Od lewej Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Justyna Święta-Ersetic i Kajetan Duszyński
Złota polska sztafeta mieszana na igrzyskach w Tokio. Od lewej Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Justyna Święta-Ersetic i Kajetan Duszyński Paweł Relikowski
W rozpoczynających się w dzisiaj, to jest w piątek 15 lipca, lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene wystartuje 45 reprezentantów Polski. Gdyby medale przyznawano na podstawie miejsc na tegorocznych listach światowych, publikowanych przez World Athletics, to biało-czerwoni cztery razy stanęliby na podium.

Największe szanse medalowe mają w rzucie młotem Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, którzy w zeszłorocznych igrzyskach w Tokio zdobyli złoto i brąz, a w tym sezonie zajmują odpowiadające temu pozycje na liście światowej.

Nowicki w Memoriale Janusza Kusocińskiego rzucił 81,58 m i otwiera zestawienie, a Fajdek jest trzeci - 80,56. Rozdziela ich Walerij Pronkin - 81,12 m, ale jak inni reprezentanci Rosji w MŚ nie wystąpi.

Trzecia na listach światowych w siedmioboju jest Adrianna Sułek, która na mityngu w austriackim Goetzis ustanowiła rekord życiowy - 6429 pkt. Lepsze od Polki są w tym sezonie jedynie Holenderka Anouk Vetter - 6693 i Amerykanka Anna Hall - 6458.

Sułek w tym sezonie poprawiła się aż w pięciu konkurencjach: skoku w dal - 6,34, biegu na 200 m - 23,86, skoku wzwyż - 1,92, biegu na 100 m przez płotki - 13,08 i pchnięciu kulą - 13,79. Wcześniej w sezonie halowym została wicemistrzynią świata i ustanowiła rekord Polski w pięcioboju.

Szósta w klasyfikacji najszybszych na 400 m jest Natalia Kaczmarek, która w tym roku poprawiła rekord życiowy na 50,16, a już trzy razy osiągnęła wynik poniżej 51 sekund. 24-letnia Polka jest także najlepszą Europejką.

Na świecie szybciej od niej biegały tylko Marilaydy Paulino z Dominikany, Charokee Young z Jamajki, Shaunae Miller-Uibo z Bahamów oraz Amerykanki Talitha Diggs i Britton Wilson.

Anna Kiełbasińska zajmuje w tym zestawieniu ósme miejsce, a rekord życiowy 50,28 ustanowiła podczas zawodów Diamentowej Ligi w Paryżu. 32-letnia zawodniczka już cztery razy w tym roku zeszła poniżej 51 sekund.

Justyna Święty-Ersetic wynikiem 50,74 jest w tym rankingu 20., a 56. miejsce zajmuje Iga Baumgart-Witan - 51,33. Zsumowane wyniki czterech biegaczek (3.22,51) wskazują, że Polki mają realne szanse na medal w sztafecie 4x400 m. Lepsze w tym zestawieniu są jedynie Amerykanki - 3.20,81 i Jamajki - 3.20,83. Biało-czerwone zdobyły srebro w poprzednich mistrzostwach świata w Dausze i w igrzyskach w Tokio.

Przed rokiem olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4x400 m wywalczyli Kaczmarek, Święty-Ersetic, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński. Tym razem też będą wśród faworytów, gdyż trzy Polki biegały już w tym roku poniżej 51 s, natomiast najlepszy z mężczyzn Zalewski wynikiem 45,38 zajmuje 60. miejsce w świecie.

Wielką nieobecną w Eugene będzie Anita Włodarczyk, która jest druga na światowych listach. Mistrzyni olimpijska w rzucie młotem doznała kontuzji w niecodziennych okolicznościach - mięsień dwugłowy naderwała w pogoni za złodziejem auta. Kradzież udaremniła, ale przypłaciła to poważnym urazem, który wykluczył ją z rywalizacji.

Będzie próbowała ją zastąpić Malwina Kopron, która w tym roku posłała młot na odległość 75,08 m, co daje jej szóste miejsce na liście światowej. Lepsze wyniki od brązowej medalistki igrzysk w Tokio osiągnęły Amerykanki Brooke Andresen i Janee Kassanavoid, Camryn Rogers z Kanady i Włoszka Sara Fantini.

Najlepszym rezultatem Piotra Liska w tym sezonie jest 5,80 m, co daje mu 11. miejsce wśród tyczkarzy. Wyraźnym liderem jest Szwed Armand Duplantis, który 30 czerwca w mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie skoczył 6,16 m, co jest najlepszym wynikiem w historii na stadionie.

Damian Czykier pobił w tym roku rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki wynikiem 13,25. Daje to Polakowi 18. miejsce w świecie. Liderem tabeli jest Amerykanin Devon Allen - 12,84.

Patryk Dobek przed rokiem w Tokio wywalczył olimpijski brąz w biegu na 800 m, a w tym sezonie najszybciej przebiegł ten dystans w 1.44,49, co daje mu 17. lokatę w świecie.

Ewa Swoboda pokonała 100 m poniżej 11 sekund przy nieregulaminowym wietrze, a już zgodnie z przepisami poprawiła rekord życiowy na 11,05, lecz przekłada się to dopiero na 42. pozycję na liście World Athletics. Najszybsza w tym roku jest Shelly-Ann Fraser-Pryce z Jamajki - 10,67.

Pia Skrzyszowska jest 17. w biegu na 100 m przez płotki. W czerwcu ustanowiła "życiówkę" i zarazem rekord Polski U23 - 12,62. Najlepsza w tym sezonie jest na razie rekordzistka świata Kendra Harrison z USA - 12,34.

W igrzyskach w Tokio polscy lekkoatleci wywalczyli osiem medali, natomiast w poprzednich mistrzostwach świata w Dausze - sześć.

Impreza w Eugene w stanie Oregon odbędzie się w dniach 15-24 lipca.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl