Erupcja wulkanu w Gwatemali. Trwa ewakuacja osób z zagrożonych terenów

Andrzej Grochal
Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z okolic wulkanu Fuego
Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z okolic wulkanu Fuego Fot. JOHAN ORDONEZ/AFP/East News
Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z terenów leżących u podnóża wulkanu Fuego w Gwatemali, który wybuchł w czwartek, wyrzucając kolumnę popiołu na wysokość niemal 6 km nad poziom morza. Władze zaznaczają, że liczba ewakuowanych może wzrosnąć.

Kolumna popiołu sięga prawie 6 tys. m n.p.m

Centrum katastrof Conred w Gwatemali poinformowało, że wulkan Fuego (po hiszpańsku „ogień” – red.) wyrzuca materiały piroklastyczne – wysokotemperaturową mieszankę gazu, popiołu i fragmentów skał, „które schodzą z dużą prędkością po zboczach kompleksu wulkanicznego. "

Kolumna popiołu wyrzucona przez Fuego osiągnęła wysokość około 5800 m nad poziomem morza. Conred podkreśliło, że popiół spada na zachód i południowy zachód od wulkanu, w kierunku od stolicy Gwatemali, która znajduje się 35 km na północny-wschód.

Emisja materiałów wulkanicznych może się nasilać w miarę trwania erupcji. Conred ostrzega, że w połączeniu z prognozowanymi deszczami mogą one doprowadzić do lawin błotnych.

Na terenach zagrożonych mieszka ponad 100 ty. mieszkańców

Jak donoszą władze, w obszarach narażonych na opady popiołu pochodzącego z wulkanu mieszka około 130 tys. osób. W związku z tym władze zaleciły mieszkańcom zagrożonego obszaru, aby uważnie stosowali się do wszelkich instrukcji, a także wezwano mieszkańców i turystów do unikania ograniczonego obszaru 7 kilometrów wokół wulkanu.

Ponadto mieszkańcy powinni zakrywać zbiorniki wodne, aby uchronić je przed zakażeniem, nosić maki i usuwać zalegający na dachach gruz. Powinni również mieć przygotowane zestawy ewakuacyjne dla siebie i swoich zwierząt.

Fuego często daje o sobie znać

Wulkan Fuego, który wznosi się na wysokość 3763 m n.p.m., jest najaktywniejszym w Gwatemali i wybucha średnio co cztery do pięciu lat. W grudniu zeszłego roku erupcja lawy i popiołu zmusiła władze Gwatemali do tymczasowego zamknięcia największego lotniska w kraju.

W 2018 r. erupcja tego wulkanu spowodowała, że rzeki lawy spłynęły po jego zboczach, niszcząc wioskę San Miguel Los Lotes, zabijając 215 osób i pozostawiając podobną liczbę zaginionych.

Gwatemala ma ponadto dwa inne aktywne wulkany – Santiaguito na zachodzie kraju i Pacaya na południu.

Źródło: CBS News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl