Eurowybory 2019: Cisza wyborcza. Kiedy poznamy wyniki wyborów do europarlamentu? Kto przeprowadzi exit poll?

mm
fot. Marek Szymaniak
O północy z soboty na niedzielę rozpoczyna się cisza wyborcza przed wyborami do europarlamentu. Potrwa do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę 26 maja. Kiedy poznamy wyniki eurowyborów? Kto zrealizuje badanie exit poll?
Trwa głosowanie...

Czy będziesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Czym się różni Koalicja Europejska od Prawa i Sprawiedliwości, Wiosna od Lewicy, a Kukiz od Liroya? Porównaliśmy dla was najważniejsze postulaty ugrupowań i koalicji, które na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie walczą o mandaty w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja.Kto za przyjęciem euro, a kto przeciw? Którzy kandydaci popierają otwarcie granic dla uchodźców, a którzy mówią zdecydowane nie? Jak ma wyglądać wspólny budżet i podział pieniędzy pomiędzy poszczególne kraje i od czego ma być uzależniony? Wreszcie jakiej przyszłości chcą dla Europy, czy integracja ma zostać pogłębiona, czy Unia Europejska powinna pozostać Europą Ojczyzn? Porównaliśmy dla was programy ugrupowań i koalicji, które w okręgu numer 12 czyli na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie walczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego. Programy uszeregowaliśmy zgodnie z numerami list wyborczych.Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Porównujemy programy komitetów

Sejm na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenia majątkowe polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Zgromadzonych przez nich oszczędności można im tylko pozazdrościć. Mało kto ma majątek mniejszy niż milion złotych. Zobaczcie, ile posiadają polscy europosłowie.

Oświadczenia majątkowe europosłów. Zobacz, ile mają polscy p...

WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019. TO TRZEBA WIEDZIEĆ!

Kiedy poznamy wyniki wyborów do europarlamentu 2019?

Od północy z piątku na sobotę w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Powinna się ona zakończyć po zamknięciu wszystkich lokali wyborczych, czyli zgodnie z planem - w niedzielę o godz. 21. Wtedy podane zostaną pierwsze sondażowe wyniki. Badanie exit poll na zlecenie TVP, Telewizji Polsat i TVN zrealizuje Ipsos. Będą to szacunkowe dane na podstawie ankiet przeprowadzonych przed 845 lokalami wyborczymi. Poznać powinniśmy procentowe poparcie dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podział mandatów oraz frekwencję, a także informację o tym, którzy kandydaci zdobyli mandaty do Parlamentu Europejskiego.

Pierwsze wstępne wyniki PKW zostaną podane najwcześniej o godz. 23, wtedy bowiem kończy się głosowanie we Włoszech - ostatnim kraju Unii Europejskiej. Ostateczne oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mają być ogłoszone między poniedziałkiem 27 maja a środą 29 maja. PKW ma w planach 8 konferencji prasowych po zamknięciu lokali wyborczych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Harmonogram konferencji prasowych PKW po zakończeniu głosowania

26 maja (niedziela):

  • godz. 22.00 - o zakończeniu głosowania

27 maja (poniedziałek):

  • godz. 10.00
  • godz. 13.30
  • godz. 18.30
  • godz. 22.00

28 maja (wtorek):

  • godz. 10.00
  • godz. 13.30
  • godz. 17.00

WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019. TO TRZEBA WIEDZIEĆ!

Cisza wyborcza. Czego nie wolno, gdy trwa? Jakie są kary za złamanie ciszy wyborczy?

Po wielu tygodniach kampanii wyborczej, w przeddzień wyborów nastaje cisza wyborcza. Ma to być dla obywateli szansa na spokojne zastanowienie się nad tym, na kogo chcą oddać swój głos. Z tego powodu, gdy trwa cisza wyborcza, zabroniona jest agitacja w jakikolwiek sposób.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić:

  • wystąpień politycznych
  • manifestacji
  • audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów

Zabronione jest także:

  • publikowanie sondaży wyborczych
  • rozklejanie plakatów wyborczych
  • publikowanie materiałów na temat kandydatów

Naruszenie ciszy wyborczej w polskim prawie jest uznawane za wykroczenie zagrożone karą grzywny. Publikacja sondażu w czasie ciszy wyborczej może słono kosztować – od 0,5 do 1 mln zł. Również agitacja przed lokalami wyborczymi lub w internecie nie jest tania – kara za nią wynosi od 20 zł do 5 tysięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiosna
Zwycięstwo #Wiosny w wyborach to łatwiejszy dostęp do pigułek dzień po. #wiosna #wiosnabiedronia #KGawkowski

https: //imgbbb.com/image/emzjZ
W
Wybory
Potrzebujemy w parlamencie osób takich jak Karol Karski. On będzie walczył o interesy Polski w europie!

https://imgur.com/a/WXClvfW
Wróć na i.pl Portal i.pl