Ewa Swoboda zdobywa srebro na mistrzostwach Europy! Zadecydowały tysięczne sekundy!

OPRAC.:
Filip Bares
Filip Bares
pap/Adam Wierżawa
Ewa Swoboda, polska sprinterka, została wicemistrzynią Europy w biegu na 100 metrów kobiet. Ten niezwykły sukces odnotowała podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które odbyły się w Rzymie. Decydujące okazały się tysięczne sekundy oraz nieoczekiwany falstart, który wprowadził dodatkowe emocje.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Rzym 2024

Półfinał bez niespodzianek

Ewa Swoboda zapewniła sobie miejsce w finale już półtorej godziny przed jego rozpoczęciem. Jej występ w półfinale był przekonujący - Polka wygrała swój bieg, uzyskując czas 11,02 sekundy. Zaraz za nią, z niewielką stratą 0,04 sekundy, uplasowała się Gina Luckenkemper z Niemiec.

Kwalifikacje pokazały, że Swoboda weszła do finału z czwartym czasem. Najlepszy wynik półfinałowy należał do Diny Asher-Smith z Wielkiej Brytanii, która pokonała dystans w 10,96 sekundy. Szybsze od Polki okazały się także Patrizia van der Weken z Holandii oraz Włoszka Zaynab Dosso.

W finale najlepsze cztery sprinterki z eliminacji ponownie stanęły do rywalizacji, jednakże ostateczna kolejność na podium różniła się od tej z półfinałów.

Decydujący finał

Start finałowego biegu nie był idealny dla Swobody, jednakże los okazał się dla niej łaskawy. Konieczność powtórzenia startu z powodu falstartu Mujingi Kambundji, reprezentantki Szwajcarii, dodała dodatkowych emocji. Szwajcarka, mimo znacząco szybszego startu, nie została zdyskwalifikowana, a jedynie ukarana żółtą kartką.

- Po falstarcie sędziowie pokazali na mnie i się trochę zestresowałam - powiedziała po biegu przed kamerami TVP Sport Swoboda.

W kolejnym starcie Swoboda wykazała się lepszą koncentracją i świetnie wyszła z bloków startowych. W trakcie biegu stopniowo zyskiwała przewagę nad rywalkami, a jej forma rosła z każdym metrem. Ostateczna rozstrzygnięcie nastąpiło na linii mety, gdzie Swoboda wraz z dwiema innymi zawodniczkami finiszowała niemal jednocześnie.

Ostatecznie, dzięki pomiarowi fotokomórkowemu, Swoboda została sklasyfikowana na drugim miejscu, z czasem 11,03 sekundy. Trzecie miejsce, z identycznym czasem, przypadło Włoszce, którą Polka wyprzedziła o zaledwie kilka tysięcznych sekundy. Holenderka van der Weken musiała zadowolić się czwartą pozycją.

Kontekst sukcesu

Dla Ewy Swobody srebrny medal mistrzostw Europy w biegu na 100 metrów to kolejny znaczący sukces w jej karierze. Wcześniej, w 2022 roku, zdobyła srebro w sztafecie 4x400 metrów podczas mistrzostw Europy w Monachium. W halowych edycjach mistrzostw Europy Swoboda ma już na swoim koncie trzy medale indywidualne na dystansie 60 metrów: złoty i dwa srebrne.

Ten medal to również drugi sukces dla reprezentacji Polski podczas niedzielnych zawodów. Pierwszy medal, złoty, zdobył Wojciech Nowicki w konkurencji rzutu młotem, potwierdzając wysoką formę polskich lekkoatletów na arenie międzynarodowej.

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA