Filary Stworzenia sfotografowane przez Teleskop Webba. "Są oszałamiające"

Damian Świderski
Obserwacje Filarów Stworzenia. Po lewej stronie obserwacje wykonane Teleskopem Hubble'a, po prawej teleskopem Webb'a
Obserwacje Filarów Stworzenia. Po lewej stronie obserwacje wykonane Teleskopem Hubble'a, po prawej teleskopem Webb'a NASA/Hubble/Webb
Teleskop Jamesa Webba (JWST), który należy do NASA, dokonał niesamowitego odkrycia. Zarejestrował bowiem wygląd niezwykłego zjawiska astronomicznego - zwanego Filarami Stworzenia. To, według naukowców, miejsce stworzenia gwiazd i planet.

Filary Stworzenia są częścią Mgławicy Orzeł w konstelacji węża. Konstelacja ta jest oddalona od Ziemi o około 6,5 tys. lat świetlnych. Składają się z obłoków gęstego gazu (najwięcej jest tam wodoru). To właśnie w Filarach Stworzenia rodzi się wiele gwiazd.

Jak wyglądają "Filary Stworzenia"?

Z wyglądu Filary Stworzenia przypominają iglice, które wystają z pustynnego krajobrazu. Innym przypominają wielkie dłonie. Nie posiadają jednak stałego kształtu. NASA opisuje Filary takimi słowami: „Filary Stworzenia są wypełnione półprzezroczystym gazem i pyłem. Cały czas zmieniają swój kształt”.

Badałem Mgławicę Orzeł od połowy lat 90. Zawsze wiedziałem, że kiedy Teleskop Jamesa Webba zrobi jej zdjęcia, to będą one oszałamiające i takie właśnie są - powiedział BBC prof. Mark McCaughrean, starszy doradca ds. nauki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

To nie pierwsze zdjęcia Filarów Stworzenia. Słynny Teleskop Hubble’a sfotografował filary już w 1995 roku, a potem osiem lat temu, w roku 2014. Naukowcy marzą, że zbadanie "Filarów Stworzenia" pozwoli odpowiedzieć na pytanie o początek wszechświata.

Źródło: astronomy.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl