Filary Stworzenia są częścią Mgławicy Orzeł w konstelacji węża. Konstelacja ta jest oddalona od Ziemi o około 6,5 tys. lat świetlnych. Składają się z obłoków gęstego gazu (najwięcej jest tam wodoru). To właśnie w Filarach Stworzenia rodzi się wiele gwiazd.
Jak wyglądają "Filary Stworzenia"?
Z wyglądu Filary Stworzenia przypominają iglice, które wystają z pustynnego krajobrazu. Innym przypominają wielkie dłonie. Nie posiadają jednak stałego kształtu. NASA opisuje Filary takimi słowami: „Filary Stworzenia są wypełnione półprzezroczystym gazem i pyłem. Cały czas zmieniają swój kształt”.
Badałem Mgławicę Orzeł od połowy lat 90. Zawsze wiedziałem, że kiedy Teleskop Jamesa Webba zrobi jej zdjęcia, to będą one oszałamiające i takie właśnie są - powiedział BBC prof. Mark McCaughrean, starszy doradca ds. nauki w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
To nie pierwsze zdjęcia Filarów Stworzenia. Słynny Teleskop Hubble’a sfotografował filary już w 1995 roku, a potem osiem lat temu, w roku 2014. Naukowcy marzą, że zbadanie "Filarów Stworzenia" pozwoli odpowiedzieć na pytanie o początek wszechświata.
Źródło: astronomy.com
dś
