Francuskie media: z powodu reformy emerytalnej kraj znalazł się na granicy krachu politycznego

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
W stolicy oraz w wielu miastach Francji doszło do zamieszek
W stolicy oraz w wielu miastach Francji doszło do zamieszek CHRISTOPHE PETIT TESSON / PAP / EPA
Francja znajduje się na granicy krachu politycznego – tak brzmi ocena francuskich mediów, które we wtorek komentują odrzucenie przez parlament wotum nieufności dla rządu oraz starcia z policją przeciwników reformy emerytalnej forsowanej przez premier Elisabeth Borne.

Nie tylko bankom grozi dziś bankructwo. Zgromadzenie Narodowe wrze, ulice są pod napięciem, rating premier Borne grozi załamaniem, prezydent roztrwonił cały swój kapitał – podsumowuje w komentarzu redakcyjnym sytuację wokół forsowanej przez rząd reformy emerytalnej dziennik „Le Figaro”.

Francuska polityka na skraju załamania

„Premier Borne przeżyła, ale poniosła porażkę” – tak dziennik „Liberation" komentuje odrzucenie w poniedziałek przez parlament zaledwie 9 głosami wotum nieufności dla rządu oraz trwające w całym kraju protesty przeciwko reformie oraz przeciwko części francuskiej klasy politycznej, która w obawie przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi zdecydowała, że rząd Borne nie upadnie.

Lidera skrajnej lewicy Jeana-Luca Melenchona „ogarnia rewolucyjna gorączka”, a szefowa skrajnej prawicy Marine Le Pen spokojnie czeka, by przejąć władzę w kolejnych wyborach - analizuje „Le Figaro”.

Francuska polityka jest na skraju załamania. Pod koniec procesu legislacyjnego reforma emerytalna budzi większe kontrowersje niż pierwszego dnia, kumulując tysiące powodów do gniewu: inflację i obniżanie standardu życia społeczeństwa. Wściekłość antykapitalistyczna i znużenie ludzi pracy idą w parze – pisze „Le Figaro”.

„Czeka nas kolejny tydzień napięć społecznych” – prognozuje z kolei dziennik „Le Monde”, podkreślając, że bez poparcia całej prawicy dla wotum nieufności nie ma szans na zmianę rządu we Francji. Dziennik przypomina, że część centroprawicy z partii Republikanów zdecydowała o pozostaniu premier Borne na stanowisku. Gazeta prognozuje, że w przypadku wcześniejszych wyborów Zjednoczenie Narodowe Le Pen „wyciągnie rękę do polityków umiarkowanych, którzy krytykują rząd Borne”, co może skutkować nowymi koalicjami.

Protesty, masowe manifestacje i strajki

Dziennik „Midi Libre” podkreśla z kolei, że "niepowodzenie dwóch wniosków o wotum nieufności wobec rządu nie rozwiązało absolutnie niczego". "Co gorsza, ich odrzucenie jeszcze bardziej rozbiło klasę polityczną, zmniejszyło legitymację premier i zwiększyło determinację przeciwników reformy emerytalnej" - pisze gazeta.

Od ubiegłego tygodnia we Francji trwają protesty i uliczne starcia z policją. W nocy z poniedziałku na wtorek policja w Paryżu zatrzymała 234 protestujących. W stolicy oraz w wielu miastach kraju doszło do zamieszek, a funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Związki zawodowe zapowiedziały na czwartek masowe manifestacje i strajki.

Premier Borne poinformowała natomiast, że zwróci się „bezpośrednio” do Rady Konstytucyjnej o zbadanie tekstu ustawy emerytalnej, procedowanej z użyciem art. 49.3 konstytucji, pozwalającej na ominięcie ścieżki parlamentarnej.

Prezydent Emmanuel Macron przyjmie posłów i senatorów we wtorek wieczorem po spotkaniu z premier Borne. Szef państwa zapowiedział również na środę udzielenie wywiadu telewizyjnego na temat sytuacji w kraju wokół reformy emerytalnej.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stern
Czy Francuzom nie poprzewracało się trochę w głowach?
Z
Zdycha socjalizm brawo
Nie przestanie Francja dotoeac złodziejskie rządy z układu warszawskiego, władza i tak to kradnie więc bez sensu , niech socjaism zdycha
g
gość
21 marca, 10:45, Leon:

Znajoma z Francji powiedziała, że gdyby ich rząd robił takie oszustwa jak polski, już dawno byłby obalony przez ludzi. Tam znają prawdziwą wartość demokracji, wolności i prawdy. Polacy mogą tylko popatrzeć.

hahaha, tam kradną 10x więcej niż w Polsce. Co za bzdury piszesz.

K
KonEfka
"zaledwie 9 głosami "

Zaledwie, a w Polsce rząd dysponuje jaką większością?
Wróć na i.pl Portal i.pl