- 1 lutego popołudniu policjanci z komisariatu przy ul. Platynowej otrzymali zgłoszenie dotyczące pogryzienia kobiety i jej syna przez psy sąsiada - informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - W reakcji na zgłoszenie funkcjonariusze podjęli interwencję, a pokrzywdzona złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i dołączyła dokumentację medyczną dotyczącą obrażeń jakich doznała ona i jej syn na skutek zdarzenia.
W sprawie zabezpieczono nagranie z kamer monitoringu, które zostało poddane oględzinom.
- Policjanci we współpracy z innymi służbami sprawdzą w jakich warunkach trzymane są psy - dodaje rzecznik gdańskiej policji. - Funkcjonariusze wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy, którą zajmuje się również dzielnicowy tego rejonu. O całej sytuacji został też powiadomiony OTOZ Animals. Policjanci przesłali informację w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz wystąpili z wnioskiem o odebranie mężczyźnie zwierząt.
O sytuacji został powiadomiony także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny.
- Sprawa pseudohodowli owczarków na Biskupiej Górce jest wstrząsająca - mówi radny Przemysław Majewski. - Atak psów na kobietę z dziećmi, do którego doszło 1 lutego 2022 roku, to ostatnie "ostrzeżenie" dla policji i urzędników zanim dojdzie do prawdziwej tragedii. Mam nadzieję, że komenda policji oraz organizacje ratujące zwierzęta zareagują szybko i odbiorą temu człowiekowi psy.
Jak zaznacza radny Prawa i Sprawiedliwości to nie pierwsze tego typu zdarzenie z tym hodowcą.
- Przypomnieć należy, że mamy do czynienia z recydywistą, który 10 lat temu hodował psy... w klatkach na gołębie - mówi radny. Nie możemy pozwalać na takie znęcanie się nad zwierzętami.
Zielona Strefa - policja prowadzi akcję mają na celu ograniczenie liczby przestępstw dokonywanych na zwierzętach
Policjanci przypominają o prowadzonej akcji „Zielona strefa”, która ma na celu zmniejszenie liczby przestępstw dokonywanych na zwierzętach i środowisku. Wszystkie osoby chcące pomóc w ochronie zwierząt i środowiska, posiadające informacje na temat takich przestępstw, proszone są o kontakt z gdańskimi policjantami, pisząc na adres: [email protected].
Informację dotyczące podejrzenia znęcania się nad zwierzętami można też przekazać funkcjonariuszom za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
- Wszystkie osoby chcące pomóc w ochronie zwierząt i środowiska, posiadające informacje na takich przestępstw jak np. kłusownictwo, znęcanie się nad zwierzętami, zaśmiecanie środowiska naturalnego proszone są o kontakt z gdańskimi policjantami - mówi podinsp. Magdalena Ciska. - Policjanci natychmiast po otrzymaniu takiego powiadomienia podejmą odpowiednie działania.
Jeżeli posiadasz informacje o:
- nieuzasadnionym, niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania,
- oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem,
- przestępstwach bądź wykroczeniach przeciwko środowisku
Skontaktuj się z nami i przekaż informację na skrzynkę: [email protected]
Koordynator ds. CITES, ochrony zwierząt i środowiska: Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KMP w Gdańsku: tel. 47 741-69-74.
Policjant współpracujący z pionu Prewencji: Wydział Prewencji KMP w Gdańsku: tel. 47 741-65-69.
Informację dotyczące przypadków znęcania się nad zwierzętami można także zgłaszać policjantom za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Ekspert: Trzeba zakończyć cierpienie zwierząt w cyrkach i ps...