Premier Mateusz Morawicki w poniedziałek, 12 kwietnia wizytował jeden z największych punktów szczepień w województwie śląskim. W hali lodowiska Tafla w Gliwicach codziennie pracuje 20 zespołów, w skład których wchodzi lekarz i pielęgniarka. Dzięki temu każdego dnia szczepionych jest tutaj ok. 2 tysiące osób. Możliwości jednak są dużo większe.
- Mamy nadzieję na zwiększenie tej liczby do 4 tysięcy dziennie. Szczególnie, jeśli w kwalifikacji pacjentów będą pomagać pielęgniarki, ratownicy medyczni - mówi Anna Ginał, rzeczniczka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Jak dodaje, że w dwa tygodnie w hali lodowiska zaszczepiono już 13 tysięcy osób. W pierwszych dniach funkcjonowania tego punktu szczepień pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 3500 osób.
W poniedziałek, 12 kwietnia, gliwicką halę Tafla odwiedził premier Mateusz Morawiecki.
- Coraz szybciej rozkręca się Narodowy Program Szczepień. To dobra wiadomość, bo coraz więcej szczepionek do Polski przyjeżdża. Cały czas liczymy na większe dostawy szczepionek w końcówce kwietnia. To oznacza, że uda się zaszczepić pierwszą dawką około 6 milionów obywateli - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w hali lodowiska Tafla w Gliwicach. - Podczas dyskusji na Radzie Medycznej przedstawiono, że nie ma żadnych wątpliwości, że już ta pierwsza dawka szczepionki bardzo pomaga, a przynajmniej sprawia, że po jej podaniu bardzo rzadko w następuje bardzo ciężki przebieg zachorowania na COVID-19 - tłumaczył premier Morawiecki.
Nie przeocz
Jak zaznaczył premier, szczepionka działa i doskonale widać to w grupie zaszczepionych lekarzy i pracowników domów pomocy społecznej.
- Tu w Gliwicach chciałbym podziękować za dobrą współpracę. Bo to jest nasz narodowy cel. Wspólny, ogólnospołeczny cel: jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę ludzi, by w końcu pozbyć się tej tragicznej pandemii - zaznaczył premier.
Przypomnijmy, że w miniony piątek, 9 kwietnia zaszczepiono w Polsce ćwierć miliona ludzi jednego dnia.
Warto zaznaczyć, że punkt szczepień w hali lodowiska w Gliwicach ma 2000 metrów kwadratowych, dzięki temu bez problemu można zachować dystans społeczny. Do dyspozycji osób przyjeżdżających tu, aby się zaszczepić, jest duży parking przy Akademickiej 29, a wszystkie miejsca w hali dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- Początkowo zaczęliśmy szczepić w punktach zlokalizowanych przy Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach i te punkty były wydolne, działały dobrze. Biorąc pod uwagę powagę sytuacji i konieczność intensyfikacji działań, nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę z Politechniką Śląską oraz z Urzędem Miasta w Gliwicach, dzięki temu udało się zorganizować duży punkt szczepień na lodowisku - mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska, chirurg Miejskiego Szpitala nr 4, który jest jednostką patronacką punktu szczepień w hali lodowiska.
Jak podkreśla, działa tu 20 zespołów szczepiennych, złożonych z lekarzy i pielęgniarek.
- W związku z tym wydolność tego punktu jest bardzo duża. Obecnie szczepimy do 2 tysięcy osób dziennie, ale możliwości są zdecydowanie większe. Jeżeli dostęp do szczepionek nadal będzie tak dobry, jak do tej pory, to mamy nadzieję w ciągu kilku tygodni zaszczepić wszystkich mieszkańców Gliwic i okolic i po prostu szczepić coraz więcej ludzi. Szczepienie jest jedyną nadzieją na uniknięcie, zapobieżenie rozprzestrzenianiu się pandemii - kończy dr Dołaszyńska-Żółkiewska.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
