To trzecia publikacja poświęcona życiu i karierze byłego asa naszej reprezentacji. Poprzednie ukazały się w 1994 roku (gdy był jeszcze trenerem) i w 2015 roku (gdy już nosił miano byłego prezesa PZPN).
O ile pierwsze pozycje można uznać za biografie Laty, o tyle tę najnowszą za zbiór jego barwnych historii, w których w swoim stylu – czyli szczerze, bez owijania w bawełnę – opowiada o swej karierze, relacjach z kolegami, kulisach funkcjonowania reprezentacji, zdarzeniach spoza zielonej murawy, futbolowych absurdach w PRL, piłkarskich aferach i skandalach.
Nie tylko młodsi czytelnicy, niepamiętający Laty z boiska, ale i starsi, którzy mieli okazję oglądać jego rajdy i gole, dowiedzą się wiele nowych rzeczy i o nim, i o jego futbolowym pokoleniu, np. dlaczego dostał wezwanie do prokuratury, przyjął kanadyjskie obywatelstwo, Jacek Gmoch chciał go wyrzucić ze zgrupowania kadry, Jan Tomaszewski nie zagrał z Brazylią na MŚ 1978, a Andrzej Szarmacha w meczu z Włochami na MŚ 1982, Włodzimierz Lubański odwiedził go w domu o szóstej rano, a sam „ochrzanił” Leo Beenhakkera.
W opowieściach „króla mundiali”, napisanych wspólnie z dziennikarzem „Faktu” Piotrem Dobrowolskim, autorem m.in. bestsellerów o innych znanych piłkarzach Stanisławie Terleckim i Dawidzie Janczyku, nie zabrakło oczywiście wielu innych dykteryjek z historii występów Laty i jego kolegów na trzech mistrzostwach świata, ale i także na dwóch igrzyskach olimpijskich.
„Grzegorz Lato. Król mundiali”. Autorzy: Piotr Dobrowolski i Grzegorz Lato. Wydawnictwo: Sine Qua Non. Liczba stron: 301. Cena okładkowa: 44,99 zł.
Sportowa półka - tu znajdziesz więcej recenzji książek sportowych.
