Na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi Paryż jest w końcowej fazie historycznego sprzątania, dzięki któremu pływacy i nurkowie wrócą do Sekwany.
Bo woda była brudna
Pływanie w Sekwanie było od bardzo dawna zakazane z powodu brudnej wody. Dzięki projektowi rewitalizacji o wartości 1,4 miliarda euro ma się to zmienić.
Na Sekwanie w centrum Paryża zaplanowano takie zawody jak triathlon, maraton pływacki i para-triathlon, a do 2025 zostaną otwarte trzy kąpieliska.
- Kiedy ludzie zobaczą sportowców pływających w Sekwanie bez problemów zdrowotnych, nabiorą pewności, że kąpiel w Sekwanie jest bezpieczna - mówi Pierre Rabadan, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za igrzyska olimpijskie. - To wkład w przyszłość - dodaje.
Robota przemysłowych ścieków
Podobnie jak w wielu zachodnich miastach, w Paryżu jakość rzek drastycznie spadła z powodu ścieków przemysłowych.
Życie wodne ucierpiało do tego stopnia, że w latach 60. XX wieku w mieście odnotowano tylko trzy gatunki ryb. W 1923 r. władze zakazały pływania w Sekwanie, choć bożonarodzeniowe zawody w przeprawie przez rzekę przetrwały do drugiej wojny światowej.
Jednym z głównych problemów była dziewiętnastowieczna infrastruktura kanalizacyjna, łącząca wodę zużytą z kuchni i łazienek ze ściekami z toalet.

lena