Hurkacz poza czołówką rankingu
Nasz najlepszy tenisista przez wiele miesięcy plasował się w TOP 10 światowego rankingu, albo tuż za elitą. Choć niepoprawni optymiści wieszczyli, że wkrótce Hubert wskoczy na jeszcze wyższy poziom i awansuje na piąte lub jeszcze wyższe miejsce, nigdy to nie nastąpiło. Od dłuższego czasu za to można było zaobserwować trend wskazujący, iż lada chwila dla Polaka może zabraknąć miejsca nawet w czołowej dwudziestce i tak się niestety już stało – Hurkacz zajmuje obecnie 22. lokatę.
Czego zabrakło, by być klasyfikowanym obok Jannika Sinnera czy Carlosa Alcaraza? Przyczyn znalazłoby się wiele, ale wskazać można dwie najbardziej rzucające się w oczy. Po pierwsze – regularność. Najlepsi nawet jeśli przytrafi im się wpadka i szybko pożegnają się z jednym czy dwoma turniejami, w kolejnym walczyć będą o najwyższe cele. Finały, półfinały czy choćby ćwierćfinały to reguła, a nie wyjątek przytrafiający się trzy czy pięć razy w sezonie.
Brak stabilizacji
W przypadku naszego tenisisty, nawet w najlepszym momencie kariery nie był on w stanie po sukcesie pójść za ciosem. W 2021 roku wygrał w dobrym stylu turniej rangi 1000 w Miami, by potem w siedmiu kolejnych spotkaniach (sześć turniejów) odnieść tylko jedno zwycięstwo. Nieco lepiej było po udanym Wimbledonie 2021 (półfinał), choć owo nieco oznacza wygrany turniej niskiej rangi (250) w Metz i półfinał tysięcznika w Paryżu.
Kolejne sezony były podobne – wygrany turniej w Halle, a potem porażki w pierwszym meczu podczas Wimbledonu i w Waszyngtonie. Finał w Montrealu – a potem szybkie pożegnanie z Cincinnati i US Open. Pod tym względem lepiej było tylko w drugiej połowie 2023 roku – półfinał w Cincinnati, triumf w Szanghaju, finał w Basel i ćwierćfinał w Paryżu.
A jak jest w bieżącym sezonie? Po półfinale zmagań w Rotterdamie przyszły szybkie porażki w Marsylii (pierwszy mecz) i Indian Wells (drugie spotkanie). Wcześniej nieudany Australian Open (druga runda). Alcaraz tymczasem ma na koncie dwa ćwierćfinały i jeden tytuł… De Minaur, z którym Polak przegrał w poniedziałek – dwa ćwierćfinały, finał i jeden słabszy turniej (porażka w pierwszym meczu). Alexander Zverev? Dwa ćwierćfinały, finał i jeden słabszy start… Właśnie takich (i lepszych) wyników potrzeba, by myśleć o dogonieniu najlepszych w rankingu.
Notoryczne porażki z najlepszymi
Hubert zatracił także w ostatnich sezonach umiejętność wygrywania z najlepszymi tenisistami świata, a bez tego, zwłaszcza gdy klasyfikowany jest poza czołową dwudziestką rankingu, nie będzie mógł myśleć o powrocie w szeregi najlepszych. No chyba, że – jak w Szanghaju w 2023 roku – dopisze mu szczęście i aż do finału nie będzie musiał grać z nikim z czołowej dziesiątki.
W 2024 i 2025 roku Polak zagrał jedenastokrotnie z zawodnikami, którzy w dniu meczu zajmowali nie gorszą niż dziesiąta pozycję. Bilans – dwa zwycięstwa i dziewięć porażek. Fatalnie było też w 2023 roku – dwa triumfy w dziewięciu pojedynkach. Wygląda to tak, jakby Hubert w ostatnich dwóch latach nie tylko nie zrobił kolejnego kroku naprzód, ale wręcz zaczął tracić to, co do tej pory zdołał wypracować (w 2021 i 2022 roku wygrywał średnio co drugi taki mecz).
Nie wszystko stracone?
Oczywiście trudno odmówić Hurkaczowi tego, że próbował, walczył i starał się teoretycznie lepszych rywali eliminować, zazwyczaj jednak w ważnych momentach czegoś brakowało, co pozwoliłoby zakończyć owe próby powodzeniem. W poniedziałek z De Minaurem, zwłaszcza w drugiej partii, nie było już żadnych złudzeń, że może się cokolwiek pozytywnego dla Polaka wydarzyć.
Miesiąc temu Hubert obchodził 28. urodziny, wciąż więc nie można wykluczyć, że doczekamy się kolejnych spektakularnych sukcesów w jego wykonaniu. Początek sezonu nie należy jednak do udanych i na razie nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.
Mecze Hurkacza z tenisistami z TOP 10 w 2024 i 2025 roku
Alex de Minaur (10.; Indian Wells) – porażka
Carlos Alcaraz (3; Rotterdam) – porażka
Andriej Rublow (10, Rotterdam) – zwycięstwo
Taylor Fritz (4, United Cup) – porażka
Casper Ruud (6, United Cup) – porażka
Jannik Sinner (1, Halle) – porażka
Alexander Zverev (4, Halle) – zwycięstwo
Grigor Dimitrow (10, French Open) – porażka
Casper Ruud (10, Monte Carlo) – porażka
Daniił Miedwiediew (3, Australian Open) – porażka
Alexander Zverev (7, United Cup) – porażka
Kolejno: rywal, miejsce w rankingu w dniu meczu, turniej, rozstrzygnięcie
