Marek Papszun: Z 3 ligi do mistrzostwa Polski?
Marek Papszun urodził się w Warszawie. Jako zawodnik doszedł do poziomu III ligi. Długo utrzymywał się z pracy nauczyciela wychowania fizycznego i historii. W szkole pracował jeszcze w czasie, gdy odpowiadał za wyniki ŁKS Łomianki, Legionovii Legionowo czy Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Dopiero w Rakowie przeszedł na trenerskie zawodowstwo.
Swoją przygodę w klubie spod Jasnej Góry Papszun zaczął w kwietniu 2016. Po roku celebrował mistrzostwo II ligi, a po sezonie 2018/19 awansował z nim na najwyższy szczebel.
Ostatnio Raków po dwa razy był wicemistrzem, zdobywcą Pucharu Polski i Superpucharu Polski. Jednak ten sezon może być wyjątkowy. Drużyna z Częstochowy znajduje się na najlepszej drodze do historycznego mistrzostwa. Ponadto po raz trzeci z rzędu dotarła do finału krajowego pucharu.
48-latek uchodzi za perfekcjonistę. Przykłada ogromną wagę do spraw taktycznych czy żywieniowych. Preferuje ustawienie 1-3-4-3. Znakiem rozpoznawczym Rakowa pod jego wodzą stało się szybkie przejście do ataku oraz intensywny pressing.
Jacek Magiera: Zremisował z Realem, z Legią zdobył mistrzostwo
Jacek Magiera urodził się w Częstochowie i jest wychowankiem tamtejszego Rakowa, w barwach którego w 1995 roku zadebiutował w ekstraklasie. Zdecydowaną większość piłkarskiej kariery spędził w Legii Warszawa.
Pierwsze kroki w roli trenera także stawiał w Legii. Zaczynał od prowadzenia rezerw warszawskiego klubu. Pierwszym klubem na szczeblu centralnym, który prowadził samodzielnie, było pierwszoligowe Zagłębie Sosnowiec. Wytrwał na tym stanowisku nieco ponad cztery miesiące. Prowadzony przez niego zespół spisywał się znakomicie. Po dziewięciu kolejkach 1 ligi drużyna była liderem z dorobkiem 21 punktów. Wtedy znów odezwała się Legia, która awansowała do fazy grupowej Ligi Mistrzów i zwolniła Besnika Hasiego.
To pod wodzą Magiery Legia zremisowała z Realem Madryt 3:3 na własnym stadionie. W grupie LM zajęła trzecie miejsce, do czego przyczyniła się przede wszystkim wygrana ze Sportingiem Lizbona.
W lidze Legia okazała się najlepsza, wyprzedzając o dwa punkty drugą Jagiellonię Białystok. Magiera rozstał się z nią we wrześniu 2017 roku, a już w grudniu został zatrudniony przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Niedługo potem objął reprezentację Polski do lat 20, która przygotowywała się do mistrzostw świata w naszym kraju.
Biało-Czerwonym udało się wyjść z grupy, dzięki wysokiemu zwycięstwu nad Tahiti (5:0) i remisowi z Senegalem. W 1/8 finału podopieczni Magiery musieli uznać wyższość rówieśników z Włoch. Po mistrzostwach objął reprezentację do lat 19, ale z racji na szalejącą pandemię nie mógł rozwinąć skrzydeł i złożył rezygnację. Przejął Śląsk Wrocław. Doprowadził klub do eliminacji europejskich pucharów. 13 miesięcy temu został zwolniony. Teraz wraca, żeby uratować drużynę przed spadkiem.
Magiera w dotychczasowej karierze trenerskiej dał się poznać jako szkoleniowiec, który nie boi się wprowadzać nowinek taktycznych. Jego zespoły grały zarówno w ustawieniu z czwórką, jak i z trójką obrońców, na jednego i dwóch napastników.

EKSTRAKLASA w GOL24
Najbogatsi właściciele polskich klubów. Dwóch miliarderów, t...
