Co to jest borelioza?
Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme to groźna dla ludzi choroba wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Krętkiem Borrelia burgdorferi, bo to nimi najczęściej zarażone są kleszcze w Polsce, najczęściej zarażamy się po ukąszeniu przez tego owada.
Jak wykryć boreliozę? Objawy
U ludzi można zaobserwować trzy fazy zakażenia.
- Stadium wczesne ograniczone. Występuje od 7 do 30 dni po ukąszeniu. Objawem, którym można zaobserwować jest tzw. rumień wędrujący. Jest to czerwona lub różowa plama na skórze, najpierw w miejscu ukąszenia, potem w innych. Dodatkowo chory może mieć objawy przeziębienia lub grypy: fatalne samopoczucie, gorączkę, ból mięśni i stawów.
- Stadium wczesne rozsiane. To już bardzo groźny moment, bo bakterie przedostają się do narządów wewnętrznych: serca, nerek, układu mięśniowego. Ta faza ma miejsce ok. 2-3 miesiące po zarażeniu, o ile pacjent nie był leczony.
- Stadium późne. To choroba zadawniona pojawiająca się wiele lat po ukąszeniu i prowadzi do niedoczynności wielu narządów. Może prowadzić do śmierci.
BORELIOZA I BABESZJOZA. INWAZJA KLESZCZY NA MAZOWSZU.
W związku z nasileniem zakażeń kleszczy właśnie tym krętkiem po każdym ukąszeniu przez kleszcza, zwłaszcza w przypadku dzieci powinniśmy udać się do lekarza. Po wyciągnięciu kleszcza możemy go włożyć do szczelnego pojemniczka i przekazać go do badań. W przypadku podejrzenia, że kleszcz może być zarażony – osoba ukąszona przez kleszcza otrzyma od lekarza antybiotyk, który zabije bakterie.
Co to jest babeszjoza?
Babeszjoza nie ma nic wspólnego z boreliozą. Jest to jednak groźna choroba, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Odpowiedzialne za nią są pierwotniaki z gatunku Babesia canis. Choroba atakuje podstępnie, bo babeszje przenikają do krwinek czerwonych, czyli erytrocytów krwi psa i powodują ich rozpad. To z kolei prowadzi do uszkodzenia nerek i wątroby, a wtedy choroba może być dla psa śmiertelna. W razie wyleczenia z babeszjozy często zwierzę nigdy już nie wraca do pełnego zdrowia.
Jak wykryć babeszjozę? Objawy u psa
Bardzo często – zwłaszcza, gdy pies ma gęste futro nie jesteśmy w stanie od razu wykryć kleszcza. Powinniśmy być jednak czujni – jeśli pies biega po trawie (a tam najczęściej przebywają kleszcze) i ma pierwsze niepojące objawy – powinniśmy natychmiast udać się do weterynarza. Pierwszymi objawami babeszjozy u psów jest apatia, suchy gorący nos, osłabienie, brak apetytu. O tej porze roku każdy taki objaw powinien być dla właściciela psa dzwonkiem alarmowym.
JAK BORELIOZA MOŻE ZNISZCZYĆ ŻYCIE
Babeszjoza u ludzi. Objawy
Chorobę tę nazywa się „malarią północy”. Jest niesłychanie rzadka w naszej części Europy. Do zakażenia dochodzi przez ukąszenie kleszcza. Zakażać mogą larwy kleszczy (nimfy) i osobniki dorosłe. Choroba wylęga się przez 1-8 tygodni. Najczęściej występające objawy to gorączka, dreszcze, poty i bóle mięśniowe oraz utrata apetytu, ogólne rozbicie, zmęczenie, nudności. Ponadto obserwuje się powiększenie wątroby i śledzion. Zakażenie często zbiega się z zakażeniem boreliozą. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwmalarycznych.
Co to jest kleszczowe zapaleniu mózgu?
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa. Wirus z rodziny Flaviviridae przenosżą kleszcze. Przenoszą je najczęściej gryzonie i małe zwierzęta leśne. Do zachorowań na terenie Polski najczęściej dochodzi na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie i Białostoczczyźnie.
Jak wykryć kleszczowe zapalenie mózgu? Objawy
W pierwszej fazie zakażony ma objawy jak przy przeziębieniu i grypie. Są to bóle mięśniowe, gorączka, nudności, biegunka. Takie objawy mogą występować nawet przez tydzień. Po tym czasie może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. Bezwzględnie w przypadku takich objawów po ukąszeniu przez kleszcza należy udać się do lekarza.
Najlepszą – i jedyną ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych jest szczepionka. Szczepić pownny się osoby, które spędzają dużo czasu na terenach leśnych i łąkach położonych na obszarach występowania zagrożenia.
Jak chronić się przed kleszczami? Domowe Sposoby
To mit, że kleszcze spadają na ludzi i zwierzęta z drzew. Zazwyczaj przebywają one w trawach, zwłaszcza wysokich. W ostatnich latach coraz więcej kleszczy można spotkać nie tylko w lesie, ale i na miejskich czy prywatnych trawnikach, zwłaszcza, jeśli nie są wykoszone.
Najlepsze sposoby na kleszcze to:
Odpowiednia odzież zakrywająca jak najwięcej ciała. Dobrą ochroną są wysokie kalosze, w które można włożyć nogawki od spodni
- Oglądanie swojego ciała po przyjściu ze spaceru. Kleszcze sadowią się najczęściej tam, gdzie skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza: w okolicach wewnętrznego zgięcia łokcia, pod kolanami, w okolicach pachwin, na brzuchu
- Stosowanie środków odstraszających kleszcze. Najskuteczniejsze są środki chemiczne zawierające substancję DEET , powyżej 30 proc.
- Podobnie należy chronić zwierzęta domowe, zwłaszcza psy. Na rynku dostępne są środki doustne (tabletki Bravecto), obroże, krople. Innym wariantem, beż użycia chemii jest odstraszacz klesczów o nazwie TickLess, który wiesza się psom na obroży. Ma ono upośledzać narządy Hallera, dzięki który6m kleszcze rozpoznają swoje ofiary. Urządzenie mogą nosić też ludzie.
Jak usunąć kleszcza? Domowe sposoby
- W przypadku, kiedy kleszcz już wbije się w skórę nie należy go smarować tłuszczem, jak głoszą starsi ludzie. Pozbawiony możliwości oddychania kleszcz zazwyczaj „wypluwa” substancje, które właśnie prowadzą do zakażeń.
- Kleszcza należy usnąć pincetą (pęsetą), która nie może być ostro zakończona, ponieważ grozi to rozerwaniem insekta. Należy delikatnie chwycić kleszcza i pociągnąć ku sobie, w taki sposób, by go nie rozgnieść.
- W aptekach można kupić specjalne szczypce (pęsety lub pincety) do usuwania kleszczy. Ich cena waha się od 9 do 30 zł. Większość działa na bardzo podobnej zasadzie, są też modele, które oprócz usunięcia owada odsysają też z ranki jego wydzieliny.