Janusz Korwin-Mikke. Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Warszawy

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Janusz Korwin-Mikke, znany ze swoich niezwykle wyrazistych poglądów polityk to jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy. Startuje z ramienia Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy. W trakcie debaty w TVP przedstawił swoje propozycje dotyczące cen mieszkań w stolicy. Jego plan w przypadku objęcia tego stanowiska zakłada zmniejszenie kosztów mieszkań o 2,5 raza.

Kłopoty z SB za czasów studenckich

Janusz Korwin-Mikke, urodzony 27 października 1942 roku w Warszawie, to znana postać polskiej sceny politycznej. Po egzaminie dojrzałości podjął studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Już na drugim roku nauki na kierunku matematycznym rozpoczął drugi kierunek na Wydziale Filozofii i Socjologii tej samej uczelni. W 1964 roku za kolportaż ulotek wzywających do wiecu przeciwko represjom został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. Po wyjściu z aresztu okazało się, że Służba Bezpieczeństwa zarekwirowała z uczelni jego dokumenty, co uniemożliwiło mu kontynuację studiów matematycznych, pomimo że do uzyskania absolutorium brakowało mu tylko dwóch egzaminów. Gdy udało mu się uzyskać drugi indeks, przez kolejne lata zaliczał przedmioty na kierunkach: prawo, socjologia, psychologia i filozofia. W 1969 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra filozofii.

Kariera polityczna

Jest założycielem kilku partii politycznych, takich jak Unia Polityki Realnej, Wolność i Praworządność, Kongres Nowej Prawicy oraz partia KORWiN. Obecnie pełni funkcję jednego z liderów federacyjnej partii o nazwie Konfederacja Wolność i Niepodległość. Korwin-Mikke wielokrotnie ubiegał się o urząd prezydenta RP, pełnił funkcję posła w Sejmie w I i IX kadencji oraz był deputowanym do Parlamentu Europejskiego w VIII kadencji.

Jako polityk Janusz Korwin-Mikke od dekad deklaruje konserwatywny liberalizm. Jest krytykiem wszelkich lewicowych idei, popiera monarchiczne, kapitalistyczne państwo minimum.

„Stolica przyjazna kierowcom”

W trakcie debaty przeprowadzonej w TVP w kwestii dotyczącej cen mieszkań w Warszawie podkreślił swoje stanowisko, jako przeciwnika mieszkań komunalnych i socjalnych, stawiając na tanie mieszkania. Zapowiedział, że w przypadku objęcia urzędu prezydenta Warszawy, mieszkania miałyby być dostępne o 2,5 razy taniej niż obecnie. Krytycznie odniósł się również do propozycji innych kandydatów, zarzucając, że ich koncepcje nie przyniosą rzeczywistego obniżenia cen mieszkań, lecz mogą skutkować jedynie ich drożyzną.

Korwin-Mikke jest przeciwny polityce ograniczania ruchu samochodowego w mieście. Zapytany o pomysł na Warszawę, stwierdził, że "chce, aby była przyjazna kierowcom".

- Podstawowym środkiem komunikacji ma być samochód (...) Warszawa ma być pełna dynamiki, jak najwięcej samochodów, żeby ludzie mogli wszędzie dojechać. Samochody są bardzo oszczędne. Zużywają znacznie mniej gazu, bo jeżdżą z miejsca do miejsca - mówił Korwin-Mikke.

Jak podkreślił, nie jest przeciwnikiem komunikacji miejskiej, ale w kwestii transportu fundamentalne znaczenie mają jego zdaniem inne środki. - "Podstawą jest samochód, rower, hulajnoga, motocykl, skuter. Tym mamy się poruszać" - powiedział.

Dodatkowo warto wspomnieć, że Janusz Korwin-Mikke znany jest również z zamiłowania do gry w brydża, co stanowi jedno z jego hobby i pasji, a kiedyś nawet źródło utrzymania. Wspólnie z mistrzem świata Andrzejem Macieszczakiem napisał pięć podręczników brydżowych.

Pozostali kandydaci na prezydenta Warszawy

Oprócz Janusza Korwin-Mikke, o urząd prezydenta Warszawy starać się będą także:

  • Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska;

  • Tobiasz Bocheński, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość;

  • Przemysław Wipler, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców;

  • Magdalena Biejat, kandydatka Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Ruchów Miejskich;

  • Romuald Starosielec, kandydat Komitetu Wyborczego Ruch Naprawy Polski.

Wybory samorządowe zaplanowane są na niedzielę 7 kwietnia. W przypadku zajścia potrzeby przeprowadzenia drugiej tury wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – odbędzie się ona 21 kwietnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPm0vgswhtDVAw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl