"Dzisiejsze zgromadzenie nie jest przypadkiem. Jest wynikiem czegoś co mówiliśmy od dawna, a co dzisiaj jest faktem. Prawo i Sprawiedliwość chce i jest reprezentantem polskiej wsi. I jest z tego dumne. I ja jestem z tego dumny" - powiedział Kaczyński podczas spotkania "Zgromadzenie Polskiej Wsi".
Jak mówił, z polskiej wsi można być dumnym z powodu tego co "w szczególności dzieje się w naszym kraju w tych ostatnich bardzo trudnych latach". "Otóż można powiedzieć - polska wieś, polskie rolnictwo nie zawiodło, daliście radę w tym trudnym czasie" - powiedział prezes PiS.
Polscy rolnicy fundamentem
Dodał, że "polska produkcja rolna zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe i rosnący eksport". "W tym roku powinien on wyraźnie przekroczyć 40 miliardów euro. To już naprawdę jest sporo. To jest wielkie osiągnięcie tego wszystkiego, co jest na polskiej wsi i wokół polskiej wsi" - powiedział Kaczyński.
Jak mówił, "fundamentem tej machiny są polscy rolnicy, polskie gospodarstwa rolne i ziemia, którą uprawiają często od dziada pradziada". "To jest właśnie to, co tak bardzo wieś łączy z polską historią, bo jak już tutaj powiedziano 40 proc. Polaków mieszka na wsi, a jeszcze więcej ze wsi pochodzi" - powiedział szef PiS. Dodał że Polska jest państwem, którego naród wywodzi się w ogromnej mierze ze wsi. "Stąd tradycja polskiej wsi, jej kultura, jest ogromnie ważna" - podkreślił Kaczyński.
"Mniej więcej za pól roku będzie to ostateczne spotkanie programowe, na którym przedstawimy nasz program na kolejne lata dla polskiej wsi" - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Nasze propozycje, które odnoszą się do Kodeksu Rolnego będą poddane konsultacji" - dodał.
Obowiązkowe czipowanie psów
Podczas spotkania głos zabrał również Henryk Kowalczyk. "Na przyszły rok zaproponujemy zwiększenie limitów dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej; zwiększenie stawki z 1 zł do 1,20 zł do litra paliwa - to podniesienie o 20 proc. tej stawki" - mówił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Kowalczyk dodał także, że PiS chce wprowadzić ustawę o obowiązkowym czipowaniu psów.
"Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy" - podkreślił minister rolnictwa.
Odniósł się też do sytuacji odbierania zwierząt przez różne inspekcje pod pretekstem złego traktowania lub złego stanu. "Skończymy z tym. Takie wejście do gospodarstwa będą miały tylko państwowe inspekcje, w tym przypadku jest to Inspekcja Weterynaryjna, a nie inspekcje, które się czasami nazywają inspekcjami" - podkreślił.

Ted
Źródło: