Kaczyński zarzuca Koalicji Obywatelskiej i Donaldowi Tuskowi "wspieranie sił zewnętrznych"

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Kaczyński był także pytany, jak naprawić Unię Europejską, co również było jednym z tematów spotkania w Pabianicach. - Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami - mówił polityk PiS i jako przykład wymienił wygrane w Szwecji i we Włoszech wybory przez konserwatywne siły, a także wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, które również dają perspektywę, aby odsunąć od władzy obecny układ sił
Kaczyński był także pytany, jak naprawić Unię Europejską, co również było jednym z tematów spotkania w Pabianicach. - Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami - mówił polityk PiS i jako przykład wymienił wygrane w Szwecji i we Włoszech wybory przez konserwatywne siły, a także wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, które również dają perspektywę, aby odsunąć od władzy obecny układ sił Fot. Sylwia Dąbrowa
- Są formacje polityczne w naszej historii, które wspierają siły zewnętrzne i wykazują wobec nich daleko idącą lojalność, dziś to zjawisko najpełniej reprezentuje KO i Donald Tusk - podkreślił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas rozmowy w Radiu Łódź, gdzie gościł Kaczyński, prowadzący przywołał jego spotkanie z mieszkańcami w Pabianicach, które odbyło się w niedzielę, gdzie mówił dużo o liderze PO Donaldzie Tusku, choć nie użył jego nazwiska, a także stwierdził, że "mamy w Polsce partię niemiecką".

Prezes PiS na uwagę, że nawiązywał do historii Polski, potwierdził i doprecyzował, że chodzi o okres monarchii elekcyjnej, ale także przykłady wcześniejsze.

- To jest zła część naszej historii, że są formacje polityczne, oczywiście to nie chodzi o partie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, kiedyś mówiono o tym, że to są stronnictwa, które odwołują się do wsparcia jakichś sił zewnętrznych i przynajmniej w dużej mierze wykazują wobec tych sił daleko idącą lojalność - mówił Kaczyński.

- Mamy dziś znów to zjawisko i to jest zjawisko skrajnie szkodliwe, a jego reprezentacją najpełniejszą jest KO, a w szczególności, tu już użyje nazwiska, po prostu Donald Tusk - dodał.

Kaczyński o naprawie Unii Europejskiej

Kaczyński był także pytany, jak naprawić Unię Europejską, co również było jednym z tematów spotkania w Pabianicach. - Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami - mówił polityk PiS i jako przykład wymienił wygrane w Szwecji i we Włoszech wybory przez konserwatywne siły, a także wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, które również dają perspektywę, aby odsunąć od władzy obecny układ sił.

Jak wskazał, jeżeli sytuacja polityczna w Europie się zmieni, to będzie dużo łatwiej o zmiany w samej Unii.

- Tu trzeba brać czynnik czasu i zachowywać pewną cierpliwość - stwierdził prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Reforma sądów jest absolutnie konieczna"

Prezes PiS był pytany także o to, czy uda się zreformować polskie sądy.

- Trzeba mieć tutaj bardzo dużo determinacji i trzeba liczyć też na zmianę, która odnosi się do tej wojny z Polską, gdzie sądy, praworządność są zwykłym pretekstem, niczym więcej - powiedział Kaczyński odnosząc się do sporu z Komisją Europejską ws. praworządności.

- Reforma sądów jest absolutnie konieczna, to co dzieje się dzisiaj w sądach, to jest po prostu jeden gigantyczny skandal. To nie oznacza, że każdy sędzia jest zły i każdy wyrok jest skandaliczny, ale tych wyroków skandalicznych jest naprawdę bardzo wiele i przede wszystkim działa już, można powiedzieć, systemowo nierówność obywateli wobec prawa - ocenił Kaczyński.

- Ci, którzy są jakoś eksponowani, oczywiście nie ci z naszej strony, tylko ci z tej przeciwnej, w gruncie rzeczy mają zapewnioną już nie amnestię, tylko abolicję stałą. Natomiast inni obywatele odpowiadają na zwykłych zasadach, ale do tego dochodzi jeszcze jakaś niezwykła życzliwość sądów wobec przestępców, także tych najgorszych - mówił Kaczyński.

Powiedział, że trzeba to zmienić, ale - jak mówił - "w istniejących warunkach politycznych, w szczególności związanych z naszą obecnością w UE, jest to trudne".

Przed niemal rokiem przedstawiono założenia reformy sądów powszechnych. Zakłada ona, przede wszystkim, zastąpienie obecnych sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych sądami okręgowymi i regionalnymi. Opozycja krytykuje projekt reformy sądów powszechnych jako mający ostatecznie zlikwidować niezależność polskiej władzy sądowniczej od Ministerstwa Sprawiedliwości i przypieczętować koniec trójpodziału władzy.

Jarosław Kaczyński o polityce Tuska wobec Rosji [WIDEO]

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl