Katastrofa lotu MH17. Prokuratura: Władimir Putin zezwolił na użycie broni, z której zestrzelono samolot Malaysia Airlines

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Adam Kielar
Adam Kielar
Wyrzutnia Buk. Tego typu sprzęt posłużył do zestrzelenia samolotu MH17. Zdjęcie ilustracyjne
Wyrzutnia Buk. Tego typu sprzęt posłużył do zestrzelenia samolotu MH17. Zdjęcie ilustracyjne Homoatrox / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Holenderska prokuratura ogłosiła, że według jej ustaleń, rosyjski przywódca Władimir Putin zezwolił na użycie broni, która posłużyła do zestrzelenia samolotu MH17, przelatującego nad Ukrainą w 2014 roku. O wynikach postępowania śledczy poinformowali najpierw rodziny osób, które zginęły w wyniku zestrzelenia.

Do zestrzelenia samolotu MH17 linii Malaysia Airlines doszło 17 lipca 2014 roku niedaleko wsi Hrabowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Zginęli wszyscy pasażerowie (283 osoby) oraz 15 członków załogi. Samolot został zestrzelony przy pomocy wyrzutni Buk M1, która należała do rosyjskich sił zbrojnych, konkretnie 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska.

Większość pasażerów stanowili obywatele Holandii (193), gdyż lot odbywał się na trasie z Amsterdamu do stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Kto ponosi winę za tragedię? Decyzja sądu

W listopadzie 2022 roku sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności, oskarżając ich o spowodowanie tragedii.

W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że Rosja sprawowała kontrolę nad zbuntowaną Doniecką Republika Ludową, którą proklamowano na wschodniej Ukrainie kilka miesięcy przed katastrofą. Podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż samolot MH17 został zestrzelony przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk, oraz wskazywał na bliskie związki oskarżonych z Rosją.

Holandia współpracuje z Australią, Malezją, Belgią i Ukrainą w ramach wspólnego zespołu (JIT), który prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy MH17.

Ustalenia holenderskiej prokuratury. Nowe fakty ws. zestrzelenia malezyjskiego samolotu

W środę holenderska prokuratura przekazała podczas konferencji prasowej w Hadze, że rosyjski prezydent podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do zestrzelenia MH17. Śledczy poinformowali, że materiał dowodowy nie jest wystarczająco silny, aby postawić oficjalne zarzuty.

– Śledztwo osiągnęło swój limit, wszystkie tropy zostały wyczerpane – powiedziała rzeczniczka prasowa zespołu Digna van Boetzelaer.

Putin zezwolił na użycie broni. Jak udało się to ustalić?

Członkowie JIT poinformowali jednocześnie, że informacja o roli Putina jasno wynika z przechwyconych rozmów telefonicznych z czerwca 2014 r.

– W nagranych rozmowach telefonicznych przedstawiciele rosyjskiego rządu mówią, że decyzja o udzieleniu wsparcia wojskowego należy do prezydenta – powiedział jeden ze śledczych.

Wskazywał on, że z przechwyconych rozmów wynika, że konieczne jest przełożenie decyzji o tydzień, "bo podejmuje ją tylko jeden (…), ten, kto jest w tym czasie na szczycie we Francji". 5 i 6 czerwca 2014 r. Putin przebywał na obchodach D-Day we Francji.

Śledczy poinformowali, że istnieją inne rozmowy telefoniczne, w których można usłyszeć Putina, "co wskazuje na jego aktywny udział".

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że śledztwo zostaje wstrzymane, ale nie zakończone, i jeżeli pojawią się nowe dowody, JIT może je wznowić.

Holenderski premier Mark Rutte wyraził rozczarowanie z powodu faktu, iż śledztwo nie doprowadziło do kolejnych aktów oskarżenia. Zapowiedział, że Holandia będzie nadal badać odpowiedzialność Rosji za zestrzelenie MH17.

od 16 lat

Źródła: i.pl, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl