Spis treści
Aleksandra K. Wiśniewska będzie kandydowała z list KO
Matka Aleksandry K. Wiśniewskiej pochodzi z Bangkoku, z rodziny tajsko-chińskiej. Jej ojcem jest biznesmen Radosław Wiśniewski, który w 1995 r. założył spółkę Redan. Stoi ona za popularną marką odzieżową Top Secret. Aleksandra nie poszła jednak w ślady ojca, a zaangażowała się w misje humanitarne.
16 sierpnia dowiedzieliśmy się, że będzie kandydowała do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej w Łodzi.
W kilku postach na X, Wiśniewska podkreśla, że decyzja o kandydowaniu nie przyszła jej łatwo. Jednak ostatecznie postanowiła wziąć czynny udział w "najważniejszych wyborach od 1989 roku"
"Nie możemy pozwolić by zwyciężył populizm i prawicowo-nacjonalistyczni demagodzy" - napisała.
Co pisze o sobie kandydatka KO?
Zamieściła również krótką notkę o tym, czym się zajmuje.
"Mam 29 lat. Przez ostatnie 8 lat niosłam pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych służąc na misjach humanitarnych i zarządzając dużymi zespołami, m.in. Ukrainie, Iraku, Jemenie. Żegnałam się z bliskimi, by iść i brać odpowiedzialność tam, gdzie państwa upadają i instytucje zawodzą. By w imię ratowania ludzkiego życia starać się najlepiej jak potrafię służyć moimi rękoma, sercem i determinacja i walczyć o szacunek dla Polski wśród innych narodów" - pisze o sobie.
"Widziałam rzeź. Wiem czym jest cierpienie niewinnych i rozlew krwi, naruszanie praw człowieka, wykluczenie kobiet i mniejszości, katastrofa ekologiczna, autorytaryzm i wojna. Ale wiem, czym są też akty odwagi, człowieczeństwa i miłości, które dawały nadzieję – nadzieję silniejszą niż strach. Wierzę, że polityka może być służbą, w której liczy się nadzieja, miłość i odpowiedzialność. Wierzę, że Polska jest krajem dobrych ludzi. Wierzę, że Polska będzie krajem silnych i odważnych ludzi, którzy nie pozwolą zawłaszczyć naszego wspólnego domu cynizmowi i pogardzie" - dodaje.
Kim jest Aleksandra K. Wiśniewska? Wikipedyści mają wątpliwości
Bloger Paweł Rybicki udostępnił na Twitterze rozważania wikipedystów, odnośnie do informacji zamieszczonych na temat Aleksandry K. Wiśniewskiej w popularnej internetowej encyklopedii. Okazało się, że znaleźli tam tyle nieprawidłowości, że postanowili usunąć biogram z Wikipedii.
Autorzy Wikipedii zaczęli sprawdzać zamieszczone w notce o Wiśniewskiej w różnych i zauważyli, że jest tam mało realnych źródeł, a większość odnosi się do wywiadów z samą zainteresowaną. Jak zauważył Rybicki, szczególne wątpliwości wzbudziła teza o współpracy Wiśniewskiej z Parlamentem Brytyjskim.
Rekomendacja brzmiała jednoznacznie:
"Usunąć, ściąć promocyjne treści (czyli większość hasła) lub cofnąć autorowi do brudnopisu. Przy takim nagromadzeniu półprawd i promocji należy być bardzo ostrożnym. Biogram na Wikipedii nie może zwierać tylu bzdur. Jakim cudem studentka w wieku 21 lat "współpracowała z parlamentem brytyjskim" lub "organizowała konwoje z pomocą humanitarną"? Co dokładnie robiła jak "pracowała dla ONZ nad strategią odpowiedzi na wojnę w Syrii"? Źródłem na tak wybitne osiągnięcia nie może być wywiad z nią samą. Jeśli faktycznie tak wiele zrobiła, to gdzie są niezależne źródła? Czy ONZ wie, kto opracował im strategię na wojnę w Syrii? Co sądzi brytyjski parlament o współpracy? Jak im się układało? Może biuro prasowe wydało jakiś komunikat? Oczywiście pewna encyklopedyczność jest, to pewnie będzie kolejny przykład "fake it till you make it" i znajdą się źródła potwierdzające zauważalność, chociażby kolejne, coraz ważniejsze nagrody. Ostatnia działalność ma potwierdzenie, faktycznie na stronie INTERSOS jest wspomniana" - czytamy w dyskusji autorów Wikipedii.
rs
