- Spora część sprzętu, który otrzymaliśmy jest nowością na Podkarpaciu - informuje dr n. med. Małgorzata Stefańska, kierownik oddziału w Klinice Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w KSW nr 1 w Rzeszowie. - Korzystają z niego najmniejsi pacjenci, a więc dzieci urodzone z niską masą ciała, przedwcześnie urodzone, a także dzieci, które na świat przyszły w terminie, ale mają problemy zdrowotne - wymienia dr Stefańska.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez personel szpitala urządzeń był sprzęt do leczenia niedotlenienia okołoporodowego hipotermią leczniczą. Szpital przy ul. Szopena jest jedynym ośrodkiem w regionie, który leczy takie przypadki.
- Do niedawna mieliśmy tylko jedno urządzenie służące do schładzania ciała. Kiedy było zajęte, inne dzieci musieliśmy wysyłać do ośrodków poza Podkarpacie - mówi doktor Stefańska i dodaje, że choć takich przypadków nie jest dużo, lubią pojawiać się parami. - Tego typu urządzenie było nam bardzo potrzebne, tym bardziej, że posiada urządzenie EEG, które często używamy do badania dzieci, u których podejrzewamy drgawki - informuje dr Stefańska.
Oddział neonatologiczny został wyposażony również w siedem nowoczesnych inkubatorów, z czego jeden z nich służy do transportu.
- Nowością jest to, że posiada respirator, dzięki któremu możemy przewozić noworodka niewydolnego oddechowo np. z sali porodowej na OION i nie musimy pomagać mu w oddychaniu. Urządzenie robi to za dziecko - opowiada dr n. med. Małgorzata Stefańska.
Pozostałe cieplarki zostały wyposażone w wagi, urządzenia do fototerapii, systemy monitorujące temperaturę i nawilżenie powietrza czy stężenie podawanego tlenu. Oprócz tego w zależności od pory dnia można w nich włączyć tryb dzienny lub nocny, a także ustawiać oświetlenie punktowe, np. tylko na rączkę dziecka.
ZOBACZ TEŻ: Julia urodziła się w 23 tygodniu ciąży, ważyła 620 gramów. Najmłodszy wcześniak opuścił Szpital Miejski w Rzeszowie
Nowością w Klinice jest również wysokiej klasy USG z głowicami, które przystosowane są do badania najmniejszych pacjentów w tym wcześniaków. Można nimi wykonać USG brzuszka, serduszka, płuc oraz USG przezciemiączkowe, które robi się noworodkom z podejrzeniem patologii mózgu.
- Dostaliśmy także cztery urządzenia do wspomagania oddechu, trzynaście kardiomonitorów oraz pompy infuzyjne - wymienia dr n. med. Stefańska.
Nowy sprzęt w rzeszowskim szpitalu wart jest ponad 2 mln złotych.
- Pieniądze na jego zakup w dużej mierze pochodziły z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia - mówi dr n. med. Stefańska, ordynator Oddziału Neonatologii z OION.
WIADOMOŚCI Z RZESZOWA:
Majtki, patelnie i stara szafa. Giełda (nie tylko) samochodowa
Tłumy przyszły bronić rzeszowskiego pomnika [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czy umiesz zachować się na podkarpackim weselu? [QUIZ]