Nieletni na SOR po zatruciach alkoholem i narkotykami
– Najczęściej są to zatrucia mieszane, tj. zatrucie alkoholem i substancjami wpływającymi na sprawność psychofizyczną. Najczęściej spotykamy współistniejące zatrucie marihuaną. Wielokrotnie spotykaliśmy się z przypadkami dzieci, u których poziom alkoholu we krwi wynosił nawet 2-2,5 promila, a dodatkowo potwierdzaliśmy obecność marihuany w organizmie – mówi "Gazecie Wrocławskiej" dr Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w USK.
Mieszanka alkoholu i narkotyków jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i nastolatków. Wpływa niekorzystnie na układ krążenia oraz sprawność psychofizyczną. Są opisywane przypadki zawału serca po przyjęciu narkotyków takich, jak kokaina i amfetamina.
– Wielokrotnie obserwujemy przypadki agresji w stosunku do otoczenia, próby samookaleczenia pod wpływem narkotyków. Zdarzyły się niestety dwa przypadki prób samobójczych w bardzo krótkim czasie. Jedno dziecko wyskoczyło z czwartego piętra, co spowodowało u niego ciężkie urazy wielonarządowe, połamania kończyn i twarzoczaszki. Nie odzyska już prawdopodobnie sprawności do końca życia – dodaje nasz rozmówca.
Dzieci pod wpływem używek. Kilkaset przypadków rocznie. Czy to już "plaga"?
Są tygodnie, w których lekarze z oddziału ratunkowego w USK przyjmują dwoje nieletnich pacjentów z zatruciem etanolem. tacy nieletni pacjenci są przyjmowane również w szpitalach przy ul. Fieldorfa i Koszarowej. Liczba przypadków zatruć alkoholem wśród nieletnich może wynosić nawet kilkaset rocznie.
- Bardzo ciężki przypadek, z ostatnich tygodni, dotyczył zachłystowego zapalenia płuc, co wiąże się z bardzo dużym ryzykiem niedotlenienia mózgu. Spowodowane jest to dotarciem do dróg oddechowych zawartości żołądka po przedawkowaniu alkoholu. Zapalenie płuc może powodować rozwój sepsy i uszkodzenia wszystkich narządów organizmu. Zachłyśnięcia treścią pokarmową to jedno z najczęstszych powikłań zatrucia etanolem - podkreśla dr Sokołowski.
Fentanyl - fala groźnego narkotyku zalewa Polskę. Jest 50-krotnie silniejszy od heroiny
Na początku czerwca informowaliśmy o tym, że niezwykle groźny fentanyl, zabijający tysiące osób w USA, zaczął zbierać swoje żniwo także w Polsce. Ten syntetyczny opioid jest silnym środkiem przeciwbólowym. Jest nawet 100 razy mocniejszy od morfiny i 50 razy silniejszy od heroiny. W medycynie jest używany w leczeniu bardzo silnego bólu, np. u pacjentów onkologicznych.
Niestety, najgroźniejszym objawem fentanylu, jest skrajne otępienie. Substancja powoduje wśród ludzi zachowanie "zombie". Przyjmują oni przerażające pozy, zastygają w bezruchu na długie chwile i są "nieobecni".
Fentanyl jest dostępny w Polsce jako lek na receptę i jest stosowany w formie plastrów, tabletek lub szczepień. Substancja trafia na czarny rynek przez masowe wydawanie recept przez internet. Jak możemy usłyszeć od lekarzy we Wrocławiu, nie spotkano się jeszcze na SOR-ach z przypadkami zatrucia wyłącznie fentanylem, ale może to być kwestia czasu.
- Z naszej praktyki mogę powiedzieć, że nastolatki trafiają do nas z zatruciami tzw. „dopalaczami”, czyli substancjami, które trudno poddać identyfikacji chemicznej. Zawsze znajdują się w nich pochodne fentanylu. Zatrucie fentanylem jest obecne w praktyce klinicznej od wielu lat - kończy dr Sokołowski.
Zobacz też:
