- Skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastyki od kilku lat jest jednym z regionalnych priorytetów łódzkiego oddziału NFZ. Stale rośnie liczba wykonywanych zabiegów, a szpitale, które potrafią sprawnie zarządzać dodatkowymi pieniędzmi na operacje i kolejką oczekujących, systematycznie skracają czas oczekiwania na zabieg - informuje Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi.
Ale kolejki, mimo że faktycznie skróciły się, wciąż nie są zadowalająco krótkie. Zabiegi wszczepienia protezy kolana i biodra w przypadku stabilnym planowane są na za trzy lata. Przypadki pilne - według systemu kolejkowe NFZ - operowane są jeszcze tego samego miesiąca. W Łódzkiem średni czas oczekiwania dla pacjentów stabilnych w ubiegłym roku wyniósł 7 miesięcy ( 204 dni), czyli o 2 miesiące krócej niż w 2016 roku.
16,3 miliona złotych na zabiegi endoprotezoplastyki otrzymało 20 szpitali w Łódzkiem, m.in. w Łodzi, Radomsku, Wieluniu, Poddębicach, Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu. Pieniądze zostały podzielone po analizie czasu oczekiwania na zabieg, liczby oczekujących pacjentów, liczby operacji w roku 2018. W przypadku 6 szpitali (m.in. CSK w Łodzi, szpitali w Radomsku, Pabianicach) zastosowano tzw. wskaźnik migracyjny. Zwiększono wartość umowy, ponieważ szpitale przyjęły pacjentów spoza naszego województwa.
Dodatkowe pieniądze na operacje endoprotezoplastyki łódzki NFZ otrzymał w wyniku zmiany planu finansowego. Wszystkie oddziały NFZ w Polsce otrzymały w sumie kwotę 240 mln złotych.
Kolejki na operację biodra i kolana w Łódzkiem. Zobacz, gdzi...
CZYTAJ INNE ARTYKUŁY
