Aktualnie w toku postępowania występuje 23 podejrzanych.
Szef taksówkarskiej firmy zatrzymany. Usłyszał prokuratorskie zarzuty
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące organizowania wbrew przepisom ustawy przekraczania granicy państwowej kwalifikowane z art. 264 § 3 kk.
Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Z ustaleń postępowania wynika, że podejrzany jest właścicielem przedsiębiorstwa taksówkarskiego i użyczał pojazdów w celu przewozu nielegalnych migrantów.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Szef taksówkarskiej firmy zatrzymany. Przemyt imigrantów z krajów arabskich
Postępowanie nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wbrew przepisom ustawy przekraczania granicy białorusko-polskiej. Członkowie grupy dokonywali przerzutu obcokrajowców nieposiadających dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, a następnie przetransportowywali ich do krajów Europy Zachodniej.
W skład grupy wchodzą:
- obywatele Polscy,
- Ukraińcy,
- Irakijczycy,
- Białorusini.
Proceder polegał na nielegalnej migracji organizowanej w Turcji, Iraku, Białorusi i Niemczech. Imigrantami byli najczęściej:
- Irakijczycy,
- Syryjczycy,
- Palestyńczycy,
których transportowano pomiędzy ze strefy przygranicznej z Białorusią, w głąb kraju, do granicy niemieckiej. W toku przeprowadzonych dotychczas czynności ustalono 51 członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.
Szef taksówkarskiej firmy zatrzymany. Międzynarodowa współpraca
Aktualnie w toku postępowania Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie jest 23 podejrzanych w tym .m.in obywatele Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. Postępowania prowadzone jest przy ścisłej współpracy międzynarodowej przy z Eurojustem, przy koordynacji działań pomiędzy przedstawicielami Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Polski.
rs
