Pasek artykułowy - wybory

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Przewodnicząca Magdalena Sroka: Zbigniew Ziobro przedstawił zwolnienie

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka poinformowała w poniedziałek przed posiedzeniem komisji, że b. szef MS Zbigniew Ziobro skutecznie usprawiedliwił swoją nieobecność na przesłuchaniu. Sam były minister zapowiadał to w mediach społecznościowych.

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawi się

Zbigniew Ziobro został wezwany na świadka na poniedziałkowe posiedzenie komisji, które rozpoczyna się o godz. 10.

– Właśnie otrzymałam informację z sekretariatu komisji, że wpłynęło stosowne zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego, czyli skutecznie usprawiedliwił swoją nieobecność były minister Zbigniew Ziobro. Także nie pojawi się o godzinie 10 przed komisją – stwierdziła Sroka w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Oglądaj na żywo obrady komisji śledczej ds. Pegasusa

Zwolnienie lekarskie Zbigniewa Ziobry

Szefowa komisji zapowiedziała, że usprawiedliwienie Ziobry zwalnia go od obowiązku zeznawania przed komisją do 7 lipca; z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

– Będziemy podejmować decyzje, czy zasięgać dowodu z opinii biegłego w celu wyznaczenia najbliższej możliwej daty przesłuchania Zbigniewa Ziobro, bo trzeba podkreślić, że choroba nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za czyny, które się popełniało – dodała.

Sam Zbigniew Ziobro odnosił się do sprawy w mediach społecznościowych.

„Komisja śledcza dobrze wie, że po wykryciu u mnie rozległego raka przełyku i węzłów chłonnych żołądka przeszedłem skomplikowaną operację i kontynuuję leczenie. A w kancelarii Sejmu od tygodni jest moje zwolnienia lekarskie obejmujące okres do 7 lipca. Wezwanie mnie na 1 lipca i zaangażowanie policji to prymitywna prowokacja i zwykłe, obrzydliwe nękanie (zresztą zgodnie z prawem do doręczeń policja może być używana wyłącznie w sytuacjach niezbędnej konieczności w pierwszej kolejności powinna korzystać z drogi pocztowej). Już dawno publicznie oświadczyłem i to podtrzymuję, że chcę stanąć przed komisją. Tylko muszę wrócić do sił a komisja w swoich działaniach winna respektować obowiązujące prawo” – napisał na X 26 czerwca.

Czym zajmie się komisja?

Sroka zapowiedziała, że komisja przedstawi w poniedziałek zawiadomienia do prokuratury wobec b. wiceszefa MS Michała Wosia i b. dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w MS Mikołaja Pawlaka.

– Dzisiaj będziemy prezentować zawiadomienia do prokuratury, ponieważ jesteśmy na końcu wątku badającego kwestie zakupu systemu Pegasus. W naszej ocenie uzasadnione jest przedstawienie zarzutów wobec Wosia i Pawlaka – mówił szefowa komisji.

Przewodnicząca poinformowała, że komisja wskaże, jak Woś przekraczał swoje uprawnienia i nie dopełniał obowiązków przy informowaniu Ministerstwa Finansów o zmianie planu finansowego, mając wiedzę o tym, na co zostaną przeznaczone środki z FS.

– Koincydencja czasowa i dokumenty, którymi dysponujemy wskazują na to, że zarówno komisja sejmowa została wprowadzona w błąd, jak i MF. W mojej ocenie to są kolejne zarzuty, które mocno obciążają ministra Wosia – podkreśliła.

Mikołaj Pawlak był tak naprawdę dysponentem Funduszu Sprawiedliwości, ale wprowadzał w błąd urzędników, tworzył dokumenty niejawne niemając dostępu do informacji niejawnych – dodała Sroka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl