Koniec misji Artemis I. Orion wrócił na na Ziemię

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Lądowanie Oriona na Pacyfiku miało miejsce o godz. 18:39 czasu polskiego
Lądowanie Oriona na Pacyfiku miało miejsce o godz. 18:39 czasu polskiego Twitter @Orion Spacecraft
​Misja Artemis I dobiega końca. Statek Orion, z manekinami zamiast załogi na pokładzie, po ponad trzech tygodniach podróży wokół Księżyca wraca na Ziemię. Zebrane informacje pozwolą zweryfikować wiedzę o wpływie promieniowania kosmicznego na zdrowie astronautów w dalekim kosmosie.

Wodowanie miało miejsce na Pacyfiku, w pobliżu meksykańskiej wyspy Guadalupe u wybrzeży Półwyspu Kalifornijskiego, dziś o 18:39 polskiego czasu. Miało ono ostatecznie potwierdzić zdolność pojazdu do zabrania ludzi w pierwszą od 50 lat podróż na Srebrny Glob. Manewr lądowania przebiegł bez zakłóceń i otworzy on drogę do załogowej misji Artemis II, zaplanowanej w roku 2024.

Ponownie wejście w ziemską atmosferę

Misja Artemis I, która rozpoczęła się 16 listopada startem rakiety SLS z bazy Kennedy'ego na Florydzie, obfitowała w momenty kluczowe dla powodzenia całego programu. Manewr lądowania przy rekordowo dużej prędkości powrotu Oriona na Ziemię jest jednak szczególny. Wiele elementów wyposażenia kapsuły musi zadziałać w sposób niemal idealny, by wszystko przebiegło zgodnie z planem, a parametry bezpieczeństwa dla pojazdu i ewentualnej załogi, zostały dotrzymane.

„To nasz priorytetowy cel” — powiedział kierownik misji Artemis I Mike Sarafin na odprawie w zeszłym tygodniu. „Na Ziemi nie ma urządzenia odrzutowego ani aerotermicznego zdolnego do odtworzenia hipersonicznego powrotu z osłoną termiczną tej wielkości” - dodał.

Misja Artemis

Celem debiutanckiej podróży SLS-Orion jest zwrócenie uwagi na następcę Apollo, program Artemis, który ma umożliwić powrót astronautów na powierzchnię Księżyca jeszcze w tej dekadzie i ustanowienie tam trwałej bazy jako odskoczni do przyszłej eksploracji Marsa przez ludzi.

Kosmiczna podróż to pierwszy start SLS zbudowanego przez Boeinga i pierwszy w połączeniu z Orionem, który wcześniej wykonał krótki test na dwóch orbitach, wystrzelony na mniejszej rakiecie Delta IV w 2014 roku.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 grudnia, 19:26, Gość:

Parę fotek z komputera i innych efektów i już Pentagon ma na czarny budżet parędziesiąt mld $ :)

Przyznasz że genialni

Wróć na i.pl Portal i.pl