Mi Feng, rzecznik prasowy chińskiej komisji zdrowia, ogłosił w czwartek (12 marca), że szczytowy okres epidemii koronawirusa minął i aktualnie znajduje się on na stosunkowo niskim poziomie. To dobre wieści z Chin, od których zaczęła się epidemia wirusa. Teraz w tym kraju z dnia na dzień liczba nowych zarażeń koronawirusem jest coraz mniejsza.
Zobacz koniecznie
Chiny: Tylko siedem nowych zarażeń koronawirusem w ciągu doby
W prowincji Hubei, wykluczając jednak miasto Wuhan, gdzie pojawił się pierwszy przypadek zarażenia, od tygodnia nie odnotowano infekcji. W środę, 11 marca, w całych Chinach potwierdzono tylko siedem nowych zarażeń koronawirusem.
- Tego dnia ze szpitali wypuszczono 1318 pacjentów, których uznano za wyleczonych, z kolei liczba przypadków ciężkich wzrosła o 235 - podaje Gazeta.pl. - Od początku epidemii koronawirusa do godziny 24 w środę 11 marca w Chinach odnotowano łącznie 80 793 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i 3169 zgonów nim spowodowanych. Przez cały okres trwania epidemii wyleczono i wypisano ze szpitali 62 793 osób. Z chińskich statystyk wynika, że do tej pory z zakażonymi osobami miało kontakt 677 243 kolejnych osób, a 13 701 z nich podlega obecnie obserwacji medycznej - czytamy.
Co ciekawe, to kolejny dobry sygnał płynący z Chin. We wtorek, 10 marca, zamknięto ostatni z 15 tymczasowych szpitali, które wybudowano, gdy wybuchła epidemia.
- Wang Chen, wiceprezes Chińskiej Akademii Inżynierii i prezes Chińskiej Akademii Nauk Medycznych, powiedział, że prowizoryczne szpitale osiągnęły swój cel, polegający na "zwiększeniu możliwości leczenia i przyjęciu jak największej liczby pacjentów przy użyciu jak najmniejszej liczby zasobów" - podaje Gazeta.pl.
Zobacz koniecznie
Koronawirus w województwie śląskim. Już 11 zachorowań w naszym regionie
Trzy nowe przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto w województwie śląskim, o czym Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, 12 marca. Chodzi o pacjentów z Chorzowa, Sosnowca oraz Zawiercia. W sumie potwierdzono już 11 zachorowań w naszym regionie. Minister zdrowia apeluje, aby opanować panikę, w tym robienie ogromnych zakupów, ponieważ w sklepach jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z chorymi. - Powinniśmy zostać w domach - podkreśla.
Koronawirus. O czym trzeba pamiętać?
Podejrzewasz u siebie możliwość zakażenie koronawirusem? Przeczytaj, jak powinieneś postąpić.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w państwie, w którym występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszaj się do przychodni POZ!
Najważniejsze zalecenia:
- Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
- Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: tel. 800 190 590.
Nie przegap
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
