Koronawirus w Polsce i na świecie. 19 268 zakażonych. Zmarło 948 osób. Archiwalny raport na żywo minuta po minucie [19.05.2020]

Karolina Misztal/ Polska Press
Raport minuta po minucie, 19 maja 2020. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 19 268 osób. 948 osób zmarło z powodu COVID-19. Maseczki, które w kwietniu przyleciały do Polski Antonowem, są wadliwe. Prokuratora w Warszawie wszczęła śledztwo ws. maseczek z Chin.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 19 maja 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

21:35

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 383 zakażonych osobach i 12 ofiarach śmiertelnych. W sumie w Polsce zachorowało już 19 268 osób, z czego 948 zmarło. Kolejny komunikat dziś około godz. 10.

20:50

Powiat włodawski wraz z Włodawą (woj. lubelskie) są "zieloną wyspą" na mapie Lubelszczyzny jeśli chodzi o zakażenia koronawirusem. Razem z burmistrzem, Wiesławem Muszyńskim, zastanawiamy się dlaczego.

20:39

W Łodzi okazało się, że na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli jest 456 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. To blisko 14 procent. Gdyby inne grupy zawodowe badano tak wnikliwie jak górników to chorych byłoby znacznie więcej. Teraz władze Rudy też chcą przebadać 1100 pracowników żłobków, przedszkoli, szkół w klasach od I do III i od wyników badań uzależniają ich otwarcie.

19:20

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wymogi i zalecenia dla gastronomii, a także zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Szczegóły są dostępne TUTAJ.

18:20

Świat z niepokojem patrzy na północno-wschodnie Chiny, gdzie pojawiły się nowe zakażenia koronawirusem. Dla stu milionów ludzi może to oznaczać powrót do takich ograniczeń, jakie były w Wuhan, gdzie pandemia się narodziła.

17:31

188 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (113), mazowieckiego (37), dolnośląskiego (16), podlaskiego (7), łódzkiego (6), opolskiego (4), małopolskiego (2), świętokrzyskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1) i pomorskiego (1). Zmarło siedem osób: (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K Gdańsk, 68-M Kędzierzyn-Koźle, 59-K Siedlce, 88-K, 83-M Warszawa, 83-K, 71-M Bolesławiec. Większość osób miała choroby współistniejące.

17:07

Wydaje się, ze rozmowy zakończyły się sukcesem - ocenił tuż po zakończeniu obrad okrągłego stołu ws. wyborów prezydenckich Marek Suski z PiS. Rozmowy, w których wzięli przedstawiciele wszystkich klubów, toczyły się w Senacie i trwały dwie godziny. Było to już drugie spotkanie. Aktualnie w Senacie trwają prace nad ustawą o wyborach prezydenckich. Ze względu na epidemię mają one mieć formę mieszaną - będzie można głosować tradycyjnie, w lokalach i zdalnie - korespondencyjnie. PiS chce, aby wybory odbyły się 28 czerwca.

17:00

Na świecie nie ma środków, które miałyby pełną skuteczność wobec koronawirusa SARS-CoV-2. Decyzją każdego lekarza i pacjenta jest korzystanie z wiedzy lub jej ignorowanie - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

16:30

Amerykański prezydent wysłał list do szefa Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa i postawił mu ultimatum. Jeśli działanie WHO nie poprawi się znacząco w ciągu 30 dni, Ameryka wstrzyma finansowanie i rozważy swoje członkostwo w tej organizacji. Zdaniem Trumpa, WHO musi pokazać, że nie jest, jak to ją określił wcześniej „marionetką” Chin, tylko potrafi się od Pekinu uniezależnić.

16:25

Wyniki branży leasingowej, podobnie jak całej polskiej gospodarki wyhamowały w pierwszych miesiącach 2020 roku. Takie same scenariusze odbijają się w wynikach europejskich gospodarek i są obserwowane na innych europejskich rynkach leasingu.

16:16

International Paper przekazuje papiery i opakowania do posiłków polskim szpitalom w związku z pandemią COVID19- napisała na swoim koncie na twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA.

16:07

15:58

15:35

Przerwane pandemią koronawirusa rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy miały zostać wznowione w sierpniu, ale ostatnia decyzja brytyjskiego rządu stawia te ustalenia pod znakiem zapytania. Problemem jest kwarantanna.

15:11

Trwa konferencja Ministra Finansów z ekonomistami i biznesem na temat polityki Ministerstwa w związku z COVID-19.

15:03

Wznowienie rozgrywek niemieckiej Bundesligi dało kibicom nadzieję na powrót do normalności. Większość lig wciąż nie ma jednak wyznaczonego terminu powrotu. W poniedziałek decyzję o zakończeniu sezonu podjęto w Szkocji.

14:57

1 czerwca rząd ma wprowadzić nowy etap łagodzeni obostrzeń w Polsce. Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, chodzi m.in. o złagodzenie obowiązku noszenia maseczek oraz otwarcie uzdrowisk. Może zapaść także decyzja o zgodzie na organizację kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży.

14:53

Przez koronawirusa mnożą się problemy w niższych ligach, jeśli chodzi o ich rozstrzygnięcia. Awantur nie kończą regulaminy, które okręgowe związki interpretują na swój sposób.

14:45

 • Jeszcze daleko do końca kryzysu, ale już nie ma pytań czy firma przetrwa ale kiedy wrócimy na ścieżkę rozwoju. Stało się tak dzięki temu, że zadziałaliśmy wspólnie bardzo szybko- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. Całość przeczytasz tutaj.

14:20

Wakacje 2020 są stracone? Nie wszystkie popularne wśród turystów kraje tak uważają. Pewne jest jednak to, że straty w turystyce będą ogromne. Czy mimo pandemii koronawirusa są jakieś szanse na wakacje w Turcji, Grecji i innych krajach, do których dotąd wybieraliśmy się na urlop? Sprawdziliśmy, gdzie być może będzie możliwy wyjazd na wakacje jeszcze tego lata, a gdzie trzeba będzie przełożyć urlop na później.

13:55

Tajemniczy telefon z interwencją w stosunku do utworu Kazika, manipulacja wynikami Listy Przebojów Trójki, manifestacja polityczna lidera PO w stacji oraz kolejne odejścia dziennikarzy "Trójki" - tak wygląda stan afery na teraz. Co dalej?

13:36

Trwa konferencja z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy praz premiera Mateusza Morawieckiego „Tarcza dla polskich firm i pracowników”.

13:33

13:32

Przedsiębiorcy, także samozatrudnieni jako osoby prowadzące działalność, mogą dostać mikropożyczkę - do 5 tys. zł na pokrycie bieżących wydatków biznesowych. Od momentu uruchomienia tarczy udzielono już ponad 670,8 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 3,3 mld złotych. Najsłabiej radzi sobie Warszawa.

13:25

Wspólnie z rządem chcieliśmy wspomóc polskich przedsiębiorców, dlatego przygotowaliśmy Tarcze Antykryzysową. Działamy razem, aby w sprawny sposób wprowadzać rozwiązania dla polskiej gospodarki- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”.

13:04

Minister edukacji Dariusz Piontowski przedstawił szczegółowe wytyczne dotyczące terminów i sposobu przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych, w tym matur i egzaminu ósmoklasisty. Szef MEN wyjawił również, kiedy zdający mogą spodziewać się wyników egzaminów.

12:55

Firmy, które składają wniosek o pożyczkę z PFR nie mają do dyspozycji procedury odwoławczej- alarmuje Rzecznik MŚP.

12:40

Odmrażanie gospodarki powinno być oparte na analizie ryzyka epidemicznego– mówił Prezydent Pracodawcy RP Andrzej Malinowski.

12:35

Terminy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

12:32

12:18

12:12

Polacy w czasie epidemii najbardziej wyczekiwali otwarcia zakładów fryzjerskich. Rząd pozwolił na ich ponowne uruchomienie 18 maja. - Nigdy nie prowadziliśmy zapisów, teraz zostaliśmy zmuszeni do ich wprowadzenia i dwa od ich uruchomienia mieliśmy zabukowane dwa tygodnie do przodu- mówi AIP przedstawiciel zakładu fryzjerskiego.

11:55

Wakacje 2020 z pewnością spędzimy w nieco inny sposób niż w poprzednich latach. W związku z epidemią koronawirusa więcej osób spędzi urlop w kraju, a nie za granicą. Do spędzania tegorocznych wakacji na polskiej wsi zachęca Jan Krzysztof Ardanowski – To przejaw współczesnego patriotyzmu, patriotyzmu konsumenckiego. Od każdego z nas zależy czy kryzys, spowodowany pandemią, będzie miał mniej lub bardziej odczuwalne skutki. Przeczytaj całość.

11:45

Koronawirus wciąż jest wśród nas, ale byłoby go znacznie więcej bez obchodzących dziś swoje święto lekarzy POZ.

11:30

W Polsce umiera nawet o 20-40 proc. mniej osób, niż przed epidemią koronawirusa.

11:25

Tydzień pełen optymizmu. W Polsce kto mógł poszedł do fryzjera lub do knajpki, a na światowych rynkach euforia. Głównie z powodu wiary, że szczepionka na koronawirusa jest już właściwie wynaleziona i tylko kwestią czasu jest, by świat znów stanął na nogach. Ale to nie jedyny powód do optymizmu - przynajmniej zdaniem inwestorów finansowych. Przeczytaj więcej.

11:08

Mimo pandemii ogólna liczba zgonów w Polsce w tym roku jest niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - wynika z danych, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Cyfryzacji. To dobra informacja, bo pokazuje, że nie dotknęła nas istotna fala zgonów, której przyczyną mógłby być np. utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej lub niewłaściwa rejestracja ofiar koronawirusa. Są jednak powiaty w Polsce, w których od początku roku nastąpił kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby zgonów. Czy to efekt pandemii?

10:45

Jak wykonać badania medycyny pracy w okresie epidemii koronawirusa? Wiele osób, które stają przed koniecznością zrobienia badań wstępnych czy kontrolnych, zadaje sobie to pytanie. Szczegółowe informacje podało Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowały jak, w dobie zagrożenia epidemicznego, wykonać badania medycyny pracy, a także jak przeprowadzić szkolenie BHP.

10:15

Zmarło kolejnych pięć osób zakażonych koronawirusem. Wszystkie z nich miały choroby współistniejące.

10:10

195 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (150), dolnośląskiego (15), małopolskiego (13), warmińsko-mazurskiego (5), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (5) i podlaskiego (2). Liczba zakażonych koronawirusem: 19 080/941 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

9:40

Ukraina: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 260 przypadków zakażenia koronawirusem, 13 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 356 pacjentów wyzdrowiało - podał resort ochrony zdrowia. To trzeci dzień z rzędu ze spadającą liczbą wykrytych infekcji. Liczba zakażeń wzrosła do 18 876, zgonów do 548, a liczba wyzdrowiałych pacjentów do 563.

9:27

 • Obecnie w Polsce umiera mniej osób niż przed wybuchem pandemii. Jako branży pogrzebowej chodzi nam o to, żeby pokazać, że zakażenie koronawirusem nie oznacza groźby zgonu. Chcemy uspokoić ludzi, a nie narzekać na to, że mamy mniej pracy - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.

Cała rozmowa tutaj

9:15

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dzienny raport o koronawirusie.

8:50

USA: W Stanach Zjednoczonych zanotowano już ponad 90 tys. zgonów z powodu koronawirusa. W ciągu ostatniej doby zmarło 759 osób.

8:35

Meksyk: Oficjalne dane dotyczące zgonów z powodu Covid-19 w mieście Meksyk są trzykrotnie zaniżone - twierdzi w raporcie organizacja pozarządowa Meksykanie Przeciw Korupcji. Władze mówią o 1332 zgonach w stolicy Meksyku, tymczasem według raportu zmarło 4577 osób.

8:08

Od 1 czerwca br. Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają loty pasażerskie, na razie niektóre krajowe - poinformował przewoźnik. Podróżni będą mogli polecieć m.in. z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Poznania.

Więcej tutaj

8:03

USA: Prezydent Donald Trump zagroził trwałym wstrzymaniem finansowania Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Prezydent USA zapowiedział też rozważenie członkostwa swego kraju w WHO, jeśli jej działanie nie poprawi się znacząco w ciągu 30 dni. To kolejny krok Trumpa przeciw WHO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl