Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 14 tys. zakażonych. Zmarło 716 osób. Raport na żywo minuta po minucie [5.05.2020]

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 14 tys. zakażonych. Zmarło 716 osób. Raport na żywo minuta po minucie [5.05.2020]
Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 14 tys. zakażonych. Zmarło 716 osób. Raport na żywo minuta po minucie [5.05.2020] Przemyslaw Swiderski
Raport minuta po minucie, 5 maja 2020. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 14 431 osób. 716 osób zmarło z powodu COVID-19. W tym tygodniu rozstrzygnie się kwestia wyborów prezydenckich. We wtorek Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym, teraz zajmie się nią ponownie Sejm. Śledź raport i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 5 maja 2020

 • Zakażonych 4 886 154
  + 33 480
 • Zmarło 105 194
  + 33
 • Szczepienia 51 564 403
  + 19 509
Zakażenia w regionach:
 • 1. śląskie:+5 502
 • 2. mazowieckie:+4 978
 • 3. dolnośląskie:+3 363
 • 4. pomorskie:+3 226
 • 5. małopolskie:+2 540...więcej
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:33

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym, po odrzuceniu przez Senat, trafi z powrotem do Sejmu. Zgodnie z harmonogramem, Sejm ma głosować nad ustawą w czwartek.

21:45

W sprawie ustawy o wyborach drogą korespondencyjną głosowało 86 senatorów. 50 było za odrzuceniem tej ustawy, 35 za przyjęciem, jedna osoba się wstrzymała. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

21:39

Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym.

21:33

Będę prosiła Trybunał Konstytucyjny o to, żeby ta sprawa rozpatrzona została szybko - mówiła wieczorem w TVP Info marszałek Sejmu Elżbieta Witek o wniosku, które zamierza wysłać do TK. Chodzi o pytanie, czy przesunięcie terminu wyborów jest zgodne z konstytucją.

20:27

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem, czy PKW jako najwyższy organ wyborczy jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory 10 maja. - Czekam na tę odpowiedź - poinformowała Elżbieta Witek w TVP Info. Dodała, że jutro spyta Trybunał Konstytucyjny, czy przesunięcie terminu wyborów jest zgodne z konstytucją.

20:08

Po poniedziałkowych testach dzisiaj miały rozpocząć się treningi w większych grupach w klubach PKO Ekstraklasy. Nieoczekiwanie jednak wstrzymano się z tą decyzją. - Chuchając na zimne i dbając o zdrowie musimy zrobić dodatkowe badania. Dzisiaj 5-6 klubów nie ma problemów, jutro mam nadzieje będzie medyczne "OK" dla pozostałych - poinformował na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

19:35

Wielkiej Brytania ma największą liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie. Od początku epidemii zmarło tam 29 427 osób, co oznacza, że na Wyspach liczba ofiar śmiertelnych zarazy jest większa niż we Włoszech, gdzie doszła do 29 315 - wynika z informacji podanych dziś przez służby obu rządów.

19:21

Słynny Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie przeniesiony na jesień. Festiwal miał odbyć się w dniach 23 – 26 lipca, ale organizatorzy zmienili termin z powodu epidemii koronawirusa. Impreza co roku ściągała artystów z zagranicy i widzów z całej Polski.

19:01

53-letnia pielęgniarka zakażona koronawirusem zmarła w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Była tu leczona od dwóch tygodni. Pracowała w szpitalu powiatowym w Zawierciu na Śląsku. To tam zaraziła się wirusem.

18:33

Prezydent Sopotu ostro skrytykował działania przedstawicieli poczty, którzy pytali o możliwość przekazania do miejskiego DPS-u oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego pakietów wyborczych, które mają być wykorzystane w przypadku przeforsowania głosowania korespondencyjnego. - Oczywiście my będziemy rekomendować odmowy. Nie dopuścimy, by ktoś narażał życie i zdrowie podopiecznych - mówił - Jacek Karnowski.

18:00

Tajemnicze wypadki lekarzy walczących z epidemią w Rosji. Nie wytrzymują presji szefów i brak środków ochrony. Medycy prawdopodobnie nie wytrzymują presji szefów i brak środków ochrony.

17:39

16 kolejnych osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii w Polsce zmarło 716 osób. 14 431 osób jest zakażonych.

17:37

Jest 189 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.

16:53

Jak powinno wyglądać głosowanie korespondencyjne w czasie pandemii koronawirusa i wyjście totalnego chaosu? Warunki punkt po punkcie.

16:46

W 2020 r. PKB skurczy się 0,5 proc., a w przyszłym wzrost może przekroczyć 5 proc. - wynika z prognozy Krajowej Izby Gospodarczej.

16:38

61 sędziów, którzy pierwotnie wyrazili zgodę na zasiadanie w okręgowych komisjach wyborczych zrezygnowało właśnie z tej funkcji - podaje Rzeczpospolita.

16:30

"Państwo jest w rozgardiaszu, jest w rozsypce organizacyjnej. To całkowita kompromitacja obozu władzy, ale i ram ustrojowych, które pozwalają na samowładztwo. Za 4 dni mają się odbyć wybory, a Polacy nie wiedzą gdzie i w jaki sposób mają zagłosować" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie.

16:23

Marek Pęk w Senacie przedstawia wnioski mniejszości o przyjęcie ustawy dot. głosowania korespondencyjnego bez poprawek.

16:17

"Panie Ambasadorze, reprezentuje Pan kraj który spowodował pandemię. Pańskie bezpodstawne, krytyczne wypowiedzi nie zamaskują tego, że brak przejrzystości Chin doprowadził do traumy dla całego świata" - napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w odpowiedzi na wpis chińskiego ambasadora w Polsce.

16:12

Jak rozwijała się epidemia koronawirusa w Polsce dzień po dniu? Szczegółowe dane przygotowaliśmy W TYM MIEJSCU.

16:00

Uczelnie w całej Polsce muszą radzić sobie z epidemią koronawirusa. Zajęcia odbywają się za pośrednictwem platform online, a placówki już przygotowują się do przeprowadzenia sesji, obron prac magisterskich i doktorskich oraz do rekrutacji na kolejny rok akademicki. Przeczytaj więcej.

15:56

Od 6 maja br. przedszkola mogą być otwarte. O czym należy wiedzieć?

15:50

Microsoft ogłasza inwestycję w wysokości 1 miliarda dolarów na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Przeczytaj całość.

15:40

Zaprezentowany przez rząd program ma pomóc w budowie kolejnych mieszkań o umiarkowanych czynszach, ale też wesprzeć najemców i właścicieli w trakcie przejściowych trudności. Podobnym kosztem można też wesprzeć młodych Polaków w zakupie nawet 100 tysięcy mieszkań.

15:30

Wnioski o wypłatę tzw. świadczeń postojowych - o pomoc w złożeniu tych wniosków najczęściej zwracają się przedsiębiorcy do kancelarii prawnych w ramach akcji #RatujBiznes- poinformowało Biuro rzecznika MŚP.

15:25

Według raportu opublikowanego przez włoski Narodowy Instytut Statystyczny (ISTAT) liczba zgonów w porównaniu z poprzednimi latami wzrosła w całym kraju średnio o ponad 38%. Najgorzej było w Bergamo, gdzie w związku z koronawirusem zmarło ponad 5 razy więcej osób niż zwykle. Więcej przeczytasz tutaj.

15:20

Gdy Niemcy zaczynają się ponownie otwierać, naukowcy z Uniwersytetu w Bonn twierdzą, że prawie 2 miliony ludzi w tym kraju mogło zostać zarażonych.

15:14

Trwa trzeci dzień 11. posiedzenia Sejmu.

15:02

Bilans kryzysu COVID 19 po dwóch miesiącach: Co ósma firma dokonała zwolnień i planuje kolejne.

14:53

PiS stosuje w Senacie sztuczki proceduralne, aby wepchnąć naród w wybory korespondencyjne- napisał na twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

14:43

W dobie walki z koronawirusem na pierwszej linii frontu znajduje się personel medyczny. W wielu przypadkach kiepsko wynagradzany, przepracowany i zmęczony panującą sytuacją. Liczne wakaty na stanowiskach lekarskich i pielęgniarskich każą zwrócić się w stronę absolwentów uczelni medycznych, pukających do drzwi swoich profesji i szukających odpowiedzi na pytania: Co z egzaminami zawodowymi? Czy pandemia koronawirusa opóźni ich wejście do zawodu? Kiedy i w jakich warunkach będą mogli pomóc pacjentom? Przeczytaj więcej.

14:35

 • Rynek pracy przeszedł faktycznie spore trzęsienie ziemi w ostatnich tygodniach, a w zasadzie ostatnich miesiącach. Niestety część osób straciła pracę, część osób otrzymała nowe warunki zatrudnienia. Niestety nie lepsze, a gorsze- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspert.

14:25

Losy wyborów prezydenckich zależą w głównej mierze od tego, jak zagłosuje osiemnastu posłów Porozumienia Jarosława Gowina. Wspólnie z dziennikarzami regionalnych gazet, wchodzących w skład Polska Press Grupy, postanowiliśmy zapytać polityków o to, jaką decyzję zamierzają podjąć ws. wyborów korespondencyjnych.

14:18

Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

14:15

Zasiłek dla bezrobotnych w marcu 2020 r. pobierało zaledwie 16 proc. bezrobotnych. By otrzymać to świadczenie trzeba spełnić szereg warunków, a zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna jest tylko jednym z nich. Większym problemem jest jednak to, że zasiłek dla bezrobotnych jest bardzo niski oraz przysługuje jedynie na pół roku. Gdy pandemia koronawirusa zagroziła zwiększeniem stopy bezrobocia w Polsce, politycy zaczęli wysuwać propozycje zwiększenia zasiłku dla bezrobotnych.

14:10

Jednym z warunków ubiegania się o subwencję z Tarczy Finansowej PFR jest brak zaległości w opłacaniu składek do ZUS i Krajowej Administracji Skarbowej.

13:55

Indonezja zgłasza największy dzienny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

13:48

Baskowie nie chcą, aby COVID-19 zepsuł finał Pucharu Hiszpanii. O trofeum króla zagrają piłkarze Realu Sociedad San Sebastian i Athletic Bilbao, dla wszystkich ludzi w regionie miało to być wielkie święto. Pierwszy taki finał w historii. Szerząca się pandemia sprawiła, że mecz miałby odbyć się bez udziału kibiców. Kluby proszą, by poczekać na najbliższy możliwy termin, w którym fani będą mogli wejść na stadion.

13:40

Wszystkie zaplanowane na dziś treningi w Ekstraklasie zostały nieoczekiwanie wstrzymane do godziny 14. Dlaczego? Mamy tłumaczenie Zbigniewa Bońka.

13:34

Spośród badanych piętnastu narodów z całego świata, Polacy, zaraz za mieszkańcami Meksyku, czują się najbardziej wyizolowani społecznie w związku z koronawirusem (31 proc.). Problem z izolacją społeczną wskazujemy trzykrotnie częściej niż Japończycy. Przeczytaj więcej.

13:14

Komisja Medyczna PZPN postanowiła, że do czasu zakończenia testów zawodnicy będą trenować indywidualnie.

13:10

Premierzy niemieckiego państwa uzgodnią środki mające na celu dalsze złagodzenie ograniczeń koronawirusa podczas telekonferencji z kanclerz Angelą Merkel zaplanowaną na środę.

13:04

Działa kolejny wojskowy punkt pobierania wymazów Test&GO.

12:55

Od środy 6 maja systemy miejskich rowerów będą mogły znów funkcjonować. Zakaz został wprowadzony 1 kwietnia. Więcej przeczytasz tutaj.

12:43

Po tygodniach, w których do listy obowiązujących obostrzeń dokładano kolejne i kolejne, przyszła pora na ich stopniowe łagodzenie. Na luzowanie ograniczeń, które wprowadzono, aby walczyć z pandemią koronawirusa, decydują się m.in. Włochy, Niemcy i Wielka Brytania. Jak będzie wyglądało życie w europejskich krajach w cieniu wciąż namacalnego zagrożenia?

12:25

12:17

"Gdańsk nie otworzy samorządowych żłobków i przedszkoli co najmniej do 18 maja. Do tego czasu urzędnicy chcą przygotować je na przyjęcie dzieci" - poinformowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

12:04

Jak rozwijała się epidemia koronawirusa w Polsce dzień po dniu? Szczegółowe dane przygotowaliśmy W TYM MIEJSCU.

11:54

Polska jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej, w których epidemia nie ustaje. W innych państwach koronawirus słabnie.

11:39

Ponad 30 krajów i inni donatorzy zadeklarowali udział w zbiórce środków na walkę z koronawirusem, zaproponowanej przez Unię Europejską. Łącznie przeznaczona zostanie kwota przewyższającą 8 miliardów dolarów. Pieniądze będą rozdysponowane między podmioty pracujące nad rozwojem szczepionki przeciw SARS-CoV-2 oraz ciała badające diagnostykę i leczenie COVID-19. O zjednoczeniu sił w walce z koronawirusem zapewniali uczestnicy internetowego szczytu, który odbył się 4 maja.

11:31

W Senacie trwają prace nad ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. TUTAJ dostępna jest relacja z posiedzenia.

11:14

Podano wstępny termin otwarcia barów i restauracji. SPRAWDŹ, kiedy nastąpi kolejny etap odmrażania gospodarki.

10:58

Senat wezwie dziś rząd - poprzez uchwałę - do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

10:47

Kolejne objawy koronawirusa: COVID-owe palce i migrenowe bóle. Nasza skóra monitoruje sytuację organizmu. TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat.

10:40

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Uruchamiamy punkty mobilnego pobierania wymazów. Około 30 świadczeniodawców się zgłosiło, chcą uruchomić takie punkty. Dziś tych punktów będzie już zdecydowanie więcej.

10:36

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował, by pomimo luzowania obostrzeń, pozostać w domach. Jednocześnie zaapelował o poprawne zakrywanie nosa i ust oraz dezynfekcję rąk.

10:36

Ostatniej doby wykonano ponad 10 tys. testów na COVID-19.

10:08

236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (99), wielkopolskiego (61), świętokrzyskiego (18), małopolskiego (16), dolnośląskiego (11), zachodniopomorskiego (8), pomorskiego (6), warmińsko-mazurskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (4), podkarpackiego (2), lubelskiego (2) i podlaskiego (1). Zmarły trzy osoby: 67-letni mężczyzna ze Starachowic, 74-letnia kobieta ze Zgierza oraz 69-letni mężczyzna z Raciborza.

09:45

Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte od 6 maja, ale szkoły pozostają zamknięte. Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? Komu przysługuje? Co, jeśli mimo otwarcia placówki rodzic nie zdecyduje się wysłać do niej dziecka? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

09:40

We wtorek o godz. 11 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. Senatorowie będą głosować nad ustawą ws. majowych wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Senackie komisje zarekomendowały odrzucenie ustawy w całości.

09:02

Ponad ćwierć wieku temu amerykańska dziennikarka, Laurie Garret, laureatka nagrody Pulitzera, przewidziała nadejście zarazy, która dziś nęka świat. Dlatego tak wielu teraz ją pyta: jaka będzie nasza przyszłość?

09:02

Ministerstwo Zdrowia informuje o 4280 osobach, które pokonały koronawirusa.

08:52

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVN24: W tej chwili jedna osoba zaraża zwykle jedną osobę. Mamy wskaźnik R na poziomie jedności. To oznacza, że szybko wyłapujemy osoby chore. Na tym polega kontrola epidemii. (...) Jak na razie jesteśmy na stabilnej krzywej. Nie oznacza to, że epidemia wygasa. Jeszcze nie.

08:45

Szumowski: Apeluję kolejny raz, żeby robić więcej testów. Ruszmy do przodu, testujmy jak najwięcej, żeby te kilkanaście tysięcy testów, może 20 tysięcy, wykonać. Apeluję też o testowanie personelu medycznego, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości. Dużo tych testów ze szpitali niestety nie spływa.

08:22

Poczta Polska pod względem dostarczania przesyłek na czas jest na szarym końcu w Europie - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita". Terminowości przesyłek dostarczanych na następny dzień roboczy w 2019 roku wynosiła 70 proc., średnia w Europie to 93 proc. Poczta ma dostarczać pakiety do głosowania w wyborach korespondencyjnych.

07:52

Spadają szanse, by wybory odbyły się 10 maja. Najbardziej prawdopodobnym terminem jest 23 maja, mogą również odbyć się 17 maja - powiedział w Polsat News wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

07:27

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 9245 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1533 jednostek sprzętu. Wojsko Polskie regularnie przeprowadza dezynfekcje m.in. szpitali, DPS i urzędów. W całym kraju w gotowości jest kilkadziesiąt zespołów dekontaminacyjnych - informuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

07:10

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie przeforsuje w środę w Sejmie majowych wyborów w formie korespondencyjnej, rząd ogłosi stan klęski żywiołowej i poda się do dymisji. Wówczas wybory prezydenckie odbyłyby się razem z parlamentarnymi dopiero za kilka miesięcy. Według informacji Wprost.pl, to aktualnie najpoważniejszy scenariusz, jaki rozważa kierownictwo PiS.

06:36

Senat zajmie się dziś ustawą ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Najprawdopodobniej senatorowie odrzucą ją w całości. W środę zaplanowano ponowne głosowania w Sejmie.

06:29

USA: Koronawirus zabije do początku sierpnia ponad 130 tys. Amerykanów - przewiduje waszyngtoński Instytut ds. Wskaźników Zdrowotnych i Ewaluacji. Wcześniejsza prognoza mówiła o 75 tys. zgonów. Aktualna liczba ofiar śmiertelnych to blisko 70 tys. COVID-19 potwierdzono u ponad 1,2 mln mieszkańców Stanów.

06:08

Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła w poniedziałek 14 tys. Zmarło 698 osób. O godz. 10 Ministerstwo Zdrowia poda najnowsze dane.

06:05

ZOBACZ, co działo się w poniedziałek w Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl