Mężczyzna zmarł na koronawirusa na Filipinach, co jest pierwszą potwierdzoną śmiercią poza Chinami. Pacjentem był 44-letni Chińczyk z Wuhan w prowincji Hubei, gdzie wirus został wykryty po raz pierwszy.
NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:
- Czy zamawiając z AliExpress można zarazić się koronawirusem?
- Epidemia koronawirusa: WHO ogłasza alarm dla całego świata!
- Koronawirus. Chiny mają już prototyp szczepionki!
- Ewakuacja z epicentrum koronawirusa do szpitala we Wrocławiu
- Naukowcy USA: Groźny wirus mógł "uciec" z laboratorium Chin!
- Wrocławska firma ofiarą chińskiego koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że mężczyzna zachorował przed przybyciem na Filipiny.
Do tej pory zmarło już ponad 300 osób, przeważająca większość ofiar to mieszkańcy prowincji Hubei w Chinach. Zarażonych jest już ponad 14 000 osób.
Co więcej Stany Zjednoczone, Australia i inne kraje zakazały przyjazdu cudzoziemców z Chin.
Liczba przypadków koronawirusa na świecie wyprzedziła liczbę podobnych epidemii Sars, które rozprzestrzeniły się na ponad dwa tuziny krajów w 2003 r. Jednak śmiertelność nowego wirusa jest znacznie niższa, co sugeruje, że nie jest on tak śmiertelny.
Filipiński Departament Zdrowia powiedział, że mężczyzna udał się na Filipiny z Wuhan przez Hongkong z 38-letnią Chinką, która również uzyskała pozytywny wynik w ubiegłym tygodniu.
Urzędnicy powiedzieli, że został przyjęty do szpitala w stolicy, Manili, gdzie zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Uważa się, że mężczyzna miał inne wcześniej istniejące schorzenia.
Rabindra Abeyasinghe, przedstawicielka WHO na Filipinach, wezwała ludzi do zachowania spokoju: „Jest to pierwsza zgłoszona śmierć poza Chinami. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to przypadek lokalny. Ten pacjent przyleciał z epicentrum epidemii”.
Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w czwartek, 30 stycznia 2020 r., ogłosiła alarm dla świata. - Głównym powodem tej deklaracji nie jest to, co dzieje się w Chinach, ale to, co dzieje się w innych krajach - powiedział wtedy w Genewie szef WHO doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus.
WHO dotychczas tylko pięć razy ogłaszało globalnych zagrożeń zdrowia publicznego:
1. Świńska grypa, 2009 r. - Wirus H1N1 rozprzestrzenił się na całym świecie w 2009 r., zabijając ponad 200 000 osób.
2. Polio, 2014 r.
3. Zika, 2016 r.
4. i 5. Ebola, 2014 i 2019 - śmiertelna choroba została dwukrotnie uznana za stan zagrożenia zdrowia publicznego. Pierwszy stan zagrożenia trwał od sierpnia 2014 r. do marca 2016 r., ponieważ prawie 30 000 osób zostało zarażonych, a ponad 11 000 zmarło w Afryce Zachodniej. Drugi stan wyjątkowy ogłoszono w 2019 roku, gdy choroba rozprzestrzeniła się w Demokratycznej Republice Konga.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?