Kraków czeka na najlepszych piłkarzy ręcznych świata, a organizatorzy turnieju w Tauron Arenie na kibiców. Zdjęcia

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
28.12.2022, Tauron Arena Kraków: konferencja prasowa
28.12.2022, Tauron Arena Kraków: konferencja prasowa Anna Kaczmarz
25 tys. biletów z 75 tys. ogólnie sprzedanych wejściówek w Polsce nabyli kibice na styczniowe mecze XXVIII mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w Tauron Arenie Kraków. Nadal możne je kupować. Handballowy mundial 2023 odbędzie się w Polsce i Szwecji. A od środy do piątku w Krakowie odbywać się będzie międzynarodowy turniej 4 Nations Cup, z udziałem naszej reprezentacji.

21 meczów w Krakowie

28. MŚ w piłce ręcznej mężczyzn będą rozgrywane od 11 do 29 stycznia 2023 roku w Polsce (Kraków, Katowice, Płock i Gdańsk; gospodarzami turnieju będą także Małopolska i Śląsk) oraz Szwecji (Malmoe, Kristianstad, Jonkoping, Goeteborg i Sztokholm).

W rundzie wstępnej w Tauron Arenie Kraków zagrają Chile, Czarnogóra, Hiszpania, Iran (w grupie A) oraz Argentyna, Holandia, Macedonia Północna i Norwegia (w grupie B). Mecze (12) odbywać się będą od 12 do 17 stycznia. W rundzie głównej na tym samym obiekcie zaplanowano 9 spotkań (od 18 do 22 stycznia) w tym trzy (w przypadku awansu z grupy B rundy wstępnej) z udziałem Polski.

- Jesteśmy w szczytowym okresie przygotowań do mistrzostw świata. Działają cztery lokalne i jeden centralny komitet organizacyjny. To impreza, którą chce organizować wiele krajów. Tym bardziej zapraszamy kibiców. Ceny biletów są bardzo atrakcyjne, bo zaczynają się od 29 złotych. Na mecze w Krakowie sprzedaliśmy 25 tysięcy biletów spośród 75 tysięcy sprzedanych w całej Polsce. Mamy duże zapotrzebowanie na wejściówki w fazie wstępnej z Macedonii Północnej, Holandii i Norwegii. Bardzo liczymy na to, że polska drużyna po fazie wstępnej przeniesie się do Krakowa, by tam grać w fazie głównej - mówił podczas środowego śniadania prasowego w Tauron Arenie Kraków dyrektor turnieju mistrzostw świata 2023 Grzegorz Gutkowski.

Wsparcie kibiców

O tym, jak podczas mistrzowskiej imprezy dla sportowców ważne jest wsparcie kibiców, przekonywał znakomity kierowca w rajdach terenowych w kategorii quadów, zwycięzca Rajdu Dakar i 9-krotny zdobywca Pucharu Świata, krakowianin Rafał Sonik, który podczas MŚ piłkarzy ręcznych będzie pełnił rolę ambasadorem Krakowa.

- To czynnik decydujący. Sama Tauron Arena Kraków jest tego genialnym przykładem. Na grudniowych zawodach mistrzostw świata FIM SuperEnduro za każdym razem była wypełniona po brzegi. Biletów brakowało, choć ich ceny były wyższe niż będą na turnieju piłkarzy ręcznych. Jako ambasador Krakowa mam poczucie, że i od nas, kibiców, będzie zależeć wynik naszej reprezentacji. Niezależnie od tego każdy mecz to niesamowite widowisko. Piłka ręczna jest niezwykle dynamiczną grą. Dajmy wsparcie naszej drużynie! - apelował Sonik.

- Obiekt jest doskonale przygotowany do organizacji największych imprez sportowych. Podczas mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, rozegranych w 2016 roku, nowoczesna hala spełniała wymagania zawodników, kibiców i organizatorów. Mam nadzieję, że przyniesie ona szczęście naszej reprezentacji i zobaczymy ją w szwedzkiej fazie finałowej - zaznaczył wiceprezes Zarządu Tauron Areny Kraków Jacek Gryzło.

Sportowy obiekt

O historii krakowskiego obiektu, otwartego w 2014 roku, wspomniał dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. W Tauron Arenie Kraków oprócz handballowych ME odbyły się m.in. mistrzostwa świata siatkarzy (2014), hokejowe mistrzostwa świata Dywizji I Grupy A (2015), mecze siatkarskiej Ligi Światowej, koszykarskiej Euroligi i hokejowej Ligi Mistrzów.

- Imprezy sportowe przyciągają ludzi do Krakowa. Mamy już turystykę imprezową, sportową. W 2016 roku podczas mistrzostw piłkarzy ręcznych odnieśliśmy sukces organizacyjny. Mamy nadzieję, że w mistrzostwach świata nasi kibice "poniosą" drużynę i osiągnie ona lepszy wynik niż na Euro (Polacy zajęli wtedy siódme miejsce, choć apetyty były medalowe - przyp. red.) - podkreślił dyrektor ZIS.

A wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Michał Spieszny, zajmujący się sprawami edukacji i współpracy ze szkołami wyższymi, zwrócił uwagę na pozasportowe korzyści wynikające z prawa organizowania MŚ: - To też okazja do propagowania piłki ręcznej, zachęcania do jej uprawiania. Szczególnie w województwach, w których będzie się odbywać mistrzowski turniej. 16 stycznia w małej hali Tauron Areny Kraków odbędzie się turniej wieńczący zmagania dzieci z klas I-III pod hasłem "Gramy w ręczną". W Małopolsce uczestniczyło w nich trzynaście szkół podstawowych.

Program 4 Nations Cup w Tauron Arenie Kraków:

  • środa, 28.12: godz. 15.30 Brazylia – Korea Płd., godz. 18 Polska – Tunezja;
  • czwartek, 29.12: godz. 15.30 Tunezja – Brazylia, godz. 18 Polska – Korea Płd.;
  • piątek, 30.12: godz. 15.30 Tunezja – Korea Płd., godz. 18 Polska – Brazylia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl