"Krytyczny niedobór". Brytyjski wywiad: Rosji brakuje piechoty bojowej i dowódców niskiego szczebla

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Brytyjski wywiad: Wpływ niedoborów żołnierzy na działania Rosji na Ukrainie jest coraz poważniejszy.
Brytyjski wywiad: Wpływ niedoborów żołnierzy na działania Rosji na Ukrainie jest coraz poważniejszy. Fot. мультимедиа.минобороны.рф
Werbowanie więźniów na wojnę na Ukrainie przez tzw. Grupę Wagnera oraz skrócenie kursów w rosyjskich akademiach wojskowych sugerują, że rosyjska armia mierzy się z krytycznym niedoborem piechoty bojowej i niskiej rangi dowódców – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.

Grupa Wagnera, związana z Kremlem prywatna firma najemnicza, co najmniej od lipca prowadzi kampanię werbowania skazańców na wojnę na Ukrainie. Więźniom oferuje się złagodzenie wyroków i zachęty finansowe – napisano w najnowszej brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.

Ta kampania została wzmożona. Na opublikowanym niedawno nagraniu szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn namawia więźniów, by poszli na wojnę. Prigożyn podkreśla, że poszukuje jedynie „bojowników do jednostek szturmowych” – podkreśliło ministerstwo obrony w Londynie.

Największe braki wśród piechoty bojowej i dowódców niskiego szczebla

Rosyjskie akademie wojskowe skracają tymczasem kursy i przyspieszają terminy ukończenia nauki przez kadetów. Prawie na pewno ma to na celu wysłanie ich na wojnę na Ukrainie – zwrócił uwagę resort.

Wpływ niedoborów żołnierzy na działania Rosji na Ukrainie jest coraz poważniejszy. Przyspieszenie treningu podchorążych i zapotrzebowanie Grupy Wagnera na wojska szturmowe sugeruje, że największe braki składające się na kryzys niedoboru żołnierzy w rosyjskiej armii dotyczą prawdopodobnie piechoty bojowej i dowódców niskiego szczebla – oceniło brytyjskie ministerstwo.

Ponad pół roku wojny na Ukrainie

Atak na Ukrainę rozpoczął się 24 lutego po godz. 5 czasu ukraińskiego (godz. 4 w Polsce), kilka minut po ogłoszeniu przez Putina "specjalnej operacji wojskowej", mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy". Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu, północnego wschodu i południa, a także od północy z terytorium Białorusi. Ukraina została również zaatakowana z zaanektowanego przez Rosję w 2014 r. Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu. Od początku wojny odnotowano 22 tys. rosyjskich ataków, w których ucierpiało 24 tys. obiektów cywilnych. Łącznie zginęło ponad 7 tys. ukraińskich cywilów.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl