Lech Poznań ma wreszcie swoje muzeum! Niedługo będzie można je zwiedzać

Maciej Lehmann
Maciej Lehmann
Muzeum klubowe Lecha Poznań już wkrótce zostanie otwarte dla wszystkich zwiedzającychZobacz kolejne zdjęcie --->
Muzeum klubowe Lecha Poznań już wkrótce zostanie otwarte dla wszystkich zwiedzającychZobacz kolejne zdjęcie --->Waldemar Wylegalski
Na tę chwilę długo czekali kibice Lecha Poznań. W poniedziałek, 19 grudnia uroczyście otwarto klubowe muzeum. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prezesi. Piotr Rutkowski oraz Karol Klimczak. W krótkiej uroczystości otwarcia, która odbyła się w poniedziałek na stadionie przy Bułgarskiej, brali udział przedstawiciele władz miasta, a także województwa. Byli piłkarze ze Złotej XI 100-lecia Lecha Poznań, klubowi działacze i inni przedstawiciele niebiesko-białej rodziny.

- Kiedy przejmowaliśmy w 2006 roku Lecha Poznań, obiecaliśmy, że zbudujemy silny klub, zdobędziemy majstra i otworzymy muzeum. To ostatnie zajęło nam najwięcej czasu, ale wreszcie możemy się nim pochwalić i to w roku stulecia klubu - mówił Jacek Rutkowski, przewodniczący rady nadzorczej Kolejorza.

- Każdy szanujący się klub ma swoje muzeum i bardzo się cieszę, że także Lech Poznań je posiada. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla kibiców, ale też nowe atrakcyjnie miejsce na mapie Poznania, bo na pewno wielu turystów, którzy przyjadą do naszego miasta, będzie chciało je odwiedzić. Lech Poznań ma piękną historię i może się nią tu pochwalić, a dla tych, którzy chcą ją poznać to bardzo atrakcyjne miejsce

- mówili przedstawiciele władz województwa i miasta.

Zobacz też: Lech Poznań dotkliwie ukarany przez UEFA. Kolejorz musi sięgnąć głęboko do kieszeni!

- W roku naszego pięknego jubileuszu postawiliśmy na teraźniejszość, przyszłość i przeszłość. W tym pierwszym przypadku mowa o wynikach sportowych, bo zbudowaliśmy bardzo mocny zespół, który wywalczył ósme w historii mistrzostwo Polski, a później dzielnie walczył w europejskich pucharach i po ograniu 3:0 hiszpańskiego Villarreal awansowaliśmy do wiosennych gier w Lidze Konferencji Europy. Przyszłość to z kolei otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego we Wronkach, czyli nowego domu klubowej Akademii. To nam da przewagę konkurencyjną i choć już jesteśmy w Polsce liderem w szkoleniu młodzieży, to będziemy mogli tu wejść na jeszcze wyższy poziom. I wreszcie odwołanie do przeszłości, czyli nasze muzeum, które dziś uroczyście otwieramy. Lech ma piękną i bardzo bogatą historię, na którą składa się praca wielu pokoleń osób i którą należy się chwalić. Stąd decyzja o doprowadzeniu do szczęśliwego finału tej inwestycji - powiedział Karol Klimczak prezes Lecha Poznań.

- Muzeum powstało, ale taka inwestycja nigdy nie jest skończona i wciąż jeszcze w naszej ekspozycji mogą i będą następować zmiany. Po pierwsze, liczymy bowiem na kolejne trofea, które będą powiększać naszą już i tak pokaźną gablotę pucharową. A po drugie, wciąż zachęcamy do kontaktu osoby, które chciałyby pomóc i przekazać bezcenne pamiątki. Po to, żeby mogły cieszyć oczy szerszej grupy kibiców

- tłumaczy szef działu marketingu wizerunkowego Kolejorza, Wojciech Terpiłowski.

Trofea, pamiątki i nowoczesne gadżety

W muzeum można zobaczyć wszystkie trofea zdobyte przez Lecha Poznań. W niektórych przypadkach wykonano repliki, ponieważ puchary były np. "przechodnie". Znajduje się tam również kilka przedmiotów o niesamowitej wartości. Muzeum prezentuje nagrodę, jaką otrzymał Bartosz Bosacki, gdy został wybrany graczem meczu Kostaryki z Polską podczas mundialu w Niemczech w 2006 roku. To jedyny lechita, który strzelił gola, a nawet dwa, na najważniejszej imprezie piłkarskiej.

Jest również kilka bezcennych koszulek - np. bluza bramkarska Piotra Mowlika, w której bronił w finale Pucharu Polski 1982 - pierwszego trofeum zdobytego przez Lecha, trykot Marka Rzepki z mistrzowskiego sezonu 1989/1990, czy absolutnie wyjątkowa koszulka, należącą do Edmunda Białasa z legendarnego tercetu ABC. Najlepszy strzelec w historii, Teodor Anioła także ma swój kącik. Jest w nim Krzyż Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, jakim został uhonorowany. W zborach znajduje się ponadto jego pierwsza legitymacja klubowa z pieczątką i datą 1 czerwca 1945, kiedy formalnie trafił do "Kolejorza".

Przeczytaj także: Wystawa unikatowych zdjęć na 100-lecie Lecha Poznań. Gdzie można ją oglądać?

Chętni będą mogli się sprawdzić w specjalnej kabinie, gdzie odbywa się pomiar głośności dopingu, a przy wyjściu stanęła kasa z legendarnego stadionu na Dębcu i każdy będzie mógł sobie wydrukować pamiątkowe zaproszenie na jeden z kilkunastu historycznych meczów Lecha Poznań.

Można oglądać materiały wideo z pucharowych meczów Lecha Poznań, czy bramki Roberta Lewandowskiego w niebiesko-białych barwach. Efektownie prezentuje się też multimedialna historia koszulek. - Będzie w muzeum miejsce na wystawy czasowe, gdzie będziemy chcieli oddać hołd bohaterom, czy też odnotować rocznicę jakiegoś ważnego wydarzenia, np. meczu - przyznaje Maciej Henszel, rzecznik prasowy klubu.

Muzeum, które zajmuje część byłej sali konferencyjnej, kosztowało 2,5 mln zł. Wkrótce zostanie udostępnione do zwiedzania. Nastąpi to na przełomie stycznia i lutego, kiedy wystartuje runda wiosenna PKO Ekstraklasy. Bilety do muzeum będzie można kupić w internecie, tak jak bilety na mecze Kolejorza.

Aż ośmiu zawodnikom Lecha Poznań kończą się w czerwcu 2023 kontrakty z klubem. Z kim warto byłoby podpisać nowe umowy? Przejdź dalej --->

Tym zawodnikom Lecha po sezonie kończą się kontrakty. Czy po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lech Poznań ma wreszcie swoje muzeum! Niedługo będzie można je zwiedzać - Głos Wielkopolski

Wróć na i.pl Portal i.pl